• 24 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8303
  •  GBP / BGN 2.2757
  •  CHF / BGN 2.0011
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 17°C

НАСА изпраща хиляди животни на МКС

НАСА изпраща хиляди животни на МКС

/КРОСС/ Над 100 бебета калмари и 5000 микроскопични животни и червеи ще бъдат изстреляни към Международната космическа станция (МКС) с ракета-носител "Фалкон 9" на американската компания "СпейсЕкс" по договор с НАСА, съобщи Би Би Си.

Бебетата калмари ще бъдат използвани като част от изследванията на ефектите от космическия полет върху полезните взаимодействия между микробите и животните. Калмарите имат имунна система, подобна на тази на хората.

Учените обясняват, че експериментът може да е от полза при изготвянето на допълнителни мерки за защита на здравето на астронавтите по време на дълги космически мисии.

"Животни, включително и хора, разчитат на нашите микроби, за да поддържат здрава храносмилателна и имунна система. Не разбираме напълно как космическите полети променят тези полезни взаимодействия", казва Джейми Фостър, която е главният учен на експеримента. Според нея калмарите ще могат да се справят с "тези важни въпроси, свързани със здравето на животните".

Калмарите ще бъдат замразени преди връщането им на Земята.

Към МКС ще отлетят и 5000 бавноходки, които могат да оцеляват в условия, екстремни за повечето форми на живот. Това ги прави идеални за изучаване на реакциите им и адаптацията към екстремна среда. Учените се надяват, че получената информация може да се използва, за да се разбират стрес факторите, оказващи влияние върху хората в космоса.

"Едно от нещата, които наистина искаме да направим, е да разберем как бавноходките оцеляват и се възпроизвеждат при подобни условия. Надяваме се да успеем да разберем и част от хитростите, които използват, да ги адаптираме и да предпазим астронавтите", казва Томас Бутби, който е част от научния екип.

Хиляди кръгли червеи от вида Caenorhabditis elegans също ще тръгнат към МКС, като те ще участват в изследвания, свързани със загубата на мускулна маса.

Учените от доста време търсят решение на този проблем, тъй като астронавтите губят до 40% от мускулната си маса след шест месеца в орбита.

Изследването се ръководи от учени от университетите в Нотингам и Ексетър. То може да помогне за разработването на нови методи за лечение на мускулни дистрофии.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.