• 13 Дек 2025 |
  •  USD / BGN 1.6672
  •  GBP / BGN 2.2309
  •  CHF / BGN 2.0956
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Симеон Дянков: Каквото Америка поиска, го получи. За ЕС нямаше положително развитие

Симеон Дянков: Каквото Америка поиска, го получи. За ЕС нямаше положително развитие

/КРОСС/ Сделката със САЩ е много лоша за Европа. Това коментира в предаването „Здравей, България" Симеон Дянков, председател на Фискалния съвет.

„Каквото Америка поиска го получи. За ЕС нямаше положително развитие. Изчисляваме, че следващите около 10 години, ЕС губи около 80 милиарда евро на годишна база. Това са данъчните приходи. За България сме го изчислили около 250 милиона евро на година", обясни Дянков.

Той подчерта, че това може да доведе до допълнителен дефицит у нас. „Нашите бюджети са изчислени на дефицит от 3%, а тези загуби ще добавят още около 0,2%. Това ни поставя над чертата на критериите от Маастрихт", посочи бившият финансов министър.

„Председателката на ЕК не се справи с тези преговори. Тя просто остави президента Тръмп и неговите хора да правят каквото си искат", коментира той.

Според него е можело нещата да бъдат и по друг начин. Той даде пример с Мексико. Страната все още няма мита, а се водят преговори от 6 месеца.

„Ние имаме по-голям пазар от американския, по-голяма икономика сме. Трябваше да се дължим като равноправен партньор, а ние се държим като малък брат", коментира Дянков.

Той изрази притеснение и от актуалните данни за дефицита: „Тревожно е, че в средата на годината вече сме на половината от планирания дефицит. Юни се плаща корпоративния данък. Вече е прибран за миналата година. Други големи данъци няма откъде да дойдат. ДДС се увеличава с около 14% спрямо миналата година, въпреки че е заложено 33%. Няма как да стане толкова".

Според него неизбежно ще се наложи повишаване на някои данъци. „В следващата година-две е неминуемо да се увеличат местните данъци и такси. Трябва да се обмисли и облагането на свръхпечалбите на банките, както вече правят повечето страни в ЕС", каза Дянков.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Хубав ти е анализа, ама защо не питаш от какъв зор ни набутаха насила в еврозоната. Не споменаваш президента, който не искаше нищо друго освен референдум. Защото когато сам си наденеш ярема нямаш право да пъшкаш. Парламента и управниците не ги беше толкова страх от отхвърлянето на еврото, ами щеше да лъсне, че нямат подкрепата от българския народ и фактически са нелегитимни.

01.08.2025 14:17:12

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.