• 28 Окт 2025 | 19:29:56
  •  USD / BGN 1.6817
  •  GBP / BGN 2.2327
  •  CHF / BGN 2.1117
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ще въведе ли Доналд Тръмп минимални мита от 15-20 процента за целия ЕС? Какъв ще е отговорът на общността и какъв ще е ефекта върху българската икономика

Ще въведе ли Доналд Тръмп минимални мита от 15-20 процента за целия ЕС? Какъв ще е отговорът на общността и какъв ще е ефекта върху българската икономика

/КРОСС/ След като американският президент Доналд Тръмп обмисля мита за целия ЕС, какъв ще бъде отговорът на Европа и как това ще се отрази на търговията и бизнеса в България? Темата коментираха Михаил Кръстев, изпълнителен директор на Съюза на стопанската инициатива, и икономистът Румен Гълъбинов.

Очаквам да се стигне до някаква сделка. Администрацията на Доналд Тръмп и той самият целят сделки, не войни. Виждаме умерена реакция на европейските лидери, запазва се спокоен тон, цели се диалогичност. Може би светът започва да се нагажда към Доналд Тръмп, зави Кръстев.

По думите му търговските отношения на България със САЩ са доста слаби. България ако беше самостоятелен субект, щеше да е натоварена с по-малки мита, отколкото като част от ЕС. България ще е потърпевша от търговска война между САЩ и Европа заради икономическите отношения, които имаме с големите европейски държави, най-вече с Германия. България вече търпи щети заради застоя в развитието на европейските икономики, каза Кръстев.

Тръмп продължава да настоява за мита между 15 и 20% за ЕС на всички стоки. Дори и да се стигне до по-ниски нива в следствие на договарянето, те пак ще са по-високи от миналата година по това време. Тоест ще има глобално увеличение на разходите, те трябва да бъдат пренесени. Къде? В цените за крайните потребители. Ще се усети инфлационна вълна. Не веднага. Ще се разпредели постепенно, заяви Румен Гълъбинов.

Инфлацията може да се вдигне в рамките на следващите 3 години с между 10 и 12%, обясни икономистът.

Според него обаче в България има стари проблеми при ценообразуването, особено на храните. Имаме дълга верига на доставки, която включва, прекупвачи, сортировачи и какви ли не. Накрая от производителя до клиента крайният продукт пристига с 40-50% оскъпяване. Освен това имаме високо ДДС за храните, коментира Румен Гълъбинов. 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Еврото ще ни донесе благодат.

22.07.2025 11:57:02

Анонимен

Дупе да ни е яко с тези стратегически партньори.

22.07.2025 11:55:21


БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.