-
30 Март 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Вдигаме пенсиите, намаляваме данъците
09 Август 2021 | 11:27
/КРОСС/ Преизчисляване на пенсиите с увеличаване на тежестта на година осигурителен стаж до 1,5 и намаляване на данъците. За това ще работят от "Има такъв народ", ако в сряда бъдат гласувани кабинетът и министрите. Това обяви вчера пред Нова тв номинираният за финансов министър Пламен Данаилов. Той отговори и на критиките на Татяна Дончева, че бил съдебен експерт, с думите, че на тази длъжност може да се изкарват между 10 000 и 15 000 лв. на месец.
Данаилов коментира още, че постът за финансов министър му е бил предложен веднага след първия проектокабинет на ИТН.
"Вариантът "Гълъб Донев" предвижда вдигане на всички пенсии от 1 октомври с 12,5%, като това се постига чрез увеличаване на тежестта на година осигурителен стаж до 1,35. Той бе приветстван с невиждано единодушие от бизнеса и синдикатите в тристранката. Става дума за близо 400 хил. пенсионери, които остават под прага на" бедността, и на тях ще се раздават добавки след одобрение по 8 критерия. Представяте ли си как системата ще обработи 400 хил. души", обясни Данаилов.
Той посочи, че трябва да се мисли как да бъдат компенсирани справедливо близо 1 милион пенсионери, които ще останат без вдигане на пенсиите. По думите му ИТН са поискали от НОИ три опции - вдигане на тежестта на стажа на 1,4, на 1,5 и през осигурителния доход от 2018 г.
Относно изказването на Татяна Дончева, която постави под съмнение професионалната му квалификация и доходите му, Данаилов заяви: "Тези думи са на човек, който очевидно не познава съдебната система. Смея да твърдя, че ролята на независимите експерти е да подпомагат съда да вземе справедливо решение. Те са достатъчно добре платени и могат да се издържат само от това", обясни той. Допълни, че едно вещо лице може да се справя добре и да постигне доходи между 10 и 15 хил. лв. на месец. Данаилов коментира, че познава голяма част от номинираните за министри.
А по повод новото предложение за правосъден министър заяви: "Познавам г-н Иво Атанасов от доста години. Той е изключителен професионалист с богат опит." По думите му от ИТН очакват подкрепа най-вече от партиите, с които имат обща цел и визия. "Има голяма вероятност, и това мисля, че всички го казват - да отидем на втори предсрочни и трети парламентарни избори тази година", заяви той. Данаилов разкритикува и предложената актуализация на бюджета от служебния кабинет с думите, че "прилича на нещо, което е съставено набързо, без да са отчетени редица факти", сред които била и идващата 4-та ковид вълна.