• 23 Май 2024 |
  •  USD / BGN 1.8059
  •  GBP / BGN 2.2965
  •  CHF / BGN 1.9746
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 13°C

Министерството на културата публикува националната програма за ,,Европейската Нощ на музеите“

Министерството на културата публикува националната програма за ,,Европейската Нощ на музеите“

/КРОСС/ Тази година Европейската Нощ на музеите съвпада с Международния ден на музеите - 18 май, честван за първи път през 1978 г. Целта на празника е да се повиши информираността за ролята на музеите в обществото.

 Европейската Нощ на музеите се организира за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години инициативата се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото й издание.

По своя формат Европейската нощ на музеите е широко отворена програма към възможно най-голям кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до експонатите и творбите, представени от музеи и галерии, но и да почувстват посланията им. Концепцията на инициативата е да се достигне до голям кръг от хора, с акцент младата аудитория, чрез представянето на необичайна и атрактивна програма, която освен възможността за запознаване с културното наследство, да предлага и други културни прояви.

Националната програма за отбелязване на традиционната европейска инициатива, изготвена от дирекция ,,Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" на Министерството на културата включва: тематични изложби, концерти и разнообразни арт прояви, както и специални събития, посветени на Нощта. В инициативата ще участват общо 61 държавни и общински музея и художествени галерии и техните филиали от 25 области в страната, които ще посрещат посетители със свободен вход.

Нощта на музеите е отворена за всички. Заповядайте, за да споделите тези моменти на откривателство около богатото културно наследство и изкуството заедно с Вашите семейства и приятели!

Националната програма за 2024 г. може да видите на сайта на Министерството на културата: https://tinyurl.com/uwmb4cvv

 

 

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА

,,ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ", 18 МАЙ 2024 г.

 

ОБЛАСТ БЛАГОЕВГРАД:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БЛАГОЕВГРАД

 

Адрес: гр. Благоевград, кв. „Вароша", ул. „Рила" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 12:00 часа до полунощ.

Интернет сайт: museumbld.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/rimblagoevgrad;

тел: 073 885 370; 073 / 88 60 78;

 

Програма за детската публика от 14:30 до 18:00 часа

14:30 часа - Официално откриване с музикално изпълнение на Фолклорна група "Бисери" към ЦЛТРД - Благоевград. Място: РИМ - Благоевград,Фоайе.

15:30 часа - Откриване на гостуваща изложба „Феерия от кожи" от РИМ - София. Място: Зала „Временни изложби."

16:00 часа - „Жабокът принц" по Братя Грим, спектакъл на Куклен театър „ЗаЗу". Място: Конферентна зала.

15:00 - 18:00 часа - За малките посетители са подготвени различни модули за занимания:

  • Модул „Сръчни ръчички" - Зала „Временни изложби";

  • Модул: „По стъпките на Апостола" - Фоайе;

  • Модул: „Къде живеят великите възрожденци" - Фоайе;

  • Модул: „Археология" - нивото пред Музеен детски кът;

  • Модул: „Да си направим коланчета от пъстри гайтанчета" - III ниво;

  • Модул: Приложно изкуство на вертикален стан ,,Традиция и иновация" със Снежана Филчевска - III ниво.

 

Програма за възрастни

 

18:00 часа - Откриване на изложба „Турция в сърцето ми" - изложба с фотографии от любими дестинации на пътешественика и писател Симана Марковска. Място: Изложбена зала.

19:00 часа - Музикални изпълнения на Смесен хор „Ален мак" към НЧ „Н. Вапцаров 1866", Благоевград. Място: Фоайе.

19:30 часа - Официално откриване на Европейската нощ на музеите. Връчване на грамоти на сътрудници, партньори и съмишленици на РИМ - Благоевград. Място: Фоайе

20:30 часа - Откриване на гостуваща постерна изложба „Хр. Г. Данов" от Къща-музей „Христо Г. Данов", Пловдив. Място: Фоайе.

22:00 часа - Хоротека. Място: Фоайе.

  •  

 

 

ОБЩИНСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

 

 

Адрес: гр. Гоце Делчев, ул. „Христо Ботев" № 26;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 12:00 ч. до 24:00 часа.

Интернет сайт: museum@gocenet.net;

Фейсбук страница: Исторически музей - Гоце Делчев;

тел: 0885473355;

  • Постоянна експозиция: отворена за посещение;

  • Празнична програма:

- Музикално изпълнение на мандолинен оркестър - гр. Петрич;

- Ревю - фолклорни носии и стари градски костюми;

- Огнено шоу;

От 19:00 часа до 21:00 часа.

  •  

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РАЗЛОГ

 

Адрес: гр. Разлог, пл. ,,15 септември 1903 г." № 14;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 17:00 часа.

Интернет сайт: razlogmuseum.org;

Фейсбук страница: Исторически музей - Разлог;

тел: 0878/ 920530;

  • Постоянна експозиция: ,,Някога Мехомия, днес Разлог; ,,Битът на хората от Разлог през Възраждането";

  • Събитие - гостуваща изложба ,,Тютюн, енфие и сие" на ИМ - Горна Оряховица.

 

  •  

 

ОБЛАСТ БУРГАС:

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БУРГАС

 

Адрес: гр. Бургас, ул. Славянска № 69;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 00:00 часа.

Интернет сайт: www.burgasmuseums.bg;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/burgasmuseums;

тел: 056-820-344;

  • Постоянна експозиция: Археологическа експозиция, бул. "Алеко Богориди" 21;

  • Гостуваща изложба „Рисувана керамика от Аполония - Созопол", ОКИ „Музеен център" - Созопол; Гостуваща изложба „Копие на Панагюрското съкровище" от НИМ-София.

  • Специално събитие: Oткриване на гостуваща изложба „Копие на Панагюрското съкровище" от НИМ-София; Откриване на гостуваща изложба „Рисувана керамика от Аполония - Созопол" от НИМ-София.

 

  • Постоянна експозиция: Историческа експозиция, ул. „Лермонтов" 31;

  • Гостуваща изложба от Музей на образованието - гр. Габрово „Елате да живеем за нашите деца";

  • Специално събитие: Откриване на гостуваща изложба от Музей на образованието - гр. Габрово „Елате да живеем за нашите деца";

  • Име на проява, концерт, ателие и др. Демонстрация на технология за реставриране на архивни документи, гост - Тина Господинова, реставратор в отдел ,,Държавен архив" Бургас.
    от 18:00 до часа.

 

  • Постоянна експозиция: Природонаучна експозиция, ул. "Константин Фотинов " 30;

  • Изложба с цветни пана на орхидеите в България;

  • Специално събитие: Откриване на Изложба с цветни пана на орхидеите в България;

 

  • Постоянна експозиция: Етнографска експозиция,  ул. „Славянска" 69 ;

  • Изложба и представяне на книга „Стария Бургас през погледа на д-р Мелконян";

  • Специално събитие: Откриване на изложба и представяне на книга „Стария Бургас през погледа на д-р Мелконян";

  • Име на проява, концерт, ателие и др. Кулинарна демонстрация в Етнокухнята на музея от 18:00 часа.;

Концерт на Духов оркестър - Бургас от 18:30 часа.

 

 

  •  

 

ОБЛАСТ ВАРНА:

 

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „БОРИС ГЕОРГИЕВ" - ВАРНА

 

 

Адрес: гр. Варна, ул. „Любен Каравелов" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: http://varnacityartgallery.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/Varna.City.Art.Gallery;

https://www.facebook.com/MuseumGeorgiVelcev;

тел: +359 52 612 363; +359 52 620 446; +359 52 611 928;

  • Постоянна експозиция: Постоянната експозиция на Градска художествена галерия „Борис Георгиев" - Варна е разположена на втория и третия етаж в сградата на галерията. В нея са представени творби на живописта, скулптурата, графиката, художествената инсталация, виодео арта. Постоянната експозиция проследява художественото развитие на българското изкуство от края на XIX век до наши дни. Представени са две изключително ценни колекции - колекция от портрети на делегати, подписали Вестфалския мирен договор на фламандския художник от XVII век Анселм ван Хуле (1601-1674), дарена от диплома̀та Иван Станчов (1929-2021) и колекция от шестнадесет произведения на художника-символист Борис Георгиев от Варна (1888-1962), чието име носи Градската художествена галерия.

  • Име на изложба:

- „Пространствени варианти" самостоятелна изложба живопис на художника Красен Бербенков (зали 2 и 3);

- „Мелодии и ритъм на формата" самостоятелна изложба на скулптура Ангел Атанасов, (зала 5);

- Изложба на художника Андрей Чуботару, Румъния, (зала 6 и 7);

- Изложба Дипломни защити на ученици от Национално училище по изкуствата „Добри Христов" - Варна (зала 15);

- „Пейзажът в графичното изкуство" изложба от български и чуждестранни автори на Галерия за графично изкуство - Варна (в експозиционната зала на 3 ет.).

 

  • Име на проява, концерт, ателие:

- творческа работилница за посетителите „Вдъхновение с кредов картон", организирана от Галерия за графично изкуство - Варна от 18:00 ч.

- музикални изпълнения на ученици от Национално училище по изкуствата „Добри Христов" - Варна от 18:00 ч. до 20:00 ч. в експозиционните зали на II и III етаж (3 китарни дуа, 3 флейти, 4 флейтови дуети, 2 виолончели, 1 виола, пиано солови изпълнения);

- клавирен концерт на Борил Христов, ученик от Национално училище по изкуствата „Добри Христов" - Варна, с произведения на Фредерик Шопен, Панчо Владигеров и др. от 20:00 ч. до 20:45 ч.

 

Име на филиал: Художествен музей „Георги Велчев";

Адрес: гр. Варна, ул. „Генерал Радко Димитриев" 8;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 часа̀ до 24:00 часа̀;

  • Постоянна експозиция:

Художествен музей „Георги Велчев" - представителна експозиция от 70 художествени произведения от творчеството на Георги Велчев (1981-1955) един от най-големите майстори маринисти в българското изкуство. Експозицията включва серия живописни картини със селски и градски мотиви от 1930-те години, автопортрети от Германия, Франция, Канада, България, както и най-добрите морски пейзажи на живописеца от 1930-те - 1940-те години.

  • Име на изложба:

Самостоятелна изложба съвременно изкуство на художничката Антония Колева-Нитра откриване от 18:00 ч., част от програмата на Форум за съвременно визуално изкуство „Буна".

 

  •  

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПРОВАДИЯ

 

Адрес: град Провадия, улица Опълченска № 3;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: https://muzei-provadia.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063619267836;

тел: 0518/42033;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба: ,,Загадките на земята - изчезналият живот".

 

  •  

 

ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИКО ТЪРНОВО

 

Адрес: гр. Велико Търново ул. „Иван Вазов" № 38;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:30 до 24:00 часа.

Интернет сайт: museumvt.com;

Фейсбук страница: Регионален исторически музей - Велико Търново;

тел: 0885 144 904, доц. д-р Миглена Петкова;

  • Постоянна експозиция: музей „Затвор";

  • Специално събитие: „Нощ в музей „Затвор".

 

  •  

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ ,,БОРИС ДЕНЕВ"

 

Адрес: гр. Велико Търново, ул. „Александър Стамболийски" № 17;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: https://borisdenevgallery.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/borisdenevgallery/;

тел: 0878/253-007;

  • Постоянна експозиция: „Велико Търново през погледа на художника;

  • Име на изложба: „Греди Асса. Преди и сега";

  • Име на изложба: „Минчо Ханджиев. Флорентински етюди".

 

  •  

 

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БЯЛА ЧЕРКВА

 

Адрес: общ. Павликени, гр. Бяла черква, ул. „Цанко Церковски" № 6;

Часове със свободен достъп на 17 май: от 17.30 до 22.00 часа.

Интернет сайт: http://www.museumbcherkva.com/;

Фейсбук страница: Canko Cerkovski  (Исторически музей Бяла черква);

тел: 0882556599; 0882559133; 06134 2533;

  • Постоянни експозиции:

- Къща-музей „Цанко Церковски";

- Къща-музей „Райко Даскалов";

- Природонаучна експозиция.

  • Име на изложба:

- „ От жълъд до вековно дърво" - Гостуваща изложба на РИМ-Бургас в зала „Гора" на Природонаучната експозиция;

- „Аз един Бачо Киро съм" - изложба на Исторически музей - Бяла черква - в Изложбена зала на Природонаучната експозиция;

- „Спомен за един всенароден литературен юбилей през 1921 г." - в Къща-музей „Цанко Церковски";

  • „Паметни места от Април 1876" - фотоизложба - в салона на НЧ „Бачо Киро-1869";

  • „Светът през очите на младите"- изложба с творби на ученици от СУ ,,Бачо Киро" гр. Павликени - в салона на НЧ „Бачо Киро-1869".

  • Специално събитие: Среща на приятели на музея - в Къща-музей „Цанко Церковски";

  • Име на проява, концерт, ателие и др. - прожекция на филм и хоротека на 17 май от 20.00 до 22.00 ч. в Къща-музей „Цанко Церковски".

 

  •  

 

 

МУЗЕЙ НА ВЪЗРАЖДАНЕТО ,,ИЛАРИОН МАКАРИОПОЛСКИ" - ЕЛЕНА

 

Адрес: гр. Елена, ул. „Дойно Граматик" № 2;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа.

Фейсбук страница: Музей на Възраждането „Иларион Макариополски - гр. Елена;

тел: 06151/60-83;

  • Постоянна експозиция: Храм Свети Никола - стенописис, дърворезба, ръкописи и старопечатна литература;

  • Специално събитие: концерт в Църква „Св. Никола";

  • Име на концерт: Сдружение „Псалтогласие", песнопения от храмовите книги в чест на 220 години от възстановяване на църквата „св. Никола" от 19:00 ч. до 20:30 часа.

 

  •  

 

ОБЛАСТ ВИДИН:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВИДИН

 

Адрес: ул. „Цар Симеон Велики" №13;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 09:30 до 24:00 часа.

Интернет сайт: https://rimvidin.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/historymuseumvidin;

тел: 094/601 - 707;

  • Постоянна експозиция: В музей „Конака" на 16 май 2024 г. Представяне на книгата: „Бившите хора" на концлагерна България на доцент д-р Мартин Иванов от 17:30 ч.;

  • Име на изложба : На 17 май в Средновековна крепост „Баба Вида" откриване на постоянна експозиция „Късносредновековно облекло и въоръжение" след обяд.

  • На 18 май в Средновековна крепост „Баба Вида" откриване на изложба „ Отбранителна система: „Калето" от 17:30 ч.;

  • Специално събитие: 17 - 18 май Фестивал „Видин - градът на трите крепости" в Средновековна крепост „Баба Вида". Представяне на римска, средновековна и кухня от периода 15 - 19 в.

 

  •  

 

ОБЛАСТ ВРАЦА:

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВРАЦА

 

Адрес: бул. Христо Ботев № 2;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 15:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ВРАЦА (vratsamuseum.com).;

Фейсбук страница: Facebook;

Тел: 092/624457; 092/624438;

  • Специално събитие:

- Презентация „Символика и значение на татуировката в различните култури и епохи" - Людмил Василев;

- Фото кът;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.:

- Музейна арт-микс сцена от 19:30 до 21:30 часа, с участието на: Театрална група ТЕМП-Военен клуб Враца с ръководител Георги Врабчев - артистична възстановка на Дионисиев ритуал „Царят-жрец, Дионис и виното"; Огнено шоу; Вокално студио „Мечта" и др.

- Арт ателие от 17:00 до 19:00 часа.

- Работилница, свързана с традиционното народно облекло в България от 16:00 до 19:00 часа.

- Концерт -група „Viagem" от 21:30 до 23:00 часа.

  •  

 

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ КОМПЛЕКС ,,КАЛЕТО" - МЕЗДРА

 

Адрес: гр. Мездра, главен път Е 79, вход на града;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: https://kaleto-mezdra.bg;

Фейсбук страница: https://facebook.com/Kaleto.Mezdra;

тел: +359876109283;

  • Постоянна експозиция: етнографска сбирка, милитария и хладни оръжия, средновековно облекло и снаряжение, артефакти от разкопки в местността;

  • Име на изложба: „Ехо от бита на българката", „Оръжията през Руско-Турската Освободителна война", „Българите между 8 и 12 век", „Калето - 7000 години история";

  • Специално събитие: Десето издание на Фестивал на Средновековните бит, култура и традиции „Калето - Мездра";

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: „Бит, култура и традиции на населението по нашите земи в ранното Средновековие от 10:00 до 24:00 часа.

 

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ОРЯХОВО

 

 

Адрес: ул. „Андрей Чапразов" № 15 - в залата на ХГ „Проф. Марин Върбанов";

Часове със свободен достъп на 17 май: от 18:30 до 21:30 часа.

Интернет сайт: https://www.im-oryahovo.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/oriahovomuseum;

тел: 087 999 5146;

  • Име на изложба: „Модни спомени".

  •  

 

ОБЛАСТ ГАБРОВО:

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - СЕВЛИЕВО

 

Адрес: ул. ,,Ген. Скобелев" № 10;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: hotalich.bg;

Фейсбук страница: Исторически музей Севлиево;

тел: 0675 3 27 24;

  • Постоянна експозиция: Хаджистояново училище;

  • Име на изложба: История преди историята;

  • Специално събитие: Изложба;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.:

Докосване до вкаменелости на милиони години, прожекция на тематичен филм. Запознаване на публиката чрез информационни табла, филм и нагледни материали с живота от отминала ера от развитието на Земята. От 19:00 до 24:00 часа.

 

 

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ДРЯНОВО

 

Адрес: ул. „Шипка" 82;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 8:30 до 17:30 часа за всички постоянни експозиции на Исторически музей - Дряново.

Интернет сайт: https://museumdryanovo.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/museum.dryanovo;

тел: 0676/72097;

АКЦЕНТИ на организираните от Исторически музей - Дряново събития в навечерието на Международния ден на музеите - 17 май

Икономовата къща:

  • 17:30 ч. Самостоятелна изложба на Николай Майсторов с творби от цикъла „Песен на песните Соломонови";

  • 18:00 ч. Представяне на книгата „Песен на песните Соломонови" илюстрирана от Николай Майсторов. Участват поетите Цонка Христова, Павлин Ботев и Томислав Линков.

 

Лафчиевата къща:

  • Възможност за посетителите да се снимат със стари градски облекла;

  • Творческо ателие „Пъстра черга за дома от сръчни ръце на стана";

  • 19:00 ч. Рецитал на Дамска вокална група "Росна китка" към ТОС - Дряново, с ръководител Даниела Асенова.

 

Експозиция „Колю Фичето":

  • 20:00 ч. Виктория Василева и Павел Кинчев - драматизация на поемата на Теодора Ганчева „Преминал майстор през земята";

  • 20:15 ч. Премиера на книгата „За късата клечка и съдбата" - разговори на Мирела Костадинова с художника Калин Николов представени от Антон Антонов.

Със специалното участие на: Майя Кършулева - цигулка.

 

  •  

ОБЛАСТ ДОБРИЧ:

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - ДОБРИЧ

 

Адрес: ул. „България" № 14;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 12:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: dobrichgallery.org;

Фейсбук страница: facebook.com/dobrichartgallery;

тел: 0876757490;

  • Постоянна експозиция на ХГ- Добрич „Живопис", „Хартията", „Скулптура", „Златото на Добруджа";

  • Изложба по проект, подкрепен от НФК „Яйце от крава, мляко от кокошка" на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев;

  • 13.00 - 18.00 ч. Изложба на ученици с профил „Изобразително изкуство" - СУ „Св. Климент Охридски" гр. Добрич.

 

Можете да се включите в следните събития:

  • 15.00 ч. „Отвъд експозицията" - тур из хранилищата на ХГ- Добрич.

  • 15.00 ч. до 17.00 ч. Деца ще творят в пространството пред галерията на тема „Балонени фантазии".

  • 16.00 ч. до 18.00 ч. - Специално събитие: Уъркшоп VR Рисуване с ученици от СУ „Климент Охридски" - лектори Светослава Георгиева и Добри Джуров от Under One Roof Collective.

  • 18.00 ч. до 19.00 ч. - Триизмерна творба добавена реалност и концептуална видео творба добавена реалност - артистичен тандем Светослава Георгиева и Добри Джуров от Under One Roof Collective.

  • 19.00 ч. „Отвъд експозицията" - тур из хранилищата на ХГ - Добрич.

  •  

ДЪРЖАВЕН КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ ,,КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР ,,ДВОРЕЦА" - БАЛЧИК

 

Адрес: гр. Балчик, курортна зона Двореца;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 9:00 до 18:00 часа.

Интернет сайт: https://dvoreca.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/dvoreca;

тел: +359 579 76854;

  • Постоянна експозиция: безплатен вход за Холограма на Кралица Мария;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Безплатен урок по рисуване на 21 май от 14:00 ч. с колаборацията на художници от Elit Art Club Unesco - Румъния (всички необходими материали, вкл. стативи за рисуване, се предоставят).

  •  

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - БАЛЧИК

 

Адрес: гр. Балчик, ул. „Димитър Желев" № 2;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 16:30 ч. до 24:00 часа.

Интернет сайт: www.balchikmuseum.bg; https://balchikmuseum.bg/;

Фейсбук страница: Исторически Музей Балчик (Historical Museum Balchik); https://www.facebook.com/profile.php?id=100013038077359;

тел: 0895554037;

  • Постоянна експозиция: Исторически музей, Художествена галерия, Етнографска къща;

Име на филиал - Художествена галерия;

Адрес: гр. Балчик, ул. „Отец Паисий" № 4;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 16:30 ч. до 24:00 часа;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба:

  • Валентин Шалтев- „Алюзии"- живопис - 18:00 ч.

  • Иво Узунов - „Хоризонти" - живопис - 19:00 ч.

  • Корнелия Тончева- „Диво пробуждане"- живопис - 20:00 ч.

  • Даниела Михайлова- „По пътя"- фотография - 21:00 ч.

  • Специално събитие: XI фолклорен събор Теке „Акязълъ баба - Св. Атанасий"- с. Оброчище - 10:30 ч.

  • Ателиета: 10:00 ч.-13:00 ч.- майстор Станислав Дойнов - грънчарство, Елена Върбанова - плъстене на вълна, Христина Владимирова - везане на български шевици;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.

  • Щура лаборатория - 16:30 ч.

  • Концерт на Веселин Павлов - саксофон - 20:30 ч.

  • Концерт на The Group - 21:30 ч.

  •  

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

 

Адрес: гр. Генерал Тошево, ул. „Васил Априлов" № 22;

Часове със свободен достъп на 18 май: 17:00 - 23:00 часа.

Интернет сайт: museum-gt.com;

Фейсбук страница: Исторически музей гр. Генерал Тошево;

тел: 0886 619338;

Програма: 17:00 часа Откриване на гостуваща изложба на ИМ - Правец, „Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения".

  •  

 

 

 

ОБЛАСТ КЪРДЖАЛИ:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - КЪРДЖАЛИ

 

Адрес: ул. ,,Републиканска" № 4;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: https://www.rim-kardzhali.bg/;

Фейсбук страница: Регионален Исторически музей Кърджали https://www.facebook.com/profile.php?id=100063863422695;

тел: 0361 6 35 84;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба: „Резултати от археологическите проучвание ма Късноантична и средсновековна крепост в м. Язлъ дереси, с. Храстово, община Крумовград".

  •  

 

ОБЛАСТ МОНТАНА:

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - МОНТАНА

 

Адрес: работещи експозиции: Експозиционна зала на ул. „Граф Игнатиев" 3, Художествена галерия „Кирил Петров" на ул. „Цар Борис III" № 17а;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 08:30 до 22:30 часа.

Интернет сайт: https://montanahm.eu/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/Regional.Historical.Museum.Montana;

тел: 0886 63 06 78;

  • Специално събитие: Официално откриване на „Потопеното наследство" - гостуваща изложба на ИЕФЕМ-БАН, придружена с камерна изложба от артефакти от фондовете на РИМ-Монтана, битували в с. Живовци; Художествена галерия „Кирил Петров" - 19:00 часа:

  • Име на проява, концерт, ателие и др.:

концерт - пиано на ученици от школата по изкуства „Добри Христов" - гр. Монтана; ХГ „Кирил Петров" - от 19:30 до 20:00 часа.

  •  

 

ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИК:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПАЗАРДЖИК

 

Адрес: пл. „Константин Величков № 15;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: www.museum-pz.com;

Фейсбук страница: facebook.com/RIM.Pazardzhik;

тел: +359 34/44 31 13; 44 31 08;

Централна сграда на РИМ-Пазарджик:

  • Постоянна експозиция: Лапидариум; зала „История на България XV-XVΙΙΙ в."; зала „Нова история";

  • Име на изложба: „Вдъхновение и красота от сърцето на българската земя". Изложбата представя кристали и минерали от личната колекция на Валентин Стойчев;

  • Специално събитие: „Спомени от миналото. Макети на възрожденски къщи", изработени от ученици от СУ „Димитър Гачев" - Пазарджик;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.

Концерт на Валентин Генчев - музикални пиеси от различни жанрове, изпълнени на саксофон: от 20:00 до 20:45 часа и от 22:00 до 22:45 ч.

 

  •  

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ ,,СТАНИСЛАВ ДОСПЕВСКИ" - ПАЗАРДЖИК

 

 

Адрес: пл. „Константин Величков" № 15;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: www.artgallerydospevski.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009211472363.;

тел: +35934 445 721; +359 894 444 205;

  • Постоянна експозиция: "Портрет";

  • Име на изложба: "Стоян Василев - художник, учител, пътешественик" посветена на 120 години от рождението на художника;

  • Специално събитие: Откриване на изложба „Безкрайност" от 18.00 ч.;

  • Концерт на мандолинен състав „Елена Генова" от 19.30 до 20.30 часа.

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПАНАГЮРИЩЕ

 

 

Адрес: ул. „Райна Княгиня" № 28;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 09:30 до 24:00 часа.

Интернет сайт: museumpan.com;

Фейсбук страница: facebook.com/histmuzpan;

тел: 0357 6-20-12; 0357 6-37-12;

  • Постоянна експозиция: Зала трезор „Панагюрско златно съкровище", Дарение „Иван Деянов", Археология, Панагюрище столица на свободата, Дудекова къща, Панагюрска златарска школа, реконструкция на „Панагюрска чаршия";

  • 18.00 ч. - Откриване на изложба: „Дарения - реликви на музея VI";

  • Специално събитие: Изложба „ДАРЕНИЯ - VI";

Програма:

  • Изпълнения на Виктория Манева, 19:00 ч.;

  • Изпълнения на духов оркестър „Делчо Радивчев" при НЧ „Виделина 1865" - Панагюрище, начало 19:30 часа;

  • Танцова школа „Балканджии".

  •  

 

 

 

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ ,,ПРОФ. МЕЧИСЛАВ ДОМАРАДСКИ" - СЕПТЕМВРИ

 

Адрес: бул. „България" № 59;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 ч. до 20:00 часа.

Интернет сайт: https://archaeological-museum-septemvri.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/museumseptemvri/;

тел: 0896845090;

  • Постоянна експозиция: Емпорион Пистирос;

  • Име на изложба: Емпорион Пистирос;

  • Специално събитие:

  1. Организирана екскурзия с превоз и беседа до Тракийската гробница край гр. Ветрен - начало - 10:00 часа.

  2. Ателие за работа с деца и техните родители - начало 15:30 ч.

  3. Временна изложба „Непоказаният Пистирос" - откриване от 17:00 ч.

 

  •  

 

 

ОБЛАСТ ПЕРНИК:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПЕРНИК

 

Адрес: ул. „Физкултурна" № 2;

e-mail: museum_pernik@abv.bg;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 11:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: museumpernik.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/museumpernik/?locale=bg_BG;

тел: 076/ 60 37 37, 076/ 60 31 18;

Постоянна експозиция:

  • „Уникатите в уникална среда";

  • „Въоръжение и снаряжение от фонда на РИМ - Перник";

  • „Пришълец от палеогена";

  • „Некропол над село Врабча";

  • „Вотиви" (съвместно с ИЕФЕМ - БАН);

  • Специално събитие: „Един експонат - една изложба: Символ на високи постижения", представяне на последното дарение на музея - медалите на Цветана Божурина;

  • Специално събитие: Връчване на грамоти на дарители и приятели на музея (от 19:00 часа, Киносалон на РИМ - Перник);

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: от 11:00 до 24:00 часа

 

 

Име на филиал: обект „Подземен музей по минно дело"

Адрес: област Перник, община Перник, град Перник, ул. „Физкултурна" № 2;

e-mail: museum_pernik@abv.bg;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 11:00 до 23:00 часа;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба: Сърцето на България";

 

Име на филиал: обект „Пернишка крепост"

Адрес: област Перник, община Перник, град Перник, ул. „Физкултурна" № 2;

e-mail: museum_pernik@abv.bg;

тел.: 0882990222;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 11:00 до 17:00 часа;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба: „(НЕ)познатият Перник", мобилна, винили;

  • Специално събитие: Ателиета за деца (работа с грънчарско колело, стрелба с лък).

  • Име на проява, концерт, ателие и др. от 11:00 до 17:00 часа.

 

  •  

 

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - ПЕРНИК

 

Адрес: пл. „Кракра" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: gallery.pernik.org;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/GaleriaPernik/;

тел: 076/602518;

  • Временна експозиция в галерия „Кракра";

  • Име на изложба: „Празнични слънца";

  • Специално събитие: мултимедийно представяне на експонати от колекцията на ХГ;

  • мултимедийно представяне от 20.00 до 24.00часа.

 

  •  

 

 

 

ОБЩИНСКИ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РАДОМИР

Музеен обект „ Стойова къща"

 

Адрес: ул. „Черковна" № 15;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 18:00 часа.

Фейсбук страница:

https://m.facebook.com/profile.php?id=108203961406386&ref=content_filter

тел: 0777 80343; 0886273931;

  • Постоянна експозиция: Етнографска експозиция;

  • Име на изложба „Традиционни народни занаяти и изкуства в Радомирско";

  • Специално събитие: Обичаи и занаяти от местния бит и култура:

- 10:00 ч. - 13:00 ч. „Тъкачество";

- 14:00 ч. - 16:00 ч. „Хляба наш";

- 16:00 ч. - 18:00 ч. „Магия в глина".

  • Име на проява, концерт, ателие и др. от 10:00 ч. до 18:00 часа.

 

  •  

 

ОБЛАСТ ПЛЕВЕН:

 

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ ,,ИЛИЯ БЕШКОВ" - ПЛЕВЕН

 

Адрес: бул. „Генерал Скобелев" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 18:00 часа.

Интернет сайт: http://plevengallery.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/Art.Gallery.Iliya.Beshkov.Pleven;

тел: +359 6480 20 91, 0879911305;

  • Постоянна експозиция: Българско изобразително изкуство след Освобождението с акценти: Ангел Спасов, Илия Бешков, Християнско изкуство - 1 етаж; Плевенски художници и българска графика - 2 етаж;

  • Име на изложби: 1. Йордан Кацамунски - подбрано от фонда; 2. Съвременен текстил - куратор проф. Анна Бояджиева; Недко Недков - графика;

 

Име на филиал, Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев";

Адрес: ул. Дойран 75;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 18:00 часа;

  • Постоянна експозиция: Българско и чуждестранно изобразително изкуство.

 

 

  •  

 

ОБЛАСТ ПЛОВДИВ:

 

 

РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ - ПЛОВДИВ

 

Адрес: ул. „Д-р Стоян Чомаков" № 2;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 9:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: https://www.ethnograph.info/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/remplovdiv/;

тел: 032/625 654;

  • Постоянна експозиция: представя бита и културата на населението от Пловдивски регион през епохата на Възраждането;

  • Име на изложба:

  • „Времето на алафрангата" изложба на Регионален етнографски музей - Пловдив;

  • „Акварели от Южна Африка и Зимбабве", изложба на художника Георги Терзиев.

 

 

  •  

 

 

РЕГИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПЛОВДИВ

 

Адрес: пл. „Съединение" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 22:00 часа.

Интернет сайт: https://www.archaeologicalmuseumplovdiv.org//;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/ram.plovdiv;

тел: 032 63 31 06 - Връзки с обществеността;

  • Постоянна експозиция: „Древните култури в региона на Пловдив (VI хил. пр. Хр. - XIV в. сл. Хр.)";

  • Временна изложба: „Открития 2023. Тайните зад находките" - изложбата се открива на 18 май, в чест на празника. Представя резултатите и най-интересните находки от проведените археологически разкопки през изминалата година в Пловдив и региона.

  • Специално събитие: Детска работилница „Глаголица - ключодържател или накит" от 10:30 - 12:30 ч.

  • събитието е подходящо за деца

  • цена: 10 лв. на дете

  • събитието е с образователно-развлекателен характер. Децата ще научат подробности от историята на глаголицата и ще създадат по свой избор ключодържател или накит.

 

  •  

 

 

 

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ - ХРИСТО БОТЕВ - КАЛОФЕР

 

Адрес: ул. „Христо Ботев" № 5;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:30 ч. до 20:30 ч.

Интернет сайт: www.muzeibotev.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/muzeibotev;

тел: 03133852-71; 0886/66-38-38;

  • Постоянна експозиция: „Христо Ботев-живот и дело";

  • Специално събитие: Представяне на книгата „Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа", авт. доц. д-р Стефан Русев.

 

  •  

 

 

 

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ - ВАСИЛ ЛЕВСКИ - КАРЛОВО

 

 

Адрес: ул. „Ген. Карцов" № 57;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 16.00 до 19.00 часа.

Интернет сайт: vlevskimuseum-bg.org;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/muzeilevski;

тел: 0335 93489;

  • Постоянна експозиция: Васил Левски, родна къща и Мемориален параклис;

  • Име на изложба - „Места на памет" - изложба на БАН;

  • Специално събитие - Познавателни и занимателни игри за малки и големи посетители на музея;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.

17 май от 17.30 ч. - представяне на най-новото издание на музея „Васил Левски. Памет за Апостола", том 4 от поредицата „Нови документи и изследвания" и документален филм „Знамето на Васил Левски".

 

 

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - АСЕНОВГРАД

 

Исторически музей - Асеновград ще се включи в ,,Европейска нощ на музеите"

на 17 май (петък) 2024 г.

 

Часове със свободен достъп на 17 май: от 17:00 до 00:00 часа

Интернет сайт: www.asmuseum.com;

Фейсбук страница: Исторически Музей Асеновград; https://www.facebook.com/profile.php?id=100016038725579;

Тел.: 0331 6 22 50;

Постоянна експозиция: Централна сграда.

Адрес: пл. „Н. Хайтов" № 1

Часове със свободен достъп на 17 май: от 17:00 до 00:00 часа.

 

  • Постоянна експозиция: представя акцент върху отделите „Археология", "Нумизматика", „История XV-XIX век", „Нова и най-нова история".

  • Име на временна изложба „Силата на амулетите от фонда на Исторически музей - Асеновград", авторска изложба на отдел „Археология", "Нумизматика" при Исторически музей - Асеновград, 17:30 часа откриване.

  • Име на проява, концерт Джаз концерт с участието на Веси Пашалиева, при хубаво време концерта ще се състои пред централната сграда на Исторически музей-Асеновград, а при лошо време ще бъде проведен в постоянна експозиция Старинно училище „Св. Георги".

 

Постоянна експозиция: Етнографска къща.

Адрес: ул. „Станимака" № 34;

Часове със свободен достъп на 17 май: от 17:00 до 00:00 часа;

 

  • Постоянна експозиция: Етнографската експозиция на представителния градски бит от края на ХIХ и началото на ХХ век;

  • Име на изложба „Виното - здраве за духа и тялото".

 

Постоянна експозиция: Старинно училище „Св. Георги".

Адрес: ул."Свети Георги" № 15,пл. „Н. Хайтов" № 1;

Часове със свободен достъп на 17 май: от 17:00 до 00:00 часа;

  • Постоянна експозиция: образование и култура от края на XIX и началото на ХХ век;

  • Изложба в памет на Геракси Гераксиев - живопис „Любовта на Сокола";

  • Изложба на Вълчо Иванов, художник и скулптор - изложба живопис и скулптура;

  • Име на проява, концерт Джаз концерт с участието на Веси Пашалиева, при хубаво време концерта ще се състои пред централната сграда на Исторически музей-Асеновград, а при лошо време ще бъде проведен в постоянна експозиция Старинно училище „Св. Георги".

 

 

  •  

 

 

ПАЛЕОНТОЛОГИЧЕН МУЗЕЙ ,,ДИМИТЪР КОВАЧЕВ", ФИЛИАЛ НА НАЦИОНАЛНИЯ ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ ПРИ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ

 

Адрес: гр. Асеновград, кв. Баделема, ул. 212;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 9:00 до 16:00 часа и от 17:00 до 22:00 часа

Интернет сайт: https://www.nmnhs.com/palaeontological-museum-in-asenovgrad-bg.html

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nmnhspaleo/

Инстаграм: https://www.instagram.com/nmnhs_paleo/

тел. 087 8250344;

  • Постоянна експозиция: Филиалът на НПМ-БАН в Асеновград представя уникални находки от изкопаема фауна на 8 млн. г. Колекцията съдържа над 35000 фосила от България на хоботни животни, хищници, трипръсти коне и др. Най-атрактивна е репликата на скелет от динотерий (Deinotherium gigantissimum) висок над 4 m.

  • Име на временна изложба: "Динозаврите отблизо". Изложбата включва отпечатъци на селектирана извадка от оригинални картини, представителни за творчеството на Владимир Николов от периода 2014-2023 година.

  • Специално събитие: Откриване на изложбата "Динозаврите отблизо" и среща с автора ас. Владимир Николов, 18 май от 17:30 часа.

 

  •  

 

ОБЛАСТ РАЗГРАД:

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ИСПЕРИХ

 

Адрес: ул. ,,Цар Освободител" № 6;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 9:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт:www.isperihmuseum.bg;

Фейсбук страница: Исторически музей-Исперих;

тел: 0896662369;

Име на обект: Временна експозиция с адрес ул. „Цар Освободител" № 6;

тел: 0889007544;

  • Име на изложба „Археологически наследство - Сборяново";

  • Специално събитие: Представяне на детска книжка „Пътешествие в царството на гетите";

  • Име на проява Представяне на детска книжка от 18:00 до 18:30 часа.

 

Име на обект: Художествена галерия с адрес ул. „Васил Левски" № 71;

тел: 0894616596;

  • Постоянна експозиция;

  • Име на изложба „Доайените на изобразителното изкуство в Лудогорието";

  • Концерт на групи и формации към НЧ „Съзнание 1891" от18:00 до 18:30 часа.

 

Име на обект: Музей с адрес ул. „Васил Левски" № 71;

  • Постоянна експозиция: гостуваща изложба с детски рисунки на Школа по изобразително изкуство към Творителница „Da Vinci" гр. Исперих;

  • Име на изложба: „Пътечка на мечтите";

  • Име на проява: изложба детски рисунки от 18:00 до 24:00 часа.

 

Име на обект: Етнографска къща с адрес ул. „Стефан Караджа" № 9;

тел: 0882259979;

  • Зала за временни изложби;

  • Име на изложба „Пъстри носии на жените от Лудогорието";

  • Име на ателие: Детска работилница - забавление с учебни помагала Културно разнообразие на Община Исперих от 18:00 до 22:00 часа.

 

 

  •  

ОБЛАСТ РУСЕ:

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - РУСЕ

 

Адрес: пл. Ал Батенберг 3;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:00 ч. до 24:00 часа.

Интернет сайт: museumruse.com;

Фейсбук страница: Регионален исторически музей - Русе/Rousse Regional Museum of History;

тел: 082/825 002;

  • Постоянна експозиция: Исторически музей, Екомузей с аквариум;

  • Специално събитие: 21:30 ч. Дракус в музея - ужас, мистерии, фентъзи. Представят писателите Явор Цанев и Владислав Атанасов;

  • Място: зала „Княз Александър I", Исторически музей.

 

ПРОГРАМА Исторически музей

Занимания за деца

17.00 - „Да се облечем в историята" - посетителите влизат в образа на римски легионери с помощта на характерното за Римската империя военно облекло.

Място: Лапидариум, зад Историческия музей.

17.00 - „Герданът на Калиопа" - специалисти-етнографи демонстрират как се работи с мъниста;

Място: Лапидариум, зад Исторически музей.

17.00 - „Търсачи на съкровища" - образователна игра в музея;

Исторически музей.

17.00 ч. - Да си изработим мамут от хартия - работилница за деца под ръководството на музейни педагози;

Място: Лапидариум, зад Исторически музей.

17.00 - „Търсачи на Екомузейни съкровища" - образователна игра в музея;

Място: Екомузей с аквариум.

 

Презентации

18.00 ч. - „Археологически проучвания на праисторическа селищна могила Бъзовец през 2023 година", презентация на д-р Димитър Чернаков, отдел „Археология",

Място: зала „Княз Александър I".

19.00 ч. - „Римски храм в местността Манастира в село Широково", презентация на Деян Драгоев, отдел „Археология";

Място: зала „Княз Александър I".

21.00 ч. - „Пространства на изкуството от окопите", презентация на новата изложба в Музей на градското всекидневие, представена от Десислава Тихолова, отдел „Етнография";

Място: зала „Княз Александър I".

 

Разкази за наследството

18.30 ч. - Ивановските скални църкви - композиция, картини, интерпретации, презентация на Евгени Георгиев, уредник;

Място: Зала „Духовност".

20.00 ч. - Каничка от щраусово яйце - йерархии и власт, презентация на проф. Николай Ненов;

Място: зала „Сексагинта Приста".

 

Изкуство в музея

20.00 ч. „Музикални етюди" - изпълнения на ученици от китарните класове на НУИ „Проф. Веселин Стоянов" с ръководител Антон Йовчев;

Място: зала „Княз Александър I", Исторически музей.

19.30 - Русе Филм представя: Кале Широково - представяне на видеопродукция за крепостта край с. Широково. Разкази на оператора Пламен Личев и археолога Деян Драгоев;

Място: зала за работа с деца.

22.35 ч. „Текстът в криво огледало" - театрален пърформънс на Деведжиев и куклените приятели;

Място: зала „Княз Александър I", Исторически музей.

21.30 ч. Дракус в музея - ужас, мистерии, фентъзи. Представят писателите Явор Цанев и Владислав Атанасов;

Място: зала „Княз Александър I", Исторически музей.

 

Музеят и неговите публики:

18.30 ч. - Представяне на изложба с пирографии „Личности и история" на Николай Николов;

Зала „Русе", Исторически музей.

22.00 ч. - Родословно дърво на Левски - разказ за музейно дарение, направено от Евгени Алексиев;

Зала „Русе", Исторически музей.

 

Екомузей с аквариум

19.30 ч. - "Пещера „Орлова чука" - благоустрояване и приятно място за „развлечение" - предизвикателства за опазване на убежището и прилепите! Съвременни проблеми - влияния, заплахи, тенденции". Представя Красимир Киров, отдел „Природа";

Място: Екомузей с аквариум - Русе, ет. 2.

20.30 ч. - „Природа в риск" - интерактивна образователна изложба в подкрепа на Световната конвенция за международна търговия с редки и застрашени видове растения и животни. Представя Венцеслав Петков, отдел „Природа", Регионален исторически музей - Русе;

Място: зала за временни изложби.

22.00 ч. - Представяне на филмовата поредица „Добри практики при устойчивото управление на горите" на WWF - България;

Място: Екомузей с аквариум - Русе, ет. 2, зала Минерали.

  •  

 

ОБЛАСТ СИЛИСТРА:

 

 

ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ ,,СРЕБЪРНА"

 

Адрес: с. Сребърна, общ. Силистра;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 20:00 часа.

Фейсбук страница: Природонаучен музей - Резерват „Сребърна";

тел: 0889 28 41 82;

  • Постоянна експозиция: Препарирани птици;

  • Име на изложба: „Сребърна в детските сърца";

  • Специално събитие: Прожекция на НПФ „Дивата Амазония";

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Прожекция на филм от 19:00 до 20:00 часа.

  •  

 

ОБЛАСТ СЛИВЕН:

 

 

КЪСНОАНТИЧНА И СРЕДНОВЕКОВНА КРЕПОСТ ,,ТУИДА" - СЛИВЕН

 

 

Адрес: гр. Сливен, кв. Ново село, ул. ,,Проф. Д-р Боян Боянов" № 3;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: https://tuidacastle.sliven.bg/bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/kreposttuida;

тел: +359 89 546 7289;

  • Ще предоставим сцената за клубове по танци, които искат да проведат уроците си при нас.

 

  •  

ОБЛАСТ СМОЛЯН:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „СТОЮ ШИШКОВ" - СМОЛЯН

 

Адрес: ул. „Дичо Петров" № 3;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 часа до 23:30 часа;

Интернет сайт: https://museumsmolyan.eu/;

Фейсбук страница: @museum.smolyan; X: @museum_sm;

Инстаграм: @museumsmolyan;

You Tube https://youtube.com/channel/UC-s9opkUpjdAn6OGNIcPIBQ

Тел: 0301/6 27 27, 0879 111 915, 0879 111 913;

 

  • Постоянна експозиция: Културно-историческото богатство на Родопите от древността до наши дни.

  • Имена на изложби:

„Музей в музея" - на РИМ „Стою Шишков" - Смолян;

„Родопско величие" на РИМ „Стою Шишков" - Смолян;

„Горски приказки разказват Родопите" на РИМ „Стою Шишков" - Смолян;

„One out of one "Naturals" на Диана Георгиева.

  • Специално събитие: „20 години памет за Христо" - честване 20 години от покоряването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов от 18:00 до 23:30 часа;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Музейно кино: „Талай Сагар - между светлината и сянката" от 18:00 до 19:00 часа;

„Бяла пелена" - рецитал на Борис Хаджийски и Саша Георгиева-пиано от 19:00 часа до 19:30 часа;

„Памет за Христо Христов" - откриване на изложба скулптури, рисунки, снимки, артефакти от 19:30 до 20.00 часа;

„Музикални посвещения" JAZZ QUINTET Велека Цанкова (вокал). Димитър Льолев (саксофон). Станислав Арабаджиев (пиано). Калина Андреева (контрабас). Никола Горялов (барабани).

DJ ROOSEE (SWKZ). BREAKING SCHOOL SWKZ. DRUMS-NIKOLA

от 20:30 до 23:30 часа.

 

 

  •  

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - СМОЛЯН

 

Адрес: ул. „Дичо Петров" 7;

Часове със свободен достъп на 18 май: /събота/ от 18:00 часа до 24:00 часа.

Интернет сайт: www.artgallery-smolyan.com;

Фейсбук страница: Художествена Галерия Смолян;

тел: 0301/6 23 28;

  • Постоянна експозиция: „РОДОПИ" /ТРИ РАЗДЕЛА/;

  • Изложба: "Тъга по изгубената модерност" организатори: Художествена галерия - Смолян и ARTMARK - представят Генади Гатев, Димитър Яранов, Росен Тошев и Свилен Стефанов - изложба живопис на художници от група XXL, в памет на Димитър Яранов (1964 - 2024), в експозицията на Художествена галерия - Смолян. Куратор: Сузана Николова. Откриване: 18 април 2024 г. от 18:00 часа, в зала № 7, изложбата ще бъде на разположение на посетителите до 1 юни 2024 г.;

  • Специално събитие: Изложба на смолянските художници, посветена на 24 май - „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност". Организатор и домакин на изложбата - Художествена галерия - Смолян. Откриване: 17 май 2024г. от 17:30 часа в зала № 6, изложбата ще бъде на разположение на посетителите до 17 юни 2024 г.

 

  •  

 

ОБЛАСТ СОФИЯ:

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ЕТРОПОЛЕ

 

Адрес: бул. „Руски" № 105;

Часове за свободен достъп на 18 май 2024 г.: от 9:00 до 24:00 часа;

Интернет сайт: http:www.museum-etropole.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/etropolemuseum/;

Телефон: 0720/62124;

  • Постоянна експозиция: Исторически музей - Етрополе и Арнаудова къща;

  • 17:00 часа: „Етрополе - люлка на просвета и книжовност" - презентация за Етрополе като просветен и книжовен център през вековете.

  • 18:30 часа: Откриване на временна изложба „Етрополе - люлка на просвета и книжовност".

  • 19:00 часа: Откриване на Европейската нощ на музеите 2024 - прожекция на филма „Богатствата на България" на БТВ за природните и исторически забележителности на Етрополе.

  • 21:00 часа - 22:00 часа „Двори притихнали", изпълнения на стихове и песни за Етрополе от местни автори.

 

 

  •  

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПРАВЕЦ

 

 

Адрес: пл. „Тодор Живков" № 4;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: www.museum-pravets.com;

Фейсбук страница: Исторически музей Правец (профил); Исторически музей-Правец (страница);

тел: +359879688803/02/04;

  • Постоянни експозиции:

  • Исторически музей - Правец;

  • Музеен комплекс - Правец;

  • Име на изложба:

  • „Че са им златни ръцете. Традиционно облекло, накити и тъкани от Добруджа", гостува Регионален исторически музей-Добрич;

  • „Нестинарството - българската магия с огнена жарава", гостува Регионален исторически музей-Бургас;

  • „Луковитско съкровище", гостува Регионален исторически музей-Ловеч;

  • Специално събитие: откриване и представяне на изложбата „Че са им златни ръцете. Традиционно облекло, накити и тъкани от Добруджа", гостува Регионален исторически музей-Добрич, 17:00 ч., 17.05.2024 г.

 

 

  •  

 

 

СОФИЯ ГРАД:

 

 

НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

 

 

Адрес: гр. София, ул. ,,Витошко лале" № 16, Бояна;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 09:30 до 23:00 часа (затваря в 24:00 ч.)

Интернет сайт: https://historymuseum.org/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/NationalMuseumOfHistoryBulgaria;

тел: +359(0)2 955 42 80; 0896 720 336;

  • Постоянна експозиция: цялата ще е достъпна;

  • Име на изложба:"Дуранкулак. 50 години археологически проучвания";

  • Име на изложба: "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2023";

  • Специално събитие: 20:00 - 21:00 ч. "Музикална разходка във времето" (песни на български, френски, италиански, испански и др. езици) Надя Тончева - глас и пиано;

  • Име на ателие Тематични образователни ателиета (платени) от 10:00 до 21:00 часа;

  • Име на проява безплатни тематични беседи от 11:00 до 16:00 часа.

 

  •  

 

 

 

НАЦИОНАЛЕН ЛИТЕРАТУРЕН МУЗЕЙ

 

Къща музей „Иван Вазов" - София;

Адрес гр. София, ул. „Иван Вазов" № 10;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:00 часа.

Интернет сайт: http://nlmuseum.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nlmfond;

тел: 0876 05 66 31;

  • Постоянна експозиция: Битова експозиция.

 

Къща музей „Пейо К. Яворов" - София;

Адрес гр. София, ул. „Г. С. Раковски" № 136;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:00 часа. Ще бъдат допускани до 10- 12 души едновременно.

Интернет сайт: http://nlmuseum.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nlmfond;

тел: 0988 95 34 94;

  • Постоянна експозиция: Битова експозиция.

 

Къща музей „Петко и Пенчо Славейкови" - София;

Адрес гр. София, ул. „Г. С. Раковски" № 138, ет.1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:00 часа.

Интернет сайт: http://nlmuseum.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nlmfond;

тел: 0876 81 25 98;

  • Постоянна експозиция: Битова експозиция.

 

Къща музей "Никола Й. Вапцаров" - София;

Адрес: ул. "Ангел Кънчев" 37;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:00 часа.

Интернет сайт: http://nlmuseum.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/N.Vaptzarov1956;

тел: 0876 896 053;

  • Постоянна експозиция: Битова експозиция.

 

Къща музей "Емилиян Станев" - Велико Търново;

Адрес: гр. Велико Търново, ул. "Никола Златарски" № 20;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:00 часа.

Интернет сайт: http://nlmuseum.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nlmfond;

тел: 0879 83 27 49;

  • Постоянна експозиция: Битова експозиция.

 

  •  

 

 

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ ,,ЗЕМЯТА И ХОРАТА"

 

Адрес: гр. София, бул. „Черни връх" № 4;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: https://www.earthandman.org/language/bg/home/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/earthandman;

тел: 02 865 6639;

  • Постоянна експозиция: Всички постоянни експозиции на НМ „Земята и хората";

  • Временни изложби: „Умни минерали за умни телефони";

„Зелената приказка на камъка";

,,В чудния свят на конкрециите";

„Нови постъпления 2023".

  • Специално събитие: Концерт на тръбен орган.

 

 

  •  

 

 

 

 

НАЦИОНАЛЕН ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ МУЗЕЙ

 

Адрес: София, ул. „Опълченска" № 66;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 ч. до 22:30 ч., последен прием на посетители - 22:00 ч.

Интернет сайт: https://polytechnic-museum.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/NPTMsofia;

тел: +359 2 931 8018;

  • Постоянна експозиция: ДА;

  • Временни изложби: "310 години пишеща машина" (визуална история); "Полифония и Техника. Динамичен диалог" - художествена изложба на Вили Николов.

  • Специално събитие: „Физика в действие - практически експерименти, които вдъхновяват и образоват" . Предвидени са две демонстрации от 18:00 ч. и от 20:00 ч. с платен вход по 10 лв. за участник.

 

 

  •  

 

 

НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ ,,БОРИС ХРИСТОВ"

 

Адрес: София, ул. "Цар Самуил" № 43;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 22:30 часа.

Интернет сайт: https://borischristoff.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/BorisChristoffMuseum;

тел: 0887 062 660 / 0879 889 324 / 0879 889 320;

  • Постоянна експозиция: "Борис Христов - реликви от оперната сцена";

  • Име на изложба:

САМО ДИВИ

Изложба на АНТОНИЯ МАРИНОВА - CRAZY

Фотография, фотографика

Част от проекта ДУХОВНИ ИЗМЕРЕНИЯ

Куратор - ДОНКА НАЛБАНТОВА

Изложбата продължава до 31 май.

Изложбата може да бъде разгледана всеки работен ден от 14:00 до 17:00 часа и във вечерите на художествените изяви.

  • Специално събитие: Откриване на ХХ Фестивал на изкуствата "Борис Христов", посвещава се на 110-годишнината от рождението на Борис Христов. 19:00 часа - МУЗИКАЛЕН МАРАТОН -

С младите таланти на Нов български университет

На рояла - ЕРМИЛА ШВАЙЦЕР, АНА ЛИНЧЕВА, МАРИНА ИВАНОВА

В програмата: Арии и ансамбли от мюзикъли, инструментална класика и съвременна музика. ВХОД С ЖИВО ЦВЕТЕ ЗА ГРАДИНАТА "БОРИС ХРИСТОВ";

  • Име на проява, концерт, ателие и др. - МУЗИКАЛЕН МАРАТОН -

С младите таланти на Нов български университет. На рояла - ЕРМИЛА ШВАЙЦЕР, АНА ЛИНЧЕВА, МАРИНА ИВАНОВА.

В програмата: Арии и ансамбли от мюзикъли, инструментална класика и съвременна музика от 19:00 до 21:00 часа.

 

  •  

 

 

НАЦИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ ПРИ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ

 

Адрес: София, пл. „Княз Александър I" № 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: nembg.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/NationalEthnographicMuseum;

тел: 0879 80 71 08;

  • Име на изложба: „130 години Народен музей";

  • Име на изложба: „Пътят до трапезата";

  • Име на изложба: „Бежанци".

 

  •  

 

НАЦИОНАЛЕН ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ ПРИ БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ

 

Адрес: гр. София - 1000, бул. Цар Освободител 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 17:30 и от 18:00 до 23:30 часа.

Интернет сайт: www.nmnhs.com

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/nmnhs/;

Инстаграм: https://www.instagram.com/nmnh_sofia/;

тел: 0879226573;

  • Постоянна експозиция: Постоянната експозиция на Националния природонаучен музей при БАН представя биологичното и минералогично разнообразие на Земята, както и единствените у нас проби от Луната и метеоритни находки от Марс. 

  • Име на временна изложба: ILLUSTRATORIUM II - Самостоятелна изложба на Деница Пенева, фоайе, етаж 4. Изложбата представя избрани произведения на Деница Пенева от тематични изложби и пленери на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори и участия в проекти с научни илюстрации. Среща с Деница Пенева, автор на изложбата ILLUSTRATORIUM II, на 18 май 2024, от 12:30 до 13:30 часа, фоайе, етаж 4.

  • Специално събитие: Опрашителите, без които не можем, зала Насекоми, етаж 4.

10:00 - 12:00 - Образователни занимания за ученици с учените от НПМ-БАН; 

13:00 - 14:00 - „Научно кафене" за студенти и възрастни с учените от НПМ-БАН; 

16:30 - 17:30 - „Пътуващият кошер": любопитни срещи с медения свят на пчелите за най-малките. Любителите пчелари Людмила Русимова и Милена Дойчева отворят техният пътуващ кошер, за да го разгледате отвътре и да надникнете в потайностите на пчелния свят.

 

  •  

 

НАЦИОНАЛЕН АНТРОПОЛОГИЧЕН МУЗЕЙ ПРИ ИНСТИТУТ ПО ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА МОРФОЛОГИЯ, ПАТОЛОГИЯ И АНТРОПОЛОГИЯ С МУЗЕЙ - БАН

 

Адрес: гр. София, бул. ,,Цариградско шосе" № 73;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:30 часа.

Интернет сайт: https://www.nambg.com/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/NacionalenAntropologicenMuzej/;

тел:02/8718375;

  • Постоянна експозиция: Национален антропологичен музей при ИЕМПАМ - БАН;

  • Гостуваща изложба: „Богове, символи и древни знаци" - Регионален исторически музей - Враца;

  • Специално събитие:

Лекции:

Навременна профилактика. Чудният свят на паразитите.

Лектор/Консултанти:

доц. д-р Вера Кольовска. Тодор Белев, проф. д-р Димитър Кадийски, дмн, проф д-р Димитър Масларов.

 

  • Име на проява, концерт, ателие

18:00 -18:30 ч.

  • Демонстрация на спортни клубове по УШУ: Академик  „Златен тигър" с треньор Лиляна Чобанова и „Черен дракон" с треньор Петър Драгоев;

  • Анахата йога клуб, с представител Симона Антова;

 

  1. Антропологична работилница (подходяща за възрастовата група 7-18 години):

18:30 - 19:30 ч.

  • Антропология на живо население - гл. ас. д-р Яница Жечева; гл. ас. д-р Албена Димитрова; доц. д-р Ивайла Пандурска;

19:30 до 20:30 ч.

  • Палеоантропология - гл. ас. д-р Надежда Атанасова; Владислав Тодоров;

  1. Работилница с Бусинска керамика - демонстрация и украсяване;

  2. 19:30 - 21:00 ч.

Биоимпеданс - измерване на телесния състав - гл. ас. д-р Албена Димитрова; гл. ас. д-р Яница Жечева; доц. д-р Ивайла Пандурска;

  1. 20:00 - 21:00 ч.

"Ателие по родословие" - гл. ас. д-р Росен Гацин.

 

  •  

 

СОФИЙСКА ГРАДСКА ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ

 

Адрес: София 1000, ул. "Генерал Гурко" № 1 (вход откъм ул. „Княз Ал. Батенберг");

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:30 часа.

Интернет сайт: https://sghg.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/sofiacityartgallery/;

тел: 02/ 987 21 81;

  • Име на изложби:

"Дечко Узунов. Съзидания. 125 години от рождението" - зала 1 и 2

"Като шепот (Поетично политическо). Изложба Съвременно изкуство" - етаж 2

 

Име на филиал, галерия „Васка Емануилова", филиал СГХГ;

Адрес: София 1527, бул. "Янко Сакъзов" 15, (на гърба на парк „Ген. Вл. Заимов");

Интернет сайт: https://veg.sghg.bg/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/vaska.emanouilova/;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:30 часа.

  • Постоянна експозиция: скулптури Васка Емануилова ;

  • Име на изложба „Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

 

Име на филиал: галерия-музей „Дечко Узунов", филиал СГХГ;

Адрес: София 1113, бул. „Драган Цанков" 24 Ж. К. Изгрев;

Интернет сайт: https://dug.sghg.bg/;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 18:00 до 23:30 часа.

  • Постоянна експозиция: ателие Дечко Узунов;

  • Име на изложба: Програма Наследство - Изложба "ДЕЧКО УЗУНОВ. СВЕТСКО МОНУМЕНТАЛНО ИЗКУСТВО. 125 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ХУДОЖНИКА".

 

 

  •  

 

ОБЛАСТ СТАРА ЗАГОРА:

 

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - СТАРА ЗАГОРА

 

 

Адрес: бул. „Руски" № 42;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: www.rimstz.eu ;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/rim.stz ;

тел: 042/919-214;

  • Постоянна експозиция: Постоянната експозиция на РИМ-Стара Загора ще работи с вход свободен от 19:00 до 23:00 ч.;

  • Име на изложба: „За честта и славата на България" - гостува от РИМ „Стою Шишков" - Смолян;

  • Име на изложба: „Накитите през хилядолетията" - самостоятелна изложба на РИМ-Стара Загора;

  • Специално събитие: 19:30 ч. - Откриване на изложба „Накитите през хилядолетията";

  • Специално събитие: 19:45 ч. - Връчване на свидетелствата на дарителите на музея за 2023 г.;

  • Специално събитие: 20:30 ч. - Балет на Държавна опера - Стара Загора в „Европейска нощ на музеите";

  • Име на ателие: Детска работилничка за накити от мъниста, от 20:00 до 22:00 часа.

  • Име на проява: Игрови модули „Антична мозайка" и „Антична архитектура".

 

Име на филиал: Архитектурен комплекс „Музей на религиите";

Адрес: гр. Стара Загора, ул. Пазарска 1;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа;

  • Име на изложба: „Икони от Добруджа" - гостува от Регионален исторически музей - Добрич;

  • Име на концерт: Концертна програма на Смесен хор „Родина" и Дамски камерен хор „Da capo" при НЧ „Родина - 1860" от 19:30 до 20:00 часа.

  • Име на ателие: Детско ателие по иконопис със Зорница Иванова и д-р Илиана Димова от 20:00 до 21:00 ч.

 

Име на филиал: Късноантична мозайка от частен римски дом, IV в.

Адрес: гр. Стара Загора, ул. „Генерал Столетов" 117;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа;

 

Име на филиал: Античен форумен комплекс „Августа Траяна";

Адрес: гр. Стара Загора, ул. Митрополит Методий Кусев 33;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 9:30 до 19:00 часа;

  • Специално събитие: Първи Фестивал на Античността и Средновековието „От Августа Траяна до Боруй";

  • Име на проява: 09:30 ч. - Дефиле на участниците от площада пред Община Стара Загора до Античен форум „Августа Траяна";

  • Специално събитие: 10:00 ч. - Официално откриване на фестивала на сцената на Античен форум;

  • Име на проява: Демонстрации на занаяти, бит и традиции, монетосечене, грънчарство, тъкане на кори, стрелба с лък и др., от 10:30 до 17:00 ч.;

  • Специално събитие: 10:30 ч. - „Модата през вековете" - модно ревю на антично и средновековно облекло;

  • Специално събитие: 11:30 ч. - Религиозен диспут, римски процес;

  • Специално събитие: 12:00 ч. - Демонстрации на средновековна кухня;

  • Специално събитие: 12:30 ч. - „Медовината през вековете" - дегустационна лекция за медените питиета от Античността, Средновековието и в наши дни;

  • Име на проява: 14:00 ч. - Античен театър, рецитал на антична поезия, гладиаторски игри, римска медицина, антични настолни игри и изобретения;

  • Име на проява: 16:00 ч. - Бойни демонстрации;

  • Име на концерт: 17:00 ч. - Концерт на антична и средновековна музика на групите „Ксана" и „Летящи номади".

 

  • Часове със свободен достъп на 19 май: от 10:00 до 13:00 часа;

 

  • Специално събитие: Първи Фестивал на Античността и Средновековието „От Августа Траяна до Боруй"

  • Име на проява: Демонстрации на занаяти, бит и традиции, монетосечене, грънчарство, тъкане на кори, стрелба с лък и др., от 10:30 до 13:00 ч.

  • Специално събитие: 10:00 ч. - „Бронирането на воина" - беседа и демонстрация на античното и средновековното въоръжение;

  • Име на проява: 10:00 ч. - Античен театър, рецитал на антична поезия, гладиаторски игри, римска медицина, антични настолни игри и изобретения;

  • Име на проява: 11:30 ч. - Бойни игри;

  • Специално събитие: 13:00 ч. -Закриване на фестивала.

 

 

  •  

 

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - СТАРА ЗАГОРА

 

Адрес: бул. „Руски" № 27;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 19:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: www.artgallerystz@gmail.com;

Фейсбук страница: Художествена галерия Стара Загора, Музей за изкуство;

тел: 042 622 843;

  1. Постоянна/Представителна експозиция: „Българска графика" - колекция от фонда на ХГ Стара Загора /Зала „Графика"/.

  2. Постоянна/Представителна експозиция: „Българска живопис" - колекция от фонда на ХГ Стара Загора /Централна зала/.

  3. Постоянна/Представителна експозиция: „Християнско изкуство" - колекция от фонда на ХГ Стара Загора /Зала „Икони"/.

  • Име на изложба: „Мащерка" - изложба съвременна живопис представяща творчеството на Антон Антонов;

  • Име на изложба: „Тревненска школа. Интериорен дизайн, дърворезба, иконопис" - представителна изложба на Национална гимназия за приложни изкуства - Трявна (Камерна зала);

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Изпълнения на дамски хор „Da Capo" при читалище „Родина - 1860", Стара Загора, от 19:15 до 19:30 часа. (Централна зала).

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Концерт на детско-юношески народен хор „Жарава" при читалище „Родина - 1860", Стара Загора, от 19:35 до 19:50 часа. (Централна зала).

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Музикалните таланти от вокална студия „Усмивки" при читалище „Родина - 1860", Стара Загора, от 20:00 до 20:30 часа. (Централна зала).

  • Специално събитие: „Little pictures of life" - авторски проект на композитора и пианист Милен Кукошаров с участието на Кристиян Чернев (виолончело), от 20:30 до 21:30 часа. (Централна зала).

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: „Мoon river" концерт в изпълнение на Борис Тасков - вокал и Трио „Арте плюс" - Мануела Манолова (пиано), Кейко Танака (флейта) и Милена Иванова (цигулка), от 21:30 до 22:30 часа. (Централна зала).

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Творческо ателие „Тайната рисунка" за деца от 5-7 и 10-15 години, от 19:30 до 21:00 часа.

 

  •  

 

 

ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ - КАЗАНЛЪК

 

Адрес: 6100 Казанлък, ул. „Св. св. Кирил и Методий" 9;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 00:00 часа.

Интернет сайт: www.artgallerykazanlak.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/AGK1901;

тел: 0884 100 875;

  • ПРЕДСТАВИТЕЛНА експозиция.

  • Име на изложба: „Диалог във времето" - Велин Дечков - скулптура и Румен Петков - живопис;

  • Специално събитие: Откриване на изложбата „Споделено тайнство" - Дарина Янева - живопис;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.:

  1. Концерт за старинна музика на японското дуо Сачи и Ацофуми Узжийе от 19:00 до 20:15 часа.

  2. Концерт на Kottarashky & The Preachers от 23:00 до 00:00 часа.

  3. „Нощ в музея: Какво правят картините докато спим?" - арт акция на Вангел Вангелов от 20:30 до 12:00 часа на 19 май.

 

Име на филиал: Музей „Ахинора"

Адрес: 6100 Казанлък, пл. КИАЦО, ул. „Отец Паисий Хилендарски" 2;

Интернет сайт: www.artgallerykazanlak.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/ahinora2023;

тел: 0884 100 875;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 00:00 часа.

 

  • ПРЕДСТАВИТЕЛНА експозиция - „Ахинора" - Иван Милев.

  • Име на изложба: „Писма от степта. Към художественото литературно наследство на Иван Милев."

  • Име на проява, концерт, ателие и др:

1. „Портрети" - Съвместен проект - инсталация в пространството около музея с ученици от НУПИД "Акад. Д. Узунов" от 10:00 до 00:00 часа.

2. „Нека рисуваме с яйца!" - Детско ателие (5+) от 11:00 до 13:00 часа.

3. „Не зная как да се държа" - среща с писателя Елин Рахнев от 18:00 до 19.30 часа.

 

Име на филиал: Къща музей „Дечко Узунов"

Адрес: 6100 Казанлък, кв. "Кулата", ул. „Княз мирски" 24;

Интернет сайт: www.artgallerykazanlak.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/KMDU1987;

тел: 0884 100 875;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 00:00 часа.

 

  • Име на изложба: „Палми не растат у нас. Нито зреят банани." Към проблема за „родното" в българското изкуство до 1944 г.

  • Име на изложба: „Пътуващо време" - самостоятелна изложба на Пламен Кирилов.

  • Име на изложба: „Надникване през нежността" - Дарина Янева - живопис.

  • Име на проява, концерт, ателие и др:

1. „Портрети" - Съвместен проект - инсталация в пространството на музея с ученици от НУПИД "Акад. Д. Узунов";

2. „Print the street" - създаване на уникални графични изображения, които се отпечатват ръчно на място в публичното пространство около КМДУ като отпечатък от града от 15:00 до 17:00 часа.

3. „Поетесата" - авторски моноспектакъл на Диана Каваклийска от 21:30 до 22:45 часа.

 

Име на филиал: Къща музей „Ненко Балкански"

Адрес: 6100 Казанлък, ул. "Генерал Радецки" 17;

Интернет сайт: www.artgallerykazanlak.com;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/KMNB91;

тел: 0884 100 875;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 00:00 часа.

  • ПРЕДСТАВИТЕЛНА експозиция - „Ненко Балкански. Хронологии".

  • Име на изложба: „Акварелни писма до един град" - самостоятелна изложба на Калоян Янакиев;

  • Име на изложба: „Голо тяло. Някои риби сменят пола си" - Кураторски проект на Любен Малчев;

  • Име на проява, концерт, ателие и др:

1. „Портрети" - Съвместен проект - инсталация в пространството на музея с ученици от НУПИД "Акад. Д. Узунов"от 10:00 до 00:00 часа.

2. „Скулптурата, като музика и поезия" с Атанас Карадечев от 14:00 до 15:00 часа.

3. „Вечерен акт и вино" - ателие за рисуване от натура.* Изисква се предварително записване от 18:30 до 20:00 часа.

 

  •  

 

ОБЛАСТ ТЪРГОВИЩЕ:

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ПОПОВО

 

Адрес: бул. „България" № 97;

Часове със свободен достъп на 22 май: от 17:00 до 24:00 часа.

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/museumpopovo;

Тел: 0878675803;

  • Постоянна експозиция: Попово - град с физионимия;

  • Име на изложба „Панагюрското златно съкровище".

 

  •  

 

ОБЛАСТ ХАСКОВО:

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - СВИЛЕНГРАД

 

Адрес: Свиленград, Исторически музей: бул. България" № 150;

Адрес: Свиленград, Арт галерия: ул. „Крайречна" № 11;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 10:00 до 14:00 часа.

Интернет сайт: svilengradmuseum.com;

Фейсбук страница: Исторически музей Свиленград;

тел: 0379 7 10 97; 0884 880 157; 0885 314 678;

  • Постоянна експозиция: „Истории за коприната: Забележителното културно наследство на Свиленград" - в ИМ-Свиленград;

  • Име на изложба: „С ухание на жена" - изложба на Олга Гинева - живопис, графика, портрети, пейзажи и бижута; Място- Арт галерия;

  • Специално събитие: Творческа работилница: „С магията на грънчарското колело"; Място- Арт галерията;

  • Име на проява, концерт, ателие и др.: Ден на отворените врати в музея и галерията; от 10:00 до 14:00 часа.

 

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ДИМИТРОВГРАД

 

Адрес: ул. „Св. Климент Охридски" № 7;

Часове със свободен достъп на 18 май: от17:00 до 23:00 часа.

Интернет сайт: http://dgmuseum.org/;

Фейсбук страница: https://www.facebook.com/museumdg;

тел: 039166787;

  • Постоянна експозиция: Димитровград и бригадирското движение в България;

  • Име на изложба:

1.„Родена край Одрин" (Моменти от историята на българската артилерия) на Регионален исторически музей -Велико Търново;

2."Защита на живота" графики и дървени пластики, автор Абас Бани Хасан.

  • Специално събитие: Концерт на група WHITE WALKЕRS - 20:00 - 21:30 часа.

  • Име на проява, концерт, ателие и др.

Прожекция на филм-възсановка „Защитниците на Добро поле"- 19:30 - 20:00 часа

Забавна детска работилница „Аз съм българче" - 19:00 -21:00 часа.

 

Име на филиал, Дом- музей „Пеньо Пенев";

Адрес: Адрес:Димитровград, бул. „Д. Благоев" № 9;

Часове със свободен достъп на 18 май: от17:00 до 23:00 часа.

  • Постоянна експозиция: Живот и творчество на поета „Пеньо Пенев";

  • Специално събитие: 17.30 ч.- Среща-разговор с Иван Ланджев;

  • Име на проява: Прожекции на кръгъл час на филма за поета Пеньо Пенев

„Съня ми слънчев чака вечността" - режисьор: Славян Костов, сценарист: Яна Тодорова - 20:00- 22:00 часа.

 

  •  

 

 

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ТОПОЛОВГРАД

 

 

Адрес: ул. България № 31;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 8:00 ч. до 21:00 часа.

Интернет сайт: museum-topolovgrsd.eu;

Фейсбук страница: Общински Исторически Музей Тополовград;

тел: 0885555103;

  • Постоянна експозиция.

  • Специално събитие: Лекция, прожекция на три филма по 15 мин. „Олтарите на България".

  •  

 

 

ОБЛАСТ ШУМЕН:

 

 

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ - ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

 

 

Адрес: ул. „Археологически резерват";

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:00 до 24:00 часа.

Интернет сайт: www.museum-velikipreslav.com;

Фейсбук страница: Археологически музей Велики Преслав;

тел: 0538/ 4 26 30; 0538/ 4 32 43;

  • Постоянна експозиция: Археологическа експозиция представяща средновековен Преслав;

  • Име на изложба: „Реликвите на Калиакра", „Находки от археологическо лято Велики Преслав 2022/2023 г.;

  • Специално събитие: Прожекция на научни и научно-популярни филми за средновековен Преслав от 2023 г.;

  • Име - ателие и др. Преславска рисувана керамика ІХ-Х век от 17.00 до 21.00 часа.

 

Име на филиал, Етнографска „Карталова къща";

Адрес: гр. Велики Преслав, ул. „Николай Петрини" 10;

Часове със свободен достъп на 18 май: от 17:30 до 20:00 часа;

  • Постоянна експозиция: Преславски бит в края на ХІХ и началото на ХХ век;

  • Специално събитие: „Бит и поминък на Велики Преслав VIII-XIX век".

  •  

 

 

 

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.