-
14 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6672
GBP / BGN 2.2309
CHF / BGN 2.0956- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Цената на потребителската кошница: Ще бъде ли овладяно поскъпването
27 Юни 2025 | 11:02
/КРОСС/ Всички работи трябва да вървят заедно - и условията в депата, и спирките, и хората да получават достойни възнаграждения. Това каза в студиото на БНТ "Денят започва" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов по повод отменения протест в градския транспорт на София, след като беше приет бюджета на столицата и служителите получиха 300 лева увеличение на заплатите. Това, което при тях е сериозен проблем, това е липсата на шофьори, която липса нататък по веригата разклаща всичко, допълни той.
За президента на КНСБ Пламен Димитров "едно е сигурно":
Когато пазарът на труда, а той е горещ и дефицитен, диктува движение на заплатите нагоре, то не е само в този сектор. Всъщност няма как да му противодействаш по друг начин, освен да го следваш. Ако не го следваш, той просто ти показва как работи, т.е. няма хора. И харесвани или не, това не е действие на благоволение от нечия страна, а просто, отново казвам, мярка, която не можеше да се избегне. Тя трябва да бъде такава и в 2026-2027 година, няма да има по-малко очакване за увеличение на доходите. Не знам колко ще искат шофьорите, ще видим, но всички други ще искат, тъй като конвергенцията на цените, т.е. движението им нагоре, продължава и ще продължава, докато стигнем поне средноевропейски, а някъде сме ги задминали в някои стоки даже. Така че да си дойдем на думата после за регулаторите и най-накрая работи ли пазарната ни икономика и как тя всъщност дава справедливи цени.
Според Димитър Манолов предложението на администрацията на кмета за обединение на транспортните дружества в едно по-голямо дружество, което да контролира какво случват там, е глупост:
Тази глупост - обединение на транспортните дружества в едно, вече е правена. Тогава тя доказа своята несъстоятелност, ще я докаже и в бъдеще. Но на тях проблемът им е друг. То е, че текущото оперативно управление на града получи управители на дружествата, които то не контролира. Вероятно това, за което говорят е някаква идея как да си върнат контрола върху градският транспорт, през някакви реформи. Вероятно това им е замисълът - да махнем тези, които ни сложиха, да се опитаме да пробутаме свои хора. Защото тези приказки за това, как получава ли някакви пари по бордове - първо, тези пари не могат да съборят дружествата, и второ, с лекота могат да станат по-малко.
Оптимизацията на разходите във всяко едно търговско дружество е задължение на мениджмънта, така че да се вмества в съответните приходи, отбеляза Пламен Димитров:
И в случая при градския транспорт, който има дълбока социална функция, решаваща е субсидията, което допълва накрая картината. И затова беше зорът и спорът и с държавата, и с кмета, и т.н., и той ще продължи този спор до къде и колко обществото трябва да плаща допълнително и извън пазарната логика, за това, което получава като услуга. Не може да очакваме, че всички разходи там ще бъдат стриктно подведени под размера на приходите, тъй като сигурно билетчето тогава трябва да стане не знам колко лева. Едва ли софиянци са готови да го платят. Така че да, оптимизация на разходите - аз съм за.
Той подчерта отново, че е необходимо да се инвестира в условията на работа, "които са ужасяващи, меко казано, в някои депа".