• 20 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

По-малки субсидии за сливи и грозде

По-малки субсидии за сливи и грозде

/КРОСС/ По-нови правила ще се определят субсидиите за отглеждане на сливи, грозде, дини и пъпеши, предава "Стандарт". В Министерство на земеделието се проведе среща с браншовите организации от секторите плодове и зеленчуци по повод подготвяните промени в помощите, обвързани с производство за периода 2017-2020 г. След срещата стана ясно, че се обособяват две нови схеми – схема за сливи и десертно грозде и схема за дини, пъпеши и главесто грозде. А в три от съществуващите схеми се правят промени. Това са схемата за плодове, в схема за оранжерийни зеленчуци и Схемата за зеленчуци – полско производство. При всички схеми минималните добиви ще се доказват с официални счетоводни документи - фактури, а за физическите лица - касови бележки. Въвежда се и допълнително плащане за първите 30 хектара от стопанство, в размер на 50% от стандартната ставка.

Създава се нова схема за сливи и десертно грозде. Подпомагането за тях се запазва, но в намален размер - 50% от ставката през 2015 г. Въвежда се и изискване за минимални добиви, които са 50% от средните. В нова схема за подпомагане се отделят и дините, пъпешите и главесто зеле. Подпомагането за тях също се запазва, но с намален размер - 50% от ставката през 2015 г. Като също се въвежда изискване за минимални добиви в размер на 50% от средните.

От Схемата за плодовете отпадат орехите поради значителното увеличение на площите и много високия дял на подпомагането в разходите за производство. Отделянето на сливите и десертното грозде в отделна схема, с по-ниско ниво на подкрепа освобождава финансов ресурс, което позволява запазване на ставката за останалите плодове на ниво, близко до 2015 г. По схемата допустими за подпомагане са стопани на територията на цялата страна, които имат поне 0,5 хектара допустими площи. По Схемата за обвързано подпомагане за плодове стопаните получиха по 1 938 лв. (990,88 евро) на хектар за Кампания 2015 г. Бюджетът по схемата за Кампания 2016 г. е 39 млн. лв.
По Схемата за оранжерийни зеленчуци се добавят 2,5 млн. лв. Ставката за подпомагане по тази схема се увеличава спрямо 2015 г. Отпада диференциацията между добивите и отопляемите и неотопляемите оранжерии. Въвеждат се две нива на получените добиви - минимални добиви, които са условие за допустимост на плащането по схемата и средни добиви, които са условие за получаване на пълния размер на ставката. По този начин се постига компенсиране на по-високите разходи при отопляемите оранжерии.
От Схемата за зеленчуци - полско производство отпадат тиквите, зеленият фасул и зеленият грах поради много високия дял на подпомагането в разходите за производство и значителното увеличение на площите с тях. Дините, пъпешите и главестото зеле са в отделна схема и по този начин за останалите зеленчуци се запазва ставката на ниво близко до 2015 г. Въвежда се изискване за минимални добиви, които са 50% от средните. Допустими за подпомагане са стопани, които имат минимум 0,5 ха допустими площи със зеленчуци - полско производство. По Схемата за обвързано подпомагане за зеленчуци стопаните получиха по 2 328 лв. (1 190,29 евро) на хектар за Кампания 2015 г. Бюджетът по схемата за Кампания 2016 е 35 млн. лв.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.