• 17 Юли 2025 | 01:20:23
  •  USD / BGN 1.6858
  •  GBP / BGN 2.2587
  •  CHF / BGN 2.0972
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Младежи от Югозападна България търсят решения за бъдещето на зелените градове

Младежи от Югозападна България търсят решения за бъдещето на зелените градове

/КРОСС/ През юни 2025 г. WWF България организира два онлайн образователни хакатона по програмата Panda Labs School, посветени на устойчивото градско развитие и екологичните предизвикателства на бъдещето. Над 120 ученици от шест училища в Югозападна България се включиха активно в състезанията, като разработиха идеи с реален потенциал за приложение в нашите градове.

 Хакатоните се проведоха в рамките на семестъра „Бъдещето на зелените градове", част от младежка програма на WWF за зелени иновации Panda Labs в училище.

 

Енергия от бъдещето

Първото събитие, проведено между 2 и 4 юни, беше посветено на темата „Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност". Учениците работиха по реални казуси, предложени от експерти от Veolia, Habitat for Humanity Bulgaria, Еко-Ико и WWF България, свързани с прехода към устойчива енергия в градската среда. Сред лекторите беше и Иво Василев, енергиен мениджър на Kaufland България.

 Отборите приложиха подхода „дизайн мислене", учиха се как се презентира идея пред жури и в рамките на само 4 минути защитаваха смели концепции. 

 

Победители в първия хакатон бяха: 

  • Отбор „10Ж" от СПГЕ „Джон Атанасов" със своя соларен механизъм за щори. 
  • Отбор „EnerGreen" от Втора Английска гимназия с проект за мултифункционален фотоволтаичен навес за градска среда.

Зелени градове, вдъхновени от природата

Вторият хакатон обедини младежите около темата „Природно-базирани решения за зелени градове" и се проведе между 23 и 25 юни. Този път учениците се срещнаха с експерти от София План, Botanic Lab, Landscape Design Studio, както и от WWF.

 И тук участниците трябваше да приложат знания, критично мислене и работа в екип, за да предложат природни решения на реални градски проблеми. Победители са:

  • Отбор "Пирин" от ПМГ ,, Христо Смирненски" (Перник) и ЕГ  д-р ,,Петър Берон" (Кюстендил) с идеята си за "Green Hub Park" - устойчив и иновативен паркинг, който съчетава зелена инфраструктура с умни технологии.
  • Отбор "Зеленоватори" от СПГЕ ,,Джон Атанасов" (София) и ЕГ" Д-р. Петър Берон" (Кюстендил) с идеята си за сайт против жегата, който помага на хората да избягват нагорещени точки и да намират паркове, сенчести места и работещи чешмички в горещините.
  • Отбор "Бъдеще без отпадъци" от Втора Английска гимназия с идеята си за плаваща зелена платформа за градски езера и еко басейни със система от активен въглен за пречистване на водните басейни.
 

И двата хакатона бяха излъчвани на живо от подкаст студиото на Your Event Partner.

Следваща спирка: Мастърклас в София

Победителите от двата хакатона ще участват в присъствен Мастърклас тази есен в София, където ще премерят сили за голямата награда от 2400 лв., които са целеви средства за реализиране на тяхната идея. По пътя дотам ги очакват учебни посещения в институции и компании - партньори на Panda Labs, както и онлайн лекции, които ще ги подготвят за изготвяне на реални бизнес планове.

 

Защо Panda Labs?

  Panda Labs е международна програма за зелени иновации, създадена преди петнадесет години от екипа на WWF Австралия. В България инициативата се развива успешно и от 2020 г.  насам вдъхновява младите хора да разработват устойчиви решения на наболели екологични предизвикателства. Тази година фокусът пада върху нейното интегриране в българските училища и техните STEM центрове. Нашата цел е да дадем възможност на учениците от 8-и до 12-и клас да станат част от „зеленото" бъдеще на България, като повишим научните им познания по разглежданите екологични теми, развием меките им умения, насърчим активното им гражданско участие и ги вдъхновим да развият своя предприемачески усет.

 Програмата на WWF България Panda Labs School търси следващото поколение иноватори и предприемачи, които създават устойчиви решения за преодоляване на актуални екологични предизвикателства. Panda Labs Schools се осъществява от WWF България с любезната подкрепа на Фондация „Америка за България" и Kaufland България.

 *Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на WWF България - Panda Labs School и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България" или нейните партньори.

 

Допълнителна информация:Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF [Ве-Ве-Еф] развива дейности в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци. WWF работи за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата. В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.  

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.