-
15 Юли 2025 | 09:04:06
USD / BGN 1.6731
GBP / BGN 2.2566
CHF / BGN 2.1015
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
ТЕЛК ще получат 400 000 лв. за предсрочни решения през октомври

30 Октомври 2024 | 17:08

/КРОСС/ Над 4000 експертни решения на ТЕЛК са издадени предсрочно и са влезли в сила от началото на месец октомври до момента. За всяко от тях комисиите ще получат ново заплащане - 100 лв., вместо досегашните 60 лв.
Това стана възможно след обнародване на промени в Наредба № 3 от 2019 г. и одобрение на допълнителни разходи в размер на 710 000 лева по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2024 г., направено с Постановление № 358 на Министерския съвет.
Увеличението на средствата е за влезли в сила експертни решения на ТЕЛК по процедура за освидетелстване/преосвидетелстване за установяване на трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане, изготвени предсрочно, в срок два месеца от подаване на заявлението-декларация в регионалната картотека на медицинската експертиза. Освен това срещу предсрочните експертни решения не трябва да има подадена жалба в нормативно установения срок или при обжалване решението да е потвърдено от Националната експертна лекарска комисия.
Очакваните резултати от прилагането на нормативната промяна са свързани с подобряване на достъпа на хората с увреждания до медицинска експертиза, чрез мотивиране на териториалните експертни лекарски комисии да осъществяват своята дейност качествено и в срокове, по-кратки от законоустановените.
Целта е ръстът на субсидията за дейности по медицинска експертиза да остане и през следващата година, за което вече са направени разчети и са предприети съответните действия от страна на Министерството на здравеопазването чрез коригиране на проектобюджета.
Пресцентър на Министерство на здравеопазването
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
15 Юли 2025 | 07:58
Превалявания с гръмотевични бури в някои райони на страната, а в 9 области е обявен жълт код за опасно високи температуриПОЛИТИКА