• 19 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8315
  •  GBP / BGN 2.2841
  •  CHF / BGN 2.0155
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 12°C

21 обществени организации внесоха в НС позицията си за преименуване на празника “24 май”

21 обществени организации внесоха в НС позицията си за преименуване на празника “24 май”

/КРОСС/ Представители на 21 обществени организации внесоха днес, 20 октомври 2020 година, в Народното събрание позиция по повод на проектозакона за преименуване на празника "24 май" и призоваха народните представители да не посягат на фундаментални национални ценности, да не петнят завета на поколенията български книжовници, вписали се в Кирило-Методиевата традиция, да не зачертават приноса на България в европейската цивилизация.

Позиция

на обществени организации по повод на проектозакона за преименуване на празника „24 май"

Народното събрание е пред второ четене на проектозакон, който предвижда названието на официалния празник, честван в Република България на 24 май, да бъде променено от „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост" на „Ден на българската писменост, просвета и култура".

Ние, представителите на долуподписаните обществени организации, подкрепяме оценката на специалистите от Кирило-Методиевския научен център и от Института за български език „Проф. Л. Андрейчин" при БАН, според които исканата промяна:

- откъсва от историята на българската писменост и култура делото на Кирил и Методий, на което България е безспорно приемник;

- свежда 24 май само до национален празник като премълчава общославянската, общоевропейска и общочовешка значимост на делото на св. Просветители, за чиято закрила и развитие България има решаващ принос;

- обезсмисля честването на празника на българската просвета и култура именно на деня на св. Кирил и св. Методий.

Въз основа на експертното становище на най-добрите специалисти в областта на българския език и на Кирило-Методиевото дело окачествяваме внесеното предложение като отказ от национално наследство и като тласкане на България в обятията на културен провинциализъм.

Предлаганият законопроект обаче не се цели само в българския международен авторитет, въпреки че постига този ефект.

Ясно е, че изхвърлянето на славянството от името на българския празник е антиславянско действие, което е зле прикрит опит страната ни да бъде насочена за пореден път в антируски коловоз.

Обръщаме се към народните представители в 44-тото Народно събрание:

Дами и господа,

Не посягайте на 24 май! Не посягайте на фундаментални национални ценности, задоволявайки временните си политически амбиции. Не петнете завета на поколенията български книжовници, вписали се в Кирило-Методиевата традиция! Не зачертавайте приноса на България в европейската цивилизация!

24 май ще бъде Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, защото това е културно-историческият му смисъл! Защото това е Ден на обединението, Ден на духовното единение между славяните, независимо от конфесионалните различия и възприетите графични системи!

15 октомври 2020 г.

София

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.