-
20 Юни 2025 |
USD / BGN 1.7040
GBP / BGN 2.2899
CHF / BGN 2.0831
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Томислав Дончев: До 31 декември 2025 г. може да се случи всичко

09 Юни 2025 | 07:14

/КРОСС/ До 31 декември 2025 г. може да се случи всичко, така че България може да бъде отклонена от пътя й към еврозоната. Ако има служебно правителство, което каже, че не иска еврото, няма да ни приемат насила. Това каза снощи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в предаването „На фокус" по Нова телевизия.
Влизането в еврозоната е продукт на систематични политически усилия през последните 10 години. Първите стъпки са направени през 2015 г. По думите му още при приемането си в ЕС България е отговаряла на критериите за влизане в еврозоната.
Дончев смята, че целта на президента с искането за референдум за еврото е свързана с амбицията му да влезе на политическата сцена. „Молбата ми е да не го прави за сметка на интереса на републиката. Призовавам Радев да стане водач на всички евроскептици. Едно е парламентарна група да разпалва страхове, друго е да го прави най-високата институция в държавата. Не са хубави политиките, които разпалват страховете на хората, защото не всички са финансисти'', коментира Дончев.
Дончев изрази скептицизъм, че 52-те писма на Костадин Костадинов до страните членки на Европейския съюз с призив да наложат вето на приемането на България в еврозоната, ще постигне желания от него резултат.
"Считам ПП за много по-опасна опозиция по отношение на еврото в Европа. Техните думи звучат много по-сериозно навън. Така се стига дотам да ни питат "вие знаете ли какво искате?" За гражданите процесът по приемане на еврото ще е много близък до деноминацията на лева отпреди 26 години. Има само два риска и множество ползи. Първият риск е да има вибрация на цените в началото, който с адекватни мерки може да бъде минимизиран. Вторият е, ако имаме поредица от слаби правителства, които харчат повече, отколкото изкарват, да имаме дългово финансиране. Всичко друго са само ползи", обясни вицепремиерът.
Според него е възможно вот на недоверие да свали правителството, тъй като то е на малцинство. „Не мога да прогнозирам каква парламентарна подкрепа ще получим. Пеевски е заемал различни позиции, често е критикувал кабинета, че не работи достатъчно за хората. Но каква е алтернативата? Правителство на ПП, "Възраждане", "Величие", МЕЧ? Оказвали са ни подкрепа различни партии, не е само Пеевски - това е характерно за правителствата на малцинството. Не съм съгласен, че хоризонтът на правителството е докъдето каже лидерът на "ДПС - Ново начало" реши. Коалицията ПП-ДБ също ни е оказвала подкрепа", заяви още Дончев.
Като грях на българските политици той определи насаждането на омраза и разделение сред обществото. Поради тази причина той се колебае дали Цончо Ганев трябва да бъде отстранен от поста на зам.-председател на парламента. „Това ще доведе до още по-голяма радикализация на "Възраждане" и още повече агресия", поясни министърът на иновациите и растежа.
Договорът с „Боташ" е проблемен. „Ако условията и ценовата конюнктура позволяваха, правителството щеше да купува и транзитира газ за Западна Европа, но уви, не е възможно да е в такива обеми, които да осмислят плащанията", коментира Дончев.
Загубени средства по ПВУ все още няма, заяви вицепремиерът. Ако България обаче не получи второто и третото плащане по ПВУ, ще има ликвиден проблем, защото ще се наложи да плаща проектите със средства от бюджета, предупреди той. „Свършихме много тежка работа, реорганизирахме инвестициите, намалихме бюджетите или извадихме закъснелите проекти. Отделно предоговорихме част от реформите в енергетиката, което е добре за българските гражданите. Ангажиментът "Пътна карта за климатична неутралност" вече е осъществен, но не сме готови да прибегнем до либерализация на пазара на дребно", заяви вицепремиерът.
Томислав Дончев смята, че Бойко Борисов е подходящ за държавен глава, особено след като три пъти е бил премиер.