• 30 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6623
  •  GBP / BGN 2.2414
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Проф. Чуков за атаката срещу хусите: Ситуацията е доста тревожна

Проф. Чуков за атаката срещу хусите: Ситуацията е доста тревожна
Арабистът очаква разширяване на международната операция

/КРОСС/ "Това, което наблюдаваме, се очакваше. Хусите преминаха една червена линия". Това заяви в „Здравей, България" проф. Владимир Чуков по повод масираните удари на САЩ и Великобритания по цели на хусите в Йемен. Той определи ситуацията като тревожна. Проф. Чуков цитира данни, според които откакто хусите са започнали атаките си в района на Червено море, доходите на Суецкия канал са спаднали с 40%.

„Това е нещо безпрецедентно до този момент, така че след гласуването на резолюцията в Съвета за сигурност на ООН, трябваше да се очаква нещо подобно. Според проф. Чуков посланието е много ясно не само към хусите, но и към Иран.

„Това много ясно го заявиха и Съединените щати, че за ситуацията в района се държат отговорни както местните йеменски бунтовници, те не са правителството на Йемен, има си легитимно йеменско правителство, докато те направиха преврат и превзеха голяма част от територията на Йемен - около 40%, основно по крайбрежието", заяви Чуков.

Според него международната общност е трябвало да реагира срещу действията на хусите още през 2015 г., когато е започнал техният бунт. Проф. Чуков заяви, че през изминалата атака на САЩ и Великобритания са ударени 12 стриктно подбрани цели - военноморски и военновъздушни бази.

Проф. Чуков предупреди, че има опасност хусите да минират района на Червено море. „Това крайбрежие, което се контролира от бунтовниците, е много по-трудно достъпно за корабите на международната коалиция", заяви Чуков.

Той очаква разширяване на международната операция в района на Червено море, Арабско море и Персийския залив.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Тревожното е, че йменските вождове ще престанат да враждуват помежду си и ще се обединят в борбата срещу външния враг. След Газа конфликта ще се разшири териториално. Ще се засилят позициите на Русия и Китай не само в този регион, но и по-далеч.

12.01.2024 23:39:05

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.