- 06 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.7948
- GBP / BGN 2.3306
- CHF / BGN 2.0802
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Националният исторически музей отбеляза 130-та годишнина от рождението на цар Борис III с юбилейна изложба
04 Октомври 2024 | 19:22
/КРОСС/ Вчера, 3 октомври 2024 г., в присъствието на Негово Величество Цар Симеон Втори и Негово Царско Височество Княз Борис Търновски, министъра на културата г-н Найден Тодоров, доц. д-р Пламен Славов, секретар по култура и духовенство на Президента, г-н Евтим Милошев, министър на туризма, г-жа Снежана Петкова - Владимирова, директор Централният държавен архив и д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей, Националният исторически музей отбеляза 130-та годишнина от рождението на цар Борис III с официално откриване на юбилейната изложба „Цар Борис III. Личност и държавник". Тя се осъществява с партньорството на Държавна агенция „Архиви" и Националния политехнически музей.
Националният исторически музей, Централният държавен архив и Националният политехнически музей отварят своите фондове, за да представят изключително редки и атрактивни документи и предмети, свързани с живота и дейността на цар Борис. Голяма част от документите се показват за пръв път.
В изложбата са експонирани разкошни поздравителни адреси, калиграфски изписани, връчени на монарха по повод покръстването, пълнолетието и женитбата му. Показани са красиви часовници, ювелирно изработени златни брошки, игли и медальони с вензелите на цар Борис III и царица Йоанна.
Многобройни са снимките - обективно свидетелство на времето, илюстриращи жизнения път на владетеля от раждането до неговата смърт. Фотографиите отразяват частния и обществения живот на цар Борис и разкриват любовта му към природата, науката и техниката, популярността му сред народа.
Централно място във временната експозиция заемат документи от първостепенно национално значение като Манифеста на цар Борис към българския народ за встъпването му на престола на 3 октомври 1918 г. и Крайовския договор, подписан между България и Румъния на 7 септември 1940 г., с който Южна Добруджа се връща в пределите на България.
Интригуващи експонати в изложбата са сребърната чаша с форма на череп, подарена на княз Борис Търновски по случай пълнолетието му през 1912 г. и моделът на локомотив, изработен в Софийската железопътна работилница през 1930 г. по повод женитбата на цар Борис и царица Йоанна.
Юбилейната изложба е опит да очертае обективно и безпристрастно сложната и многостранна личност на цар Борис III.