• 10 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6807
  •  GBP / BGN 2.2391
  •  CHF / BGN 2.0840
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Русия тренира ответ на масиран ядрен удар

Русия тренира ответ на масиран ядрен удар

/КРОСС/ Президентът и върховен главнокомандващ на Русия Владимир Путин проведе планова тренировка за нанасяне на ответен масиран ракетен ядрен удар, съобщи агенция „Интерфакс".

Учението е било планирано през ноември 2013 г. и се провежда в самото навечерие на Деня на победата и преди срещата на върха на Организацията за колективна сигурност, включваща Русия и няколко бивши съветски републики.
„Интерфакс" посочва, че е трениран „насрещен ракетен удар за ядрено сдържане и отразяване на ядрен удар на противника от системата за противоракетна отбрана на Москва". Освен това са включени отделни части на ракетните войски, артилерията, авиацията и противовъздушната отбрана „за унищожаване на наземни групировки и отблъскване на масиран ракетно-авиационен удар на противника.

Ученията са били наблюдавани от президентите на Беларус, Армения, Таджикистан и Киргизстан. В тях са били използвани стратегически бомбардировачи, подводниците с ядрени ракети от Тихоокеанския и Северния флот, подвижни наземни ракетни комплекси със стратегическо предназначение и „сили и средства, решаващи задачите на въздушно-космическата отбрана". В маневрите са включени и ракетни войски и артилерия от Южния и Централния военни окръзи на Русия, допълва РИА „Новости".

Агенцията посочва, че е имало известен проблем със забавяне изпълнението на задачи от нова установка, известна като ТОС-1 „Буратино". Това е хибрид между система за залпов огън и шаси на танк Т-72, стреляща до 3 км с 220-милиметрови неуправляеми реактивни снаряди, които при избухването предизвикват голямо налягане и висока температури, изпепеляваща всичко на площ от 300 кв. м.

Високопоставен източник на агенция РБК казва, че догодина в Русия ще се появи нов род войски с участието на Въздушно-десантните сили и Войските за въздушно-космическа отбрана. Решението е взето на най-високо ниво и остава само документалното оформяне и сливане на тези войски.

Окончателна яснота за структурата и командването все още няма, но според източника на агенцията „е много вероятно в нея да влязат ракетни войски и артилерия, включително комплексите „Искандер", които са способни по-ефективно да поразяват елементи от Европейската противоракетна система в сравнение с авиацията".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Sin

Много правописни грешки в този сайт. "Ответ" не е българска дума. Да не би сайтът да е руски ?

08.05.2014 16:31:39

Анонимен

"СВОЛОЧЬИ", ДА НЕ ЗАБРАВЯТЕ ДА ПОЧИСТВАТЕ ПИСТАТА на ЛЕТИЩЕН КОМПЛЕКС "ШЕРЕМЕТИЕВО" 3 -помните го нали ? ТОВА Е КРАСНАЯ ПЛОШЧАД , от 1987 го. НАСАМ ! АБСОЛЮТНИ МИЗЕРНИЦИ СТЕ, НО ВМЕСТО ДА СЕ ПЕРЧИТЕ, НЕ СЪЗДАВАЙТЕ ПРОБЛЕМИ НА ОКОЛНИТЕ, ЗА ДА НЕ ВИ СЕ СЛУЧИ НЕЖЕЛАНОТО ! ТОВА ДЕТО ГО РАЗДУВАТЕ НЕ СТРУВА ВЕЧЕ - ЛУЛА ТЮТЮН !

08.05.2014 15:53:55

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.