• 21 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 16°C

Опасните предизвикателства в интернет

Опасните предизвикателства в интернет

/КРОСС/ Една история от Пловдив привлече вниманието ни тази седмица. Защото е симптом, огледало, предупреждение, а най-големият проблем е, че вероятно не е изолиран случай. Полицията започва проверка в местна гимназия заради насилие над ученик. Пострадал е деветокласник, който е със счупена ръка, след като е ритан от две други момчета в гимназията. Случаят е документиран. По модерния начин, с телефон. Завършва с операция. Агресията е станала в Гимназията по архитектура, строителство и геодезия. Случаят излиза на светло след публикация в социалните мрежи от майката на пострадалото момче. На видеоклипа се вижда как двама ученици предизвикват своя съученик да скочи високо. В момента, в който той е във въздуха, те удрят краката му. Той пада на земята и счупва китката на ръката си. Темата коментира в предаването „Събуди се" по Нова телевизия психологът Младен Владимиров. „Винаги като излезе нещо ново тръгваме да обвиняваме технологиите. Те са виновни за насилието толкова, колкото автомобилът е виновен за преминаването на червен светофар.

Училищен тормоз има описан още в романите на Дикенс. Това е организационен проблем и се случва. Ние подценяваме училищния тормоз", заяви Владимиров. Той допълни, че децата от видеото със сигурност осъзнават, какво правят. Доказателство за това бил синхронът между тяхното ритане. Видеото е вторично травмиране на жертвата, смята той. Един път жертвата е изпитала болката реално, а втори път всичко това бива мултиплицирано в мрежата и унижението става още по-голямо, обясни психологът. Според него, това е точно тормоз, с който се цели жертвата да изпита болка и страдание. Владимиров е на мнение, че насилникът няма нужда от наказание, а от това да му се покаже емпатия и да му се покаже алтернативно поведение, а детето жертва пък няма нужда от състрадание, а от това да бъде утвърдено. „Правосъдието трябва да направи две неща. Да има индивидуална превенция за този, който е извършил престъплението и генерална превенция за да не го извършат другите. Отмъстителното правосъдие никога няма да даде добри резултати", каза още Младен Владимиров.

Снимката е илюстративна

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.