• 26 Юли 2026 |
  •  USD / BGN 1.1377
  •  GBP / BGN 0.8539
  •  CHF / BGN 0.9302
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ивайло Мирчев: Премиерът да каже каква е сделката за самолетите-цистерни и “Лукойл”

Ивайло Мирчев: Премиерът да каже каква е сделката за самолетите-цистерни и “Лукойл”
Интервю в предаването „Говори сега“ на БНТ

/КРОСС/ Преди Радев, Тръмп беше благодарил и на Орбан, но вижте къде е Орбан сега

Имаме активна комуникация с Форума за демократично действие и с граждански организации, за да можем да направим така, че България да получи един проевропейски президент, който гледа към Западна Европа, а не към руския патриарх и Путин. Въпреки че г-жа Илияна Йотова имаше добри ходове по отношение на служебното правителство за гарантиране честни избори, тя е продължение на Румен Радев и не съм убеден, че България трябва да получава трети мандат на Румен Радев, а той да получи тоталната власт в страната. Би било грешка да се слагат всички яйца в една кошница.

Не преговаряме с ГЕРБ за президентска кандидатура и не мисля, че обща кандидатура е възможен ход, нито такава възможност е била разисквана при нас. След всичко, през което минахме през последните години, това трябва да е един от уроците за нас, а ГЕРБ трябва да направят своите стъпки за очистване, но това си е тяхна работа. От близо две години работим активно за кандидатурата за президент, надявам се следващите седмици да знаем името на кандидата. В местните ни организации тече подгоговка за президентските избори.

Президентът Йотова, която, до колкото ми е известно, вече е подписала "малките бюджети" - за НОИ и НЗОК, носи отговорност за този бюджет, с този безумен дефицит. Когато икономиката расте, не може дефицитът да е нагоре, защото когато тръгне надолу, влизаме в дългов свредел - Румъния вече го показа.

Отношение на управляващите към предложенията на опозицията беше изключително арогантно. Ние предложихме много реформи за ограничаване на разходите и 3% дефицит. След месец ще се опитаме да предложим бюджет с под 3%, когато започнат дебатите по Бюджет 2027. Ще направим отново градивни предложения и се надявам управляващите да не ги отхвърлят отново.

Премиерът Радев се сблъсква тежко с президента Радев - той критикуваше бюджета на Росен Желязков, а неговото правителство направи по-лош, с 10 млрд. евро нов дълг, който ще плащат нашите деца. Реформите в бюджета са много малко, а имат 131 гласа. Никой не е имал този комфорт досега и той се пропилява. 

Демонтирането на корупционния модел се оказва продължаване на монтажа. Пеевски и Борисов са леко избутани в страни, това е демонтаж на рекламното пано пред строежа, и хората от втора и трета линия излизат напред. Шефът на кабинета на премиера Николай Копринков реди повечето назначения, той е връзката с бизнеса и политическите брокери. Да разкаже какви са връзките му с Георги Самуилов от Инса ойл, близък до Пеевски, а сега до премиера Радев, да каже той ли назначава зам.-министрите. 

В комисия по отбрана на мой въпрос, има ли доклад от службите за заплахите за сигурността ни при разполагането на самолетите-цистерни на САЩ на авиобаза Безмер - имало, но не могат да го предоставят. На следващия ден  видяхме доклада, който явно е бил писан с изкуствен интелект и не даваше ценна информация. Решението за самолетите бе взето без народните представители да знаят има ли опасност.

Но тук има много не съвсем случайни съвпадения. Срокът за пребиваването на самолетите-цистерни на столичното летище беше 30 юни, а това е дата, на която се проведе срещата с "Литаско". На 14 юли България получава демарш от американския финансов департамент ОФАК с 6 въпроса, касаещи отношенията с "Литаско". Между редовете на демарша се разбира, че САЩ питат дали не купуваме руски петрол, което би било тежко нарушение на санкциите. На 17 юли се получава искане за базиране на цистерните в България. На 22 юли "Прогресивна България" гласува те да се базират на авиобаза Безмер. И пак на 22 юли България получава нова дерогация от САЩ за "Лукойл". В парламента никой не ни казва каква е сделката, лично попитах премиера от трибуната. 

А голямата картина е, че България излиза от Коалицията на желаещите, дори не влиза и не дава индикации, че иска да влезе в проекта "Фрея", който е за защита от руските балистични ракети. Даваме всички знаци, че ще бъдем нещо като мекия Орбан в ЕС. И на този фон и съмненията за руски петрол в "Нефтохим Бургас". 

Когато се иска от НС да вземе толкова важно решение, а не се казват какви са заплахите и каква е голямата сделка, която е сключена, няма как да се иска подкрепа от нас. Проблемът е, че България започва да гледа на Изток. Колкото до това, че Тръмп благодари на Радев, той беше благодарил и на Орбан, а виждаме къде е Орбан сега. 

 

Пресцентър на „Да, България"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.