• 22 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7295
  •  GBP / BGN 2.3209
  •  CHF / BGN 2.0934
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Александър Симов: Свидетели сме на начало на някакъв политически процес

Александър Симов: Свидетели сме на начало на някакъв политически процес

/КРОСС/ Аз не смятам, че изявлението на Румен Радев за референдума за еврото взривява политическия мир или пък по някакъв начин го детонира. Поставяйки въпроса ребром по този начин на политическата сцена, Радев очевидно се опитва да подготви България или за своя политически проект, или за някакво действие, че се превръща в основен опозиционер на управлението. Това каза публицистът и журналист Александър Симов в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.

Въпросът според него има две страни. „Винаги съм бил защитник на идеята, че хората трябва да бъдат питани. В други страни ги питаха за еврото и не са се разпаднали като демокрации. Аз също смятам, че беше добре хората да бъдат питани за еврото, но въпросът за това определено мина. Имаме вече решение на Конституционния съд. Има много ясни показатели за това, че референдум е трудно да бъде проведен и той най-вероятно ще бъде отхвърлен", коментира Симов.

Според него сме свидетели на начало на някакъв политически процес.

Александър Симов смята, че разнопосочните мнения не означават политическа нестабилност. „Ако подобно нещо се възприема като дългосрочен процес на нестабилност, това няма как да е добър знак. Не смятам, че президентът се опитва да саботира българската държава, но при всички положения виждаме политически процес и начало на нещо", заяви той.

Ръководителят на катедрата „Политология" в Софийския университет „Св. Климент Охридски" проф. Светослав Малинов определи като „отвратително поведение" решението на президента в този момент да повдига темата за референдум за еврото.

Той отбеляза, че изготвянето на конвергентния доклад за готовността на България все още не е завършен. „Представете си, че след години в чакалнята на еврозоната започне да се оформя едно политическо решение в полза на България и се вижда, че всички икономически параметри най-накрая са покрити. Представете си, че тече анализ относно стабилността на държавата за три години - как е било миналата година, как е бюджетът тази година и как ще бъде следващата година, защото прогнозите са на тригодишна основа. И си представете, че в този момент има колебаещи се министри на финансите, каквито винаги има скептични такива за България. И хоп - държавният глава излиза и казва, че не сме готови и сега ще се опитаме да направим референдум. Това е изключително тежък удар в гърба на България през държавния глава", обясни политологът.

Провеждането на подобен референдум не е възможно, заяви той. „Но идеята, че българите не знаят какво искат, че отново не могат да гарантират икономическа и политическа стабилност за себе си и могат да изнесат несигурност навън, тази идея в момента се олицетвори от държавния глава", допълни проф. Малинов.

БНТ, „Денят започва с Георги Любенов"

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

симов, колко ти плати пеевски за предателството? И на тебе ли набута 2 милиона като на твоите партийни ръководители, но мисла че ти му служиш за жълти стотинки. Помияр!

10.05.2025 15:16:31

Бесепар

Симов, Симов, и ти си мъж като лайно на дъжд!

10.05.2025 13:34:36

Анонимен

Крум Зарков – страхливецът на статуквото, който мрази референдуми и народна воля Зарков бяга. Не от корупцията. Не от беззаконието. Бяга от най-голямата заплаха за статуквото – народа. В понеделник Крум Зарков ще подаде оставка като секретар на президента по правните въпроси. Не защото е осъзнал, че е излишен. Не защото е видял моралния си провал. А защото президентът Радев дръзна да предложи референдум – да пита хората дали искат България да въведе еврото. Това за Зарков е недопустимо. Не бива народът да говори. Народът, според него, не разбира. Народът, според него, трябва да мълчи, да се подчинява, да се управлява. Крум Зарков защити най-грозното лице на политическия елит – онова, което се страхува от истинската демокрация. Което иска всичко да се решава в тесен кръг на самозабравили се юристи и чиновници. Което иска да замени гласа на народа с процедурни хватки и конституционни тълкувания. Зарков не просто избяга от отговорност – той се опита да удуши народовластието. Не за първи път Крум Зарков показва, че има проблем с усещането за състрадание, морал и човечност. В публичното пространство неведнъж са излизали тревожни сигнали за миналото му – включително твърдения, че още като ученик е бил замесен в случаи на жестокост към животни. Темата потъна, както потъват всички неудобни истини за нашите хора. Но народът помни. Помни и днес вижда – този човек няма място нито в президентството, нито в политиката. Сега Крум ще се прибере при мама, по негови думи. Да се гушне. Да се скрие от реалността, от народа, от бъдещето. Един човек, който се провали в едно – да бъде представител на демокрацията. Защото когато дойде време да бъде питан народът – Зарков си тръгна. И показа истинското си лице – страхливец на статуквото, адвокат на евробюрокрацията, враг на суверенитета. Но народът остава. И той иска да говори. Призоваваме всички български политици – чуйте гласа на хората! Организирайте референдум! Позволете на народа да реши сам дали и кога иска да въведе еврото. Демокрацията не е слугиня на Брюксел, тя е власт на народа! Крум Зарков може да се гуши при мама, но България няма да се скрие. И няма да мълчи. http://pogled.eu

10.05.2025 13:34:07

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.