• 09 Юни 2026 |
  •  USD / BGN 1.1573
  •  GBP / BGN 0.8634
  •  CHF / BGN 0.9206
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Семейните аптеки: без реформа достъпът до лекарства ще става все по-труден

Семейните аптеки: без реформа достъпът до лекарства ще става все по-труден

/КРОСС/ Липсващи лекарства, пациенти, които обикалят от аптека на аптека, и семейни фармацевти, принудени ежедневно да обясняват защо важни терапии не могат да бъдат осигурени. Това вече не са единични случаи, а симптом на натрупани проблеми в лекарствената политика и организацията на фармацевтичния сектор. Според Инициативния комитет от магистър-фармацевти семейните аптеки са сред първите, които понасят последствията от недостига на лекарства, забавените плащания и липсата на устойчив модел за работа на независимите фармацевтични обекти.

„Когато пациентът не намери лекарството си, той не звъни в институциите. Той идва в аптеката. Когато има въпрос за лечението си, пита фармацевта. А когато възрастен човек остане сам със заболяването си, много често единственият здравен специалист, когото вижда редовно, е магистър-фармацевтът от кварталната аптека", посочва председателят на ИКМФ Аделина Любенова.

Въпреки тази ключова роля, семейните аптеки работят при все по-тежки условия. Те не разполагат с други източници на финансиране освен приходите от продажба на лекарства и здравни продукти. За разлика от големите вериги, които са част от вертикално интегрирани структури с производство и дистрибуция, независимите аптеки са самостоятелни малки предприятия, управлявани от магистър-фармацевти.

Допълнителен проблем е механизмът за реимбурсиране на лекарствата. Семейните аптеки покриват със собствени средства медикаментите на здравноосигурените пациенти и чакат до 45 дни за възстановяване на сумите от Националната здравноосигурителна каса. През това време собствениците продължават да изплащат заплати, осигуровки, наеми и кредити.

„На практика това означава, че семейните аптеки кредитират системата със собствени средства. Колкото по-малка е аптеката, толкова по-трудно понася това финансово натоварване", коментира Константин Попов - секретар на ИКМФ и магистър-фармацевт от Ямбол. 

От Комитета предупреждават, че когато една семейна аптека затвори, последствията не се измерват само в икономически показатели. В редица малки населени места това означава загуба на единствената достъпна здравна точка за местните хора.

Затова семейните фармацевти настояват за реална реформа, която да осигури устойчивост на независимите аптеки, по-добри условия за работа на магистър-фармацевтите и предвидим достъп до лекарства за пациентите. Тези проблеми и възможните решения ще бъдат сред основните теми на годишното заседание на Инициативния комитет от магистър-фармацевти, което ще се проведе на 13 юни в Белчин. В него ще участват магистър-фармацевти от цялата страна, които ежедневно работят на първа линия в контакт с пациентите.

„Ако позволим семейната аптека да отслабне, няма да загубим просто още един малък бизнес. Ще загубим една от най-близките до пациента части на здравната система. Време е държавата да чуе гласа на семейните фармацевти", заявяват от ИКМФ.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.