-
18 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
ЕК: Налагането на санкции на Украйна сега би било грешка
13 Февруари 2014 | 19:49
/КРОСС/ Налагането на санкции на Украйна сега би било грешка и създаването на подходящи условия за мирен политически преход трябва да бъде приоритет, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в интервю за Reuters.
"Сега сме на етап, в който стабилизирането на страната, избягването на насилието, началото на сериозен диалог между правителството и опозицията е приоритет. На този етап други мерки може да имат единствено отрицателен ефект", заяви Барозу.
Ако обаче положението се влоши и насилието срещу протестиращите продължи, Европейският съюз няма да стои бездеен, е заявил Барозу на украинския президент Янукович. "Ще има последствия за отношенията между Украйна и ЕС", допълни той.
САЩ призовават за по-твърд подход към Украйна и смятат, че заради суровите мерки срещу демонстриращите от близо три месеца в подкрепа на ЕС, трябва да ѝ бъдат наложени санкции, отбеляза Reuters.
Миналата седмица Барозу съобщи, че ЕС обмисля отпускане на допълнителна финансова помощ за обхванатата от криза Украйна, но няма да влиза в наддаване с Русия за Киев.
Украйна е изправена пред огромни предизвикателства и ЕС и международните партньори обсъждат как още може да се помогне, стига Киев да се ангажира да реформира икономиката си, каза тогава председателят на Еврокомисията.