• 13 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Изхвърляме 100 хиляди тона дрехи годишно

Изхвърляме 100 хиляди тона дрехи годишно

/КРОСС/ Всяка година изхвърляме близо 100 000 тона дрехи. Това сочат данните на текстилния бранш у нас. Според европейските директиви страната ни трябва да подготви стратегия за по-ефективно рециклиране на дрехи и опазване на околната среда от тоновете текстилен боклук. Много от другите държави членки вече въведоха екосъобразна политика по отношение на модата.

Във Франция цели 700 000 тона дрехи се изхвърлят всяка година като две трети от тях завършват пътя си на сметищата. Затова правителството реши да плаща бонуси на хората, за да поправят стари дрехи и обувки, вместо да ги заменят с нови. Мярката тръгва от октомври като за целта са отделени 154 млн. евро. Така, ако имате счупен ток на обувка или повреден цип на дреха или чанта, ще може да поискате между 6 и 25 евро за поправка на щетите. Това ще се случва в ателиета, които са заявили участие в новата схема.

Тенденцията в България показва, че носим дрехите си все по-кратко, твърдят от Асоциация „Кръгов текстил". Експерти призоваха за законова рамка от страна на екоминистерството, която да позволи рециклирането да се случва по-лесно и ефективно. И напомниха, че до 2025 г. всички членки на ЕС трябва да въведат стратегия за разделно събиране на текстилните отпадъци.

Докато промените не станат факт, най-сигурният начин да се уверим, че старите ни дрехи няма да замърсят околната среда, е да намерим специален контейнер, в който да ги изхвърлим.

„Ако изхвърлим разделно 1 кг текстил, спестяваме въглеродните емисии за работата на котлон в продължение на 40 часа, за което време може да приготвим 80 вечери", обясни Сирма Желева, мениджър в компания за рециклиране на дрехи. И добавя, че интересът към разделното събиране у нас расте.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.