-
16 Май 2026 |
USD / BGN 1.1628
GBP / BGN 0.8705
CHF / BGN 0.9144- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Статистиката: Най-активно ползваме транспорт през втората половина от седмицата
22 Януари 2019 | 09:23
/КРОСС/ Статистика на службата Максим в България по градове показва, че от часа и деня през седмицата зависи потребността на хората от пътуване. Така през изминалата година българите най-често са използвали транспортни услуги през втората половина от седмицата. На делничните дни от понеделник до четвъртък се пада примерно еднакъв дял пътувания - 13% от общото количество за седмицата. В петък, когато повечето хора се отдават на почивка след работния ден, както и в събота, се реализират 15,5% от поръчките. Делът на поръчките в неделя е по-малък с 2% - хората отделят времето си за домашни занимания, приготвят се за началото на новата седмица и по-рядко поръчват автомобили.
През деня търсенето на пътувания също така се различава. През делничните дни най-голямо количество поръчки има в 19 и 23 часа: по 6% от общото количество за деня. В рамките на деня от 8 до 16 необходимостта от пътувания е приблизително еднаква, а вечерта активността намалява едва след 23 часа. Най-малко поръчки има от 2 до 6 сутринта, в този период поръчките на автомобили са не повече от 2% от пътуванията в рамките на едно денонощие.
Съвсем различна е динамиката през почивните дни. Сутрешният пиков час обикновено липсва, активността на потребителите започва да нараства едва след 14 часа. Вечерният пиков час се измества с един час напред - максималното количество поръчки 8,2 % се отчита в 24 часа. През нощта количеството поръчки намалява до 2% едва след 4 часа - хората явно се прибират вкъщи по-късно, отколкото през делничните дни.
Статистиката е базирана на данни от 3 града в България - София, Варна и Пловдив. Тя ще е от полза за тези, които планират пътуване с автомобил. В часовете с най-малко търсене е по-вероятно да се спестят средства и автомобилът да пристигне по-бързо.