• 12 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6697
  •  GBP / BGN 2.2350
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Вигенин: Процесът на преговорите между София и Скопие не се нуждае от бързане

Вигенин: Процесът на преговорите между София и Скопие не се нуждае от бързане

/КРОСС/ На днешното заседание на Съвета на ЕС по общи въпроси не се очаква решение за Македония и определянето на дата за начало на преговори за присъединяването на страната към ЕС, тъй като все още не е решен въпросът за името. Напредък няма, дори се се наблюдава известно влошаване на отношенията с Гърция.

Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Кристиан Вигенин пред журналисти в Брюксел. Според него процесът на преговорите между София и Скопие за подписването на двустранно споразумение за добросъседство не се нуждае от бързане. "Постигнали сме минимален напредък, но не сме пред непосредствено подписване. Подхождаме принципно, виждам желание от македонска страна да намерим съгласие по спорните теми. Днес съм малко по-голям оптимист отпреди два месеца. От бързане няма нужда, желанието и на двете страни е да придвижим нещата възможно по-бързо, но не прибързано. В резултат на преговорите има много по-голяма степен на разбиране за реалните проблеми, откроихме ги в откровен дух", отбеляза министърът.

Вигенин припомни, че по въпроса за разширяването на ЕС към Западните Балкани нашата страна е подписала писмо, в което се подкрепя даването на Албания на статут на страна, кандидат за членство и албанското ръководство трябва да бъде насърчено по пътя на реформите. Това е политически знак от наша страна, на ЕС не струва нищо, а иначе може да има последици за албанското население в региона", коментира още Вигенин.

Що се отнася до присъединяването на Сърбия Вигенин изрази очакване най-късно през януари да започнат преговорите с Белград.

В Босна и Херцеговина няма развитие, страната не изпълни нито един от поетите ангажименти", добави министърът. По неговите думи към Косово по принцип се гледа позитивно, но днес също не се очаква развитие.

В Брюксел министърът на външните работи коментира още събитията в Киев като заяви, че Украйна трябва да бъде оставена сама да избира в каква посока да се развива. По неговите думи външните министри от ЕС потвърждават желанието на общността за подписването на споразумение за асоцииране с Киев. Очакваме адекватни стъпки от украинското ръководство. Ако намеренията им за подписване са сериозни, това трябва да се отрази вътре в страната. Имам подозрения, че те са достатъчно сериозни да продължат европейския път на Украйна", заяви Вигенин. 

Той отбеляза, че на срещата на европейските външни министри с техния руски колега Сергей Лавров вчера е било получено уверението, че за Москва в случая не става дума за геостратегически аспирации към Украйна. "Стабилна и просперираща Украйна е в интерес на ЕС и на Русия", коментира Вигенин.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.