- 14 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8595
- GBP / BGN 2.3552
- CHF / BGN 2.0840
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Зам.-министърът на финансите Мартин Дановски участва в заседание на Съвет „Общи въпроси – Сближаване“
29 Ноември 2024 | 13:13
/КРОСС/ Министрите по Кохезионната политика на държавите членки на ЕС проведоха днес заседание в Брюксел. България беше представена от заместник-министъра на финансите Мартин Дановски. В рамките на политическия дебат, министрите обмениха мнения как би могло да бъде подобрено споделеното управление на кохезионните фондове между Европейската комисия и държавите членки, в съответствие с принципа на субсидиарност.
Заместник-министър Дановски изтъкна, че целите за сближаване могат да бъдат постигнати само, ако бъдат запазени принципите на споделеното и многостепенното управление и партньорството. Всички заинтересовани страни трябва да бъдат ангажирани в подготовката и изпълнението на програмите, като така държавите членки и регионите ще имат отношение върху процесите и отговорност за постигане на националните си цели, прилагайки базиран на мястото подход за инвестиции, в съответствие с европейските приоритети.
Мартин Дановски подчерта, че споделеното управление е „златната среда", осигуряваща баланс между всички нива на управление: европейско, национално, регионално и местно. То създава условия, в които всеки може да допринесе и добави стойност към успеха на ЕС, освен че осигурява участие и информираност на гражданското общество, частния сектор и местните общности. Позицията на България е, че за успешното прилагане на интегрирания териториален подход за инвестиции са необходими повече усилия за опростяване, координация и хармонизиране на правилата за отделните фондове за развитие. Същевременно, подкрепата за административния капацитет, особено в по-слабо развитите региони, е от решаващо значение за равния достъп и ефективното регионално участие в реализирането на европейските приоритети.
В изказването си заместник-министър Дановски подчерта, че е важно да бъдат завършени реформите за създаване на благоприятни условия за гладкото изпълнение на инвестициите в сближаване, растеж и заетост. Необходимо е съответните реформи да отчитат повече особеностите на регионите и целите им за развитие въз основа на техните силни страни.
В заключение той посочи, че Кохезионната политика разполага с редица инструменти за добро изпълнение и резултати. Евентуалното въвеждане на нови модели на изпълнение изисква нерадикални промени, а внимателен, надграждащ подход, базиран върху работещите практики и механизми и анализа предизвикателствата пред изпълнението на програмите. Важно е най-напред да бъдат изведени уроци от прилагането на различните инструменти за подкрепа от ЕС.
В рамките на заседанието, министрите приеха Заключения на Съвета относно ролята на политика за сближаване за справянето с демографските предизвикателства, в подготовката на които България взе активно участие. По наше предложение в текстовете на заключенията бяха включени референции към демографските предизвикателства в по-слабо развитите региони и регионите в капан за развитие на таланти, за чието решаване е необходимо прилагането на холистичен подход. Страната ни беше конструктивен партньор при формулирането на препратки, които посочват необходимостта от засилване на регионалната конкурентоспособност, устойчивост и административен капацитет, за да се задържат таланти и да се обърне процесът на „изтичане на мозъци".