• 20 Апр 2024 |
  •  USD / BGN 1.8359
  •  GBP / BGN 2.2843
  •  CHF / BGN 2.0205
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 14°C

Учени: Тревожността, свързана с COVID-19, може да попречи на хората да се реинтегрират

Учени: Тревожността, свързана с COVID-19, може да попречи на хората да се реинтегрират

/КРОСС/ Учени смятат, че тревожността, свързана с коронавируса, може да накара някои хора да развият компулсивни хигиенни навици, които да им попречат да се реинтегрират във външния свят и след края на пандемията, съобщи електронното издание на "Гардиън".
За синдрома на тревожността от COVID-19 за пръв път се заговори миналата година, когато Ана Никчевич от университета Кингстън и Маркантонио Спада от университета Лондон Саут Банк забелязаха, че хората развиват особен комплекс навици, свързани с вируса.

Синдромът се характеризира с компулсивна проверка за симптоми на коронавирус, избягване на обществени места и обсесивно почистване и дезинфекция. Сега учените бият тревога, че обсесивната тревога и избягване на заплахите, включително нежеланието да се използва градски транспорт или дезинфекцията на дома с часове, няма да отминат лесно дори ако COVID-19 отмине.

"Нормално е да се страхуваме. Вие и аз се страхуваме от вируса, защото е опасен. Разликата при развиването на психопатологичен отговор се състои в това дали се държим прекалено предпазливо и не ставаме заложници на страха си. Очаквам, че ще има части от населението, които ще избягват реинтегрирането в обществото и постоянно ще се тревожат от вируса в следващите месеци, независимо дали са ваксинирани или не", каза Спада.

Учените са анализирали данни, подадени от около 500 американци през юни миналата година и са установили, че синдромът води до нива на генерализирана тревожност и депресия над и извън фактори като личностни характеристики и обща загриженост за здравето. Към тези данни са били добавени и сведения, подадени от около 300 британци през февруари 2021 г., според които синдромът е независим причинител на генерализирана тревожност и депресия в периода на пандемията.
Преобладаваща част от участниците в проучването са с висше образование, около 22 на сто от тях казват, че се възприемат като изложени на висок риск от COVID-19 и над една пета са били ваксинирани с поне една доза на ваксина.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.