-
05 Май 2026 |
USD / BGN 1.1686
GBP / BGN 0.8634
CHF / BGN 0.9165- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Доказаха научно, че бирата подобрява настроението
29 Септември 2017 | 15:04
/КРОСС/ Германски учени доказаха, че бирата подобрява настроението и изпълва човек със самодоволство, защото съдържа стимуланта хорденин, съобщава в. "Дейли мейл", цитиран от „Дарик".
Малцовият ечемик, който е основната съставка на бирата, е много богат на хорденин. Този стимулант активира допаминовите рецептори в мозъка. Това увеличава нивото на невротрансмитера в зоната, отговаряща за взимане на решения. Това и обяснява защо често човек не може да спре само с една бира.
Учените от университета "Фридрих Александър" в Ерланген-Нюрнберг са изследвали около 13 000 молекули, за да открият какво може да активира допаминовите рецептори по същия начин като допамина.
Най-високи резултати получили за хорденина. Сега специалистите проверяват какви нива на хорденина в бирата са достатъчни за значим ефект върху мозъчния център за възнаграждения.
Предишно изследване установи, че витамин В3 от бирата и млякото може да се използва за облекчаване на болката от химиотерапия.