-
19 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
До 8 г. затвор грозят мъжа, който уби полицай на пътя
19 Февруари 2026 | 18:43
/КРОСС/ Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт в съда срещу 34-годишния Мирослав Василев, който ще се изправи пред Темида за причиняване на смърт на полицай при катастрофа на Северната тангента в София.
Обвинението срещу Василев е за това, че на 1 декември м.г. около 4:20 ч. при управление на лек автомобил БМВ по Северната скоростна тангента, с посока на движение от Софийски околовръстен път към бул. "Ботевградско шосе" и в района на разклона за бул. "Рожен", не се съобразил с въведената временна организация на движение, осъществена от спрял автомобил със специален режим на движение и с пусната светлинна сигнализация, не намалил скоростта и не спрял, в резултат на което блъснал полицейския автомобил. Така той е причинил пътнотранспортно произшествие, като по непредпазливост причинил смъртта на водача на специализирания лек автомобил 42-годишния полицай Георги Каменов.
Според обвинителния акт на 1 декември м.г. Георги Каменов е бил на смяна на работното си място в отдел "Специализирани полицейски сили"-СДВР. Около 3 часа служителят на МВР и негов колега били изпратени да осъществят контрол на пътното движение на Северната скоростна тангента на София в посока към бул. "Ботевградско шосе" с оглед обезпечаване на безопасността на извършваните по същото време действия по разследването във връзка с по-рано настъпило тежко пътно-транспортно произшествие на същото място.
Каменов спрял служебния автомобил в района на пътния възел към бул. "Рожен", като останал с включена светлинна сигнализация и заедно с другия дежурен полицай започнали да осъществяват контрол на движението.
Около 4,20 ч. полицаят бил в патрулката, а колегата му извън нея. По същото време в посока от "Софийски околовръстен път" към бул. "Ботевградско шосе" се движел лек автомобил, управляван от обвиняемия Мирослав Василев, който имал обективна възможност да възприеме полицейския автомобил.
Намиращият се на пътното платно полицай също сигнализирал, като няколко пъти подал светлинни сигнали с фенер и стоп палка. Въпреки това водачът не предприел действия, свързани с намаляване на скоростта или спиране и движейки се със скорост 141,84 км/ч, при разрешена скорост от 120 км/ч, блъснал служебния полицейски автомобил.
42-годишният полицай е издъхнал от съчетаната тежка мозъчна и гръбначно-мозъчна травма, получена в резултат на удара.
Мирослав Василев е неосъждан и е с мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 20 000 лв. С постановление на наблюдаващия прокурор временно е отнето свидетелството му за управление на моторно превозно средство.
Очаква се Софийският градски съд да определи дата за началото на процеса. Ако бъде признат за виновен, Василев може да получи до 8 години "лишаване от свобода".