-
24 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6637
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0938
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Заснеха рядък черен айсберг

14 Юни 2025 | 18:40

/КРОСС/ Рибар в морето край бреговете на Канада засне нещо, което малцина хора са виждали. Сред бледите ледени късове в Лабрадорско море спокойно плавал айсберг, който изглеждал черен. Халлур Антониусен, който се намирал на борда на риболовния траулер „Сапути" в средата на май, бил поразен - но за щастие не прекалено, за да заснеме странната гледка и да я публикува в социалните мрежи.
"Виждал съм айсберги, които се търкалят, както казват, че са се търкаляли по плажа с някакви камъни в него. Този тук е съвсем различен. Не е само това, че е изцяло черен. Той е почти... във формата на диамант", казва той по-късно пред радио CBC.
Когато мислите за айсберг, вероятно си представяте бели ледени късове, плаващи в минусови води, може би оцветени в спектър от фини нюанси в бледосиньо или синьозелено. Истината обаче е, че айсбергите могат да станат доста тъмни. Белите айсберги изглеждат така, защото са пълни с малки въздушни джобове, които разсейват всички дължини на вълните на светлината. С напредването на възрастта на леда обаче той се компресира, изтласква въздуха, позволява на светлината да проникне повече и става прозрачен като стъкло. Червените вълни се поглъщат, но сините се разсейват, което води до по-синия им вид.
Айсбергите невинаги са просто замръзнала вода. При образуването на леда в него могат да се смесят и други материали. Например по-зелените айсберги съдържат железни оксиди. Те имат жълт оттенък; когато се смесят със синия лед, изглеждат зелени.
И да, други айсберги могат да имат черен или тъмносив оттенък. Това често е резултат от замърсяване или друг тъмен материал, който се свързва в леда, понякога при търкалянето му по тъмна повърхност. Както каза Антониусен, тези айсберги изглеждат съвсем различно от черното парче, което е видял в Лабрадорско море.
Друго обяснение, според глациолога Лев Тарасов от Мемориалния университет в Канада, е, че черният берг някога е бил част от по-голям ледник, който се е откъснал и паднал в океана.
Ледниците се търкалят по земята, докато се движат към океана, като раздвижват много отломки, които се смесват с леда. Тарасов е видял по-малки парчета лед, които са показали това в Гренландия. Би било необходимо много време, за да станат тези отломки така равномерно смесени, както изглежда в берга на Антониусен, което предполага, че парчето лед е доста старо - от 1000 до 100 000 години, казва Тарасов пред CBC.
Друга възможност е ледът да се е смесил със сажди от огромно вулканично изригване или дори тъмното оцветяване да е резултат от отломки от удар на метеорит. Вероятно никога няма да разберем със сигурност, освен ако не се появи друг подобен айсберг - и някой учен не се окаже достатъчно близо, за да го изследва.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
24 Юли 2025 | 21:49
Българският Червен кръст получи вода за попълване на бедствения си резерв, като част от водата ще се раздава по време на горещите дни24 Юли 2025 | 19:48
Веолия получи “зелена светлина” от Столична община за изграждане на 2 малки ВЕЦ-а24 Юли 2025 | 18:32
25 деца казаха "Не" на агресията чрез футболен мач в инициатива на МКБППМН - Стара Загора24 Юли 2025 | 18:17
На 26 юли и 27 юли в следобедните часове ще се ограничава движението на камионите над 20 тона по определени участъци в 8 области. Очакват се високи температуриПОЛИТИКА