• 05 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1700
  •  GBP / BGN 0.8636
  •  CHF / BGN 0.9173
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Руска петролна компания изгражда ферма за биткойни в Сибир

Руска петролна компания изгражда ферма за биткойни в Сибир

/КРОСС/
Руската петролна компания Газпромнефт смята да разшири дейността си, изграждайки ферма за копаене на биткойни. Компанията, която е дъщерно дружество на руския газов монополист Газпром, е в много добра позиция да направи това.

Тя ще използва излишните си емисии въглероден диоксид като енергиен източник за добива на криптовалута. Идеята зад това необичайно начинание е да се възстанови изразходваната енергия от производството под формата на биткойни.

Процесът на сондиране на нефт отделя излишни запалими газове - предимно метан и природен газ. Обикновено петролните компании изгарят този газ, за да не изтича той в атмосферата. Идеята е, че изгарянето на метана го превръща във въглероден диоксид, който е по-малко вреден. Но цялата тази топлина и енергия просто отиват на вятъра. Ето защо Газпромнефт смята да преобразува излишната топлина в електричество и да я използва за генериране на криптовалути.

Това не е първата подобна идея - миналата година Bloomberg съобщи, че и американски компании са стартирали сходни проекти, използвайки излишната енергия за захранване на центрове за данни, включващи и биткойн ферми.

Иначе Газпромнефт няма сама да извършва добива на криптовалута. Вместо това, заинтерсовани компании ще могат да използват нейните съоръжения в Сибир и да копаят собствени биткойни.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.