• 25 Фев 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Хасан Адемов: Социалните плащания са гарантирани

Хасан Адемов: Социалните плащания са гарантирани

/КРОСС/ Социалните плащания са гарантирани, каза служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов в ефира на БНТ.

"Минималните работни заплати и всички плащани в социалната сфера, които са свързани, те не са много, с минималните работни заплати, всички плащания, които са свързани с новата линия на бедност от 390 евро, на практика намират своето място в сегашните плащания. Тоест там проблем няма. Проблем има в тези плащания, които бяха предвидени в проекта на закон за държавния бюджет за 2026 година, който не беше приет", каза Хасан Адемов.

Адемов беше категоричен, че години наред с инструментите на социалната политика е бил извършван т.нар. "контролиран корпоративен вот" и първата му задача на поста е да няма възможност с инструментите на социалната политика да бъде повлияно на свободния избор на български граждани.

"Например, в една социална услуга, заведения за възрастни хора с увреждания, или за хора с особени потребности, в една такава социална услуга, ако примерно има 100 човека, които имат право на глас, като изключвам тези, които са поставени под запрещение, ръководителят на тази социална услуга е в състояние да изготви списък и да ги накара да гласуват по един определен начин", каза още Адемов.

В опит това да бъде прекратено социалният министър се е срещнал с всички 28 регионални директори на дирекции за социалното подпомагане. Сред предвидените мерки е да се подават сигнали, които ще бъдат проверявани от инспектората на министерството.

Не може по никакъв начин хората да бъдат поставени пред абсурден избор. Да избират между практиките глад срещу хляб", добави Адемов.

Тази тема ще бъде обсъдена и с новоназначените областни управители на среща в Министерския съвет. Хасан Адемов отрече това да е атака срещу служителите на Социалното министерство от една страна и върху местната власт от друга.

Все още няма решение за великденските добавки за пенсионерите. Хасан Адемов допълни, че има законопроект, който да регламентира и великденската и коледната добавка, за да не стават тези плащания въпрос на "наддаване" между политическите сили.

Имаме амбицията да финализираме т.нар. пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система, добави Адемов, която трябваше да бъде внесена в парламента още на 14 ноември 2025 г. Има проект, който ще бъде представен на социалните партньори. Надеждата е всички тези мерки, които са свързани с надграждане на модела на пенсионно осигуряване в България, да доведат до изчистване на пенсионната система от пенсии, несвързани с трудова дейност и други, които да минат в системата на социалното подпомагане, каза още Хасан Адемов.

Според него въпросът с дефицита на НОИ и с увеличаването на осигурителните вноски не може да бъде разгледано отделно от реформата на пенсионната система.

Но най-важното, което трябва да кажем за българските граждани, да бъдат спокойни, че на този етап по никакъв начин не се предвижда увеличение на пенсионната възраст, допълни министърът.

Хасан Адемов отново обясни, че е приел поста на служебен социален министър, за да може да помогне със своята експертиза, знания и умения, за да бъде възстановено по някакъв начин усещането за справедливост и или поне да бъде намалено усещането за несправедливост.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.