-
26 Юни 2026 |
USD / BGN 1.1401
GBP / BGN 0.8625
CHF / BGN 0.9218- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
ЕНЕРГО-ПРО въведе в експлоатация първата за Групата система за съхранение на електроенергия с батерии в Горна Оряховица
26 Юни 2026 | 16:22
/КРОСС/ На 26 юни ЕНЕРГО-ПРО пусна в експлоатация първата за Групата в България система за съхранение на електроенергия с батерии (Battery Energy Storage System - BESS), изградена в Горна Оряховица. Проектът е важна стъпка в развитието на съвременна и устойчива електроенергийна инфраструктура и ще допринесе за по-ефективното управление и балансиране на електроенергийната система.
Съоръжението е първото по рода си за групата ЕНЕРГО-ПРО в България. То е изградено от ЕНЕРГО-ПРО България и ще се управлява от ЕНЕРГО-ПРО Енергийни услуги.
Основната функция на системата е да съхранява електроенергия в периоди на излишък в мрежата и да я отдава обратно в моменти на повишено потребление или недостиг. На практика системата за съхранение ще се зарежда от електроразпределителната мрежа в периодите от деня с по-ниски цени на електроенергията и ще се разрежда в часовете с по-високи цени. По този начин тя ще подпомага балансирането на електроенергийната система, ще повишава нейната надеждност и сигурност и ще допринася за по-ефективното използване на наличните енергийни ресурси.
Инвестицията е на стойност 4,23 млн. евро и е реализирана със съфинансиране по Програмата за нисковъглеродна икономика от Националния план за възстановяване и устойчивост BG-RRP-4.0034 „Национална инфраструктура за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници" (RESTORE). Съоръжението разполага с инсталирана мощност 10,75 MW и капацитет 24,31 MWh.
Очакваният експлоатационен живот на батерията е 10 години или над 7000 цикъла на зареждане и разреждане.
С реализирането на проекта ЕНЕРГО-ПРО затвърждава ангажимента си към внедряването на иновативни решения, които подпомагат прехода към по-устойчива енергетика и осигуряват по-надеждно електроснабдяване за клиентите.