• 08 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6795
  •  GBP / BGN 2.2411
  •  CHF / BGN 2.0885
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Найден Тодоров: Домакинството на България на ЮНЕСКО би насочило прожектора към решаването на проблемите на паметниците на световното културно наследство у нас

Найден Тодоров: Домакинството на  България на ЮНЕСКО би насочило прожектора към решаването на проблемите на паметниците на световното културно наследство у нас

/КРОСС/ България има тежка нужда от домакинството на България на ЮНЕСКО, защото паметниците на световното културно наследство у нас имат много проблеми. Домакинството би насочило прожектора към решаването на тези проблеми. Това каза бившият министър на културата Найден Тодоров в предаването в "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

По думите му по-голямата част от работата по организацията на домакинството е свършена. „Въпреки че в бюджета за 2024 г. не бяха предвидени средства за ЮНЕСКО, подготвихме какво трябва да се направи, за да може следващото правителство да си свърши работата", заяви Найденов.

Гостуващите в България за това домакинство би следвало да бъдат около 4000 човека, но от тях България би следвало да поеме разходите на около 100 човека, които са ръководството на ЮНЕСКО и големите експерти, поясни бившият министър на културата.

НСО заедно с МВР и ДАНС бяха част от организационния комитет. „Ние искахме организационният комитет да бъде не към Министерство на културата, а към Министерски съвет. Министърът на културата, който и да е той, няма легитимност да дава нареждания на министъра на външните работи, на вътрешните работи и на туризма какво да правят", обясни Тодоров.

Той е убеден, че проблемите в Несебър могат да бъдат решени с достатъчно голяма информационна кампания. „България е една страна с изключително минало в сферата на културното наследство и ние искахме прожекторите в целия свят да бъдат насочени в България. Това щеше да реши много наши проблеми, но извън икономическите ползи, които не са моя тема, има огромни ползи и за културата на България. Трябва да се направи всичко възможно домакинството на ЮНЕСКО да бъде спасено", надява се Тодоров.

БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.