• 19 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8036
  •  GBP / BGN 2.2826
  •  CHF / BGN 1.9846
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 20°C

Премиерите на България и РСМ дадоха начало на строителството на жп линията от Куманово до Беляковце

Премиерите на България и РСМ дадоха начало на строителството на жп линията от Куманово до Беляковце

/КРОСС/ Премиерите на България и Република Северна Македония Гълъб Донев и Димитър Ковачевски дадоха начало на строителството на железопътната линия от Куманово до Беляковце в югозападната ни съседка. Линията трябва да стигне границата с България и е част от трансевропейския коридор №8 - проект на повече от две десетилетия.

Ковачевски и Донев не подминаха и горещата тема за откриването на македонски културен клуб "Никола Вапцаров" в Благоевград утре.

89 километра път - толкова железопътни релси трябва да бъдат построени от Куманово до българската граница. Разделена на няколко лота - от Куманово до Беляковце, Беляковце-Крива Паланка, Деве баир-българска граница - тази линия е част от трансевропейския коридор №8, идеята за който е на над 2 десетилетия.

Коридор 8 цели свързването на Италия, Албания, РСМ и България, от Бриндизи през Дуръс-Тирана-Скопие-София-Пловдив-Бургас и Варна и е от стратегическо значение за ЕС, а и за НАТО.

Инфраструктурата, залегнала в коридор №8, е била въжделение на редица поколения през изминалите 140 години, отбеляза премиерът Гълъб Донев.

Колегата му Димитър Ковачевски посочи, че с жп линията двете страни градят общото си бъдеще на регионална свързаност, добросъседство, икономическо развитие, бързо пътуване за хората от двете страни на границата.

През годините са правени няколко първи копки на този коридор - през 2014, 2017 и 2019 г. Предвидено е изграждането и на скоростен път или магистрала.

Относно клуба "Никола Вапцаров", който ще бъде открит утре в Благоевград, премиерът Ковачевски посочи, че не може да спре никой, който иска да отиде, да го направи, но че Скопие ще изпрати официално искане за официален клуб в града, а премиерът Донев - че организацията зад клуба има подчертани антиевропейски профил и че България ще следи за противозаконни идеи в дейността му.

През годините са правени много първи копки на тази жп линия, препотвърдена като приоритет в меморандуми между двете правителства в най-ново време през 2014, 2017, 2019 г. и сега. В проекта за коридор осем има заложено изграждането и на автомагистрала до границата с България.

Над 30 километра железопътна линия за няколко десетки милиона евро трябва да свърже Куманово и Беляковце. А оттам линията да продължи към българската граница. Пред българския си колега Гълъб Донев и европосланици, Димитър Ковачевски обяви, че връзката между двете ни страни ще стане реалност.

Добросъседството означава повече свързаност, икономическо сътрудничество, културен обмен между двете ни страни, обяви премиерът Ковачевски.

Служебният премиер Гълъб Донев посочи, че България работи приоритетно коридор номер 8 да бъде включен в европейската транспортна мрежа.

"Последиците от войната в Украйна разкриват за пореден път едно от най-уязвимите места на нашия регион - а именно неразвитата, и даже липсваща, липсваща инфраструктура. В условията на потенциална енергийна и продоволствена криза е жизнено необходимо да се осигурят директни пътища за доставки", заяви Гълъб Донев.

Вместо това страните ни търсят доставки през трети страни, което увеличава цената, посочи Донев.

"За първи път в историята на България и Северна Македония търговският стокообмен се очаква в края на годината да достигне 1 млрд. евро. Представете си какъв би бил резултатът, ако между България и Северна Македония имаше развита инфраструктура", заяви Гълъб Донев.

Европейският съюз финансира изграждането на жп линията до България с над половин милиард евро - най-голямата европейска инвестиция в Северна Македония досега, обясни посланикът на Съюза в Дейвид Гир.

"Очакваме с нетърпение деня, в който ще можем да пътуваме с влак от Адриатическо до Черно море през територията на две страни-кандидатки за членство в ЕС и една държава-член, а и към деня, в който ще можем да пътуваме, без да напускаме ЕС - след приемането на Северна Македония и Албания", заяви Дейвид Гир, посланик на ЕС в Република Северна Македония.

За клуба "Никола Вапцаров", който утре ще бъде открит в Благоевград, премиерът Ковачевски посочи, че е финансиран от частни лица и че не може да спре всеки, който иска - да отиде. Призова за сближаване между двете страни и да не се използва реторика в обратната посока.

Гълъб Донев посочи, че държавата внимателно ще следи за противозаконни идеи в дейността на клуба "Никола Вапцаров".

"Този клуб, който ще бъде открит в Благоевград, е неконституционна и не е регистрирана по законите на България, още повече, че финансирането на този клуб, така както и министър-председателят Ковачевски сподели, е от организация в Канада, която има доста съмнителни антиевропейски, антиамерикански, антисемитски послания и работи в тази насока. Разбира се, че ще следим този клуб да не проповядва и да не застъпва идеи, които противоречат на законите в България", заяви Гълъб Донев.

Отговаряйки на скопски медии дали с вписването на българите в конституцията, ще спрат българските блокади, Донев напомни:

"България е част от ЕС и България е поставила своите условия, но тези условия, които вече са препотвърдени от държавите-членки на ЕС, са скрепени с 27 подписа. Това, което е в договора и това, което предстои да се изпълни, за да бъде проведена първата междуправителствена конференция, това е нещо, към което трябва да се стреми РСМ. Пътят е труден, но всички страни-кандидатки за членство, са минали по него", напомни Донев.

И накрая медии от Скопие попитаха посланик Дейвид Гир защо на посещението си в Северна Македония председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е нарекла македонците "северномакедонци". Той напомни, че тя е дошла с помощ от 80 млн. евро за решаване на енергийната криза, със Споразумението за Фронтекс, подписано и на македонски език, и че самата тя е заявила колко красив е македонският език, признат от ЕС.

В рамките на френското предложение България оповести декларация, с която посочи, че всички документи, в които се споменава, не трябва да се интерпретира като признаване от страна на България на "македонски език".

БНТ, новини

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.