-
08 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6781
GBP / BGN 2.2363
CHF / BGN 2.0833- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
КНСБ: Младите учители в България са под 3 000
23 Януари 2014 | 15:52
София /КРОСС/ В столичния хотел „Рила" се проведе втората среща на учителските синдикални организации от Балканските страни. Домакини на форума бяха Синдикатът на българските учители /СБУ/ и Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа". В срещата участваха представители на синдикати от Сърбия, Македония, Черна гора, Словения, Косово, Хърватска, Босна и Херцаговина. Официални гости на конференцията бяха Константин Тренчев - президент на КТ "Подкрепа" и Пламен Нанков - вицепрезидент на КНСБ. Дискутирани бяха привличането и задържането на младите учители в професията и мотивацията за членство в синдикалните организации.
Председателят на СБУ Янка Такева обяви тревожните данни в сферата на образованието - едва 2 997 души са младите учители от общо 83 000 заети в системата . Над 2000 души се пенсионират всяка година, а 1850 учители са над 65-годишна възраст.

По думите на председателят на СБУ през 2014 г. средната работна заплата на учителите ще бъде увеличена през 2014 година от 720 на 778 лева. Такова уверение е дал премиера Пламен Орешарски на среща с президента на КНСБ Пламен Димитров, заяви Янка Такева. Според нея възнагражденията на младите учители също ще бъдат увеличени през тази година от 500 лева на 550 лева. Увеличението на заплатите на учителите е в пакета с мерките за привличане на младите хора в системата на образованието, подчерта синдикалният лидер.
Янка Такева обяви, че се очаква през тази година да се увеличи и единния разходен стандарт за студентите, които се обучават в педагогически специалности. Според нея платените стажове и по-добрите условия ще мотивират повече студенти да записват педагогически специалности.
Инвестицията в млади преподаватели и привличането на най-способните млади хора към учителската дейност трябва да бъде приоритет на правителствата във всяка една страна, единодушни бяха участниците в конференцията. Решаването на този проблем е предизвикателството на близкото бъдеще, с което синдикатите в образованието в европейските страни и на Балканите трябва да се справят. Основното средство е добрият социален диалог с управляващите. Успешните образователни системи вземат специални мерки, за да направят професията учител привлекателна и престижна, а финансовите стимули са елемент от тази политика.
На срещата бяха изнесени и доклади от представители на учителски синдикати от Македония, Сърбия, Словения, Косово, Хърватска, Босна и Херцеговина, България, които съдържаха практики, становища, анализи по дискутираните теми и др.