• 08 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В подкрепа на бизнеса: По-бърз и прозрачен процес по сертифициране на инвеститорите

В подкрепа на бизнеса: По-бърз и прозрачен процес по сертифициране на инвеститорите

/КРОСС/ Облекчени са процедурите и условията за сертифициране и подкрепа на инвеститорите в страната. Изискванията за кандидатстващите по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) стават по-прозрачни, сроковете са съкратени, а административните тежести за бизнеса са намалени. Това става с приетите вчера на второ четене в Народното събрание промени по ЗНИ.

С тях се изпълняват приоритетите на Министерството на иновациите и растежа (МИР) за усъвършенстване на политиката по привличане и насърчаване на инвестициите в България, както и на заявените цели в Управленската програма на правителството и на очакването на бизнеса за облекчаване на регулаторните процедури.

С промените допълнително се съкращават сроковете за административно обслужване на инвеститорите. Също така се намалява изискването за минимално самоучастие на инвеститора (със собствен или друг привлечен частен капитал) от 40% на 25%. Въвежда се 14-дневен срок за преглед от страна на Българската агенция за инвестиции и кметовете на подадените заявления и съпътстващите ги документи за несъответствия.

Вече има възможност да се прилагат насърчителни мерки и при изпълнението на общ инвестиционен проект между две или повече юридически лица, а не само по отношение на дъщерни дружества, както беше досега. Тези стъпки ще позволят навременно изпълнение на инвестиционния проект и ускорено стартиране на дейността на предприятията, както и назначаването на нови служители.

Сред основните реформи е изричното позоваване на възможността за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за приоритетни инвестиционни проекти в преработващата промишленост, както и в образование и научни изследвания.

В подкрепа на бизнеса е също насърчителната мярка за финансово подпомагане за обучение, като се разширява кръгът им.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.