• 12 Юли 2026 |
  •  USD / BGN 1.1430
  •  GBP / BGN 0.8516
  •  CHF / BGN 0.9223
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Иво Христов: Избирателите ни дават властта, а наш дълг е да защитаваме техните интереси

Иво Христов: Избирателите ни дават властта, а наш дълг е да защитаваме техните интереси

/КРОСС/ Условията България да стане портал за енергия към цяла Източна Европа са налице. Договореностите от Анкара откриват тази възможност. Това е голям дипломатически успех, с който може да се поздравим. Това каза вицепремиерът Иво Христов в предаването „Говори сега" по БНТ.

Той защити решението на правителството за 15-месечното замразяване на договора с турската компания „Боташ", като заяви, че споразумението има потенциал да се превърне в печелившо за България и да превърне страната в ключов енергиен център за региона. „Президентът никога не е твърдял, че договорът е бил печеливш към момента на подписването му. Той беше сключен в условията на форсмажор, когато България остана без доставки на газ. Тогава това споразумение спаси българските потребители и икономиката от енергиен срив. Договорът имаше потенциал да бъде много печеливш, но впоследствие съвсем съзнателно не беше използван с необходимите количества газ и затова започнаха да се трупат загуби. Сега се открива възможност той да стане изключително печеливш."

Според Христов България е защитила успешно националния си интерес при преговорите по 21-вия пакет европейски санкции. „Не е вярно, че сме се отказали от позицията си. Напротив - България постави конкретни условия по три точки и те бяха приети. За първи път страната ни успя реално да повлияе върху европейската политика по изключително чувствителна тема. Смятам, че България направи услуга на Европа, защото религията не трябва да бъде използвана като инструмент във въоръжени конфликти", подчерта той.

Христов заяви, че управлението се различава от предишните модели на управление. „Дълги години българската политическа класа разчиташе повече на подкрепа отвън, отколкото на доверието на собствените си избиратели. Срещу тази подкрепа често се жертваше българският национален интерес. Ние променяме тази логика. Избирателите ни дават властта, а наш дълг е да защитаваме техните интереси - както в България, така и в Европа", заяви Христов.

Той увери, че управляващите ще реагират безкомпромисно при случаи на корупция. „Нашата партия дойде на власт с обещанието да се бори с корупцията и това остава наша основна кауза. Никое управление не е имунизирано срещу подобни случаи, но когато има доказателства за злоупотреби, ще реагираме незабавно и без компромиси."

Всички социални плащания за българските граждани са съхранени в новия бюджет. Държавата ще изпълни всички свои обещания към хората, увери вицепремиерът.

Сделката с германския концерн „Райнметал" се отлага за неопределено време. Причината за това решение е липсата на предварително заделени финансови средства, поясни Христов.

Достъпът до досиетата остава гарантиран. Въпреки закриването на специализираната комисия, процесът по дигитализация на документите продължава активно. Правителството цели да съхрани историческата памет чрез модерни технологии, заяви Иво Христов. „Не просто няма да закрием досиетата - ще ги направим по-достъпни. Сегашният режим за достъп се запазва, а паралелно ще бъде извършена дигитализация, така че в бъдеще всеки гражданин да има по-лесен достъп до архивите."

БНТ, „Говори сега"

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.