-
30 Апр 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Променят "в крачка" изискванията за ковид - декларациите при полети
08 Януари 2021 | 08:29
Разказ от първо лице на пътник, пътувал за Брюксел на 5 януари 2021 г.
/КРОСС/ Във вторник пътувах за Белгия с полет на Wizz Air. На летището служителите на компанията и служители на летище София не допускаха пътниците на борда без онлайн ковид декларация при условие , че в имейла получен от Wizz Air пише, че може да се пътува и с хартиена декларация.
Докато си чекирах багажа, служителите отказаха да ми дадат бордната карта, въпреки че имах попълнена хартиена декларация. Дадоха ми интернет адрес и ми казаха, че ако не мога да си я попълня сама, ще трябва да платя 10 евро на гише, за да ми я направят там. Опитах се да си попълня онлайн декларацията, но заради лоша интернет връзка не можех да получа по телефона кода за потвърждение и да я изпратя.
Показах имейла от компанията, където пишеше , че мога да представя и хартиена декларация, но от летището ми заявиха, че това е ново правило, били го обявили по Нова телевизия.
Бях принудена да платя за онлайн декларация, на гишето ми казаха, че предпочитат кеш, издадоха ми и касова бележка.

Когато се качих в самолета, стюардесата раздаде същите хартиени декларации, които не приеха на летището.
Това е абсурд. Когато кацнахме на летище Шарлероа, граничният полицай ми обясни, че мога да вляза в страната с хартиена декларация. Други хора от полета също се оплакаха, че не са допуснали на самолета техни колеги, защото били с хартиени декларации. Предният ден било същото с полет на Луфтханза.
б.р. Проверка на редакцията показа, че със същия проблем по време на полета на Wizz Air за Брюксел на 5 януари 2021 г., са се сблъскали и 7 служители на българска транспортна фирма, които изобщо не са успели да излетят. Хората не са били допуснати на борда поради липса на електронно регистрирана ковид-декларация.
В правилата на Wizz Air изрично е записано, че може да се лети и с разпечатка на хартиен носител, но очевидно това изискване на самата компания не се спазва или е променено в последния момент, без да бъдат уведомени пътниците.


От летище София обясниха, че казусът касае изцяло авиокомпанията и наземния оператор на Wizz Air - Голдън еър. Пътниците на тези полети не се обслужват от служители на летище София.