-
18 Май 2026 |
USD / BGN 1.1628
GBP / BGN 0.8705
CHF / BGN 0.9144- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Изпитът за нови нотариуси ще е на 19 април 2015 г.
11 Ноември 2014 | 12:55
/КРОСС/Изпитът за нови нотариуси ще е на 19 април 2015 г. Това следва от заповедта на министъра на правосъдието Христо Иванов.
Броят на свободните места остава 111 - колкото бяха посочени в огласения преди повече от месец проект на документа. Това ще е първото попълнение в гилдията от 2008 г. и е дългоочаквано от юристите, уточнява "Правен свят".
Най-много бройки са обявени за Сливен и Шумен - по 6. Пет са местата в Пазарджик, 4 в Горна Оряховица. Има три свободни места за Пловдив и две за Бургас.
Предстои заповедта да бъде публикувана в Държавен вестник. Това ще стане след две седмици, след като изтече срокът за обжалване и ако няма възражения.
Засега е предвидено писменият изпит да се проведе от 10 часа в сградата на Министерството на правосъдието на ул. "Славянска" № 1. Ако има много желаещи, мястото ще бъде променено.
Кандидатите за нотариуси ще имат един месец след обнародването на заповедта, за да подадат документи за участие в конкурса. Те ще трябва да платят и такса от 50 лв.
Още не е ясно колко дни след писмения изпит ще е устният. До него ще бъдат допуснати само издържалите писменото препитване с оценка не по-малко от Добър 4.
От заповедта става ясно, че четирима нотариуси са отправили сигнали, предложения и възражения срещу нея. Становище е изпратило и ръководството на камарата. В някои от нотариусите са възразявали въобще срещу провеждането на конкурс, други са настоявали да има такъв само в населените места, където няма нито един представител на професията.