-
18 Авг 2025 |
USD / BGN 1.6755
GBP / BGN 2.2687
CHF / BGN 2.0756
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Земеделска небрежност ли подпали пожарите в Ямболско? Пожарите тръгнали от балировачка, косачка и комбайн, твърди кметът на община Болярово Христо Христов

24 Юли 2025 | 14:15

/КРОСС/ Системата BG-Alert се задейства заради пожар край ямболското село Камен връх във вчерашния ден, а хората бяха призовани за евакуация.
Днес е трети ден, в който Ямболско гори, като ситуацията към сутрешните часове днес изглежда най-спокойна в сравнение с изминалите дни.
„И днес ще продължим с правенето на просеки с цел ограничаване на периметъра на пожара, за да могат пожарните екипи да влязат. Местността е изключително трудно-проходима и планинска и при направата на просеки, пожарникарите ще имат възможност да стигнат до огнището и да го загасят", каза областният управител на Ямбол, Николай Костадинов.
И обяви, че на този етап не се очаква включването на хеликоптерите „Кугър", които да помогнат с потушаването на огнището.
По думите на областния управител днес не се очаква да има нужда от задействане на системата BG-Alert, но това няма как да бъде гарантирано - тъй като в следобедните часове жегите са най-големи, а вятърът прогресивно се засилва.
Кметът на община Болярово Христо Христов коментира и двете критични ситуации във Воден.
„Във Воден много стегната организация - доброволци, хеликоптерът допълнително помогна, много бързо беше локализиран пожарът, а селото беше предупредено своевременно. Снощи за втори път, около 00:00 ч. получих сигнал, два противопожарни автомобила дойдох,а половината село беше на крак и това бързо беше потушено", каза той.
И беше категоричен, че и трите пожара са тръгнали заради небрежност от страна на земеделците в района. Както и призова за по-строг контрол върху тях.
„Естествено, че трябва по строг контрол. Първият пожар, който стана, беше от балировачка, вторият от косачка, третият от комбайн - като все още следствия. Писахме и писмо до министъра , защото въпреки предупрежденията, въпреки всичко, като мерки, все още земеделците не спазват изискванията по заораване на блоковете, когато се жъне няма дежурен трактор, така че това е", каза той.
Кметът призова за по-тежки санкции и сериозен контрол.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
18 Август 2025 | 22:19
Утре за профилактика на тол камера временно ще се променя организацията на движение при 83-и км на АМ „Марица“ в посока Пловдив. Шофирайте внимателно!18 Август 2025 | 21:34
200 000 лв. за ток е спестил заводът за отпадъци на София с новата фотоволтаична система18 Август 2025 | 20:48
Екипите на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД продължават своите засилени проверки за нерегламентирано ползване на вода. Този път на територията на област Перник18 Август 2025 | 19:44
Социалното министерство предлага увеличение на парите за майчинство през втората годинаПОЛИТИКА