-
17 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6858
GBP / BGN 2.2587
CHF / BGN 2.0972
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Атанасовден е!

18 Януари 2022 | 08:23

/КРОСС/ Днес е Атанасовден! Според народните вярвания, от днес си отива зимата.
57 651 българи празнуват имен ден на 18 януари. На този ден именници са Атанас, Атанаска, Наско, Насо, Нася и техните производни.
Атанасовден се празнува също и като празник на ковачи, железари, ножари и налбанти.
Според народната традиция, за умилостивяване на болестите се пекат питки, които се надупчват с вилица, за да не се надупчат децата от шарка. По традиция трапезата включва пиле с ориз, което се раздава на близки и съседи за здраве.
Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. Според народното поверие двамата светци са братя.
Свети Атанасий е светецът-покровител на зимата, снега и студа. Вярва се също, че зимният Свети Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летният го облича, за да дойде зимата. Неслучайно е измислена поговорката: "Атанас гялди и яз гилди".
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
16 Юли 2025 | 21:44
Утре за геодезическо заснемане поетапно ще се ограничава движението по участъци от пътен възел „Даскалово“ на автомагистрала „Струма“. Шофирайте внимателно!16 Юли 2025 | 21:14
Сметната палата установи: Над 10 години закъснява изграждането на хранилището за съхранение на радиоактивни отпадъци16 Юли 2025 | 19:43
Йордан Тодоров подаде сигнал до ДАНС за прикриване на критични рискове в АЕЦ „Козлодуй“ПОЛИТИКА