• 29 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1644
  •  GBP / BGN 0.8672
  •  CHF / BGN 0.9111
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Министър Корман Исмаилов: Първи на опашката са хората, децата, младите семейства. Това е основата на икономиката

Министър Корман Исмаилов: Първи на опашката са хората, децата, младите семейства. Това е основата на икономиката

/КРОСС/ Първи на опашката са хората, децата, младите семейства. Това е основата на икономиката. Всичко, което се прави днес, е свързано с бъдещи планове, с бъдещи инвестиции. Но нито един сектор няма как да се оправи сам за себе си. Мерките, взети преди месец, вече не са много релевантни. Количества ще има, но въпросът е на каква цена. По време на криза топим резервите си, няма да мине без съкращения. Кабинетът следи ситуацията и работи спрямо нея, следи и как работят мерките. Това каза служебният министър на транспорта и съобщенията Корман Исмаилов в NOVA „Здравей, България". Той обясни, че служебното правителство е одобрило 11,4 млн. евро, за да няма прекъсване на автобусните превози в цялата страна, което би могло да се случи заради увеличението на цените на горивата.

Исмаилов заяви, че МС ще отпусне още 18 млн. евро - целеви разходи за общините за субсидиране на междуселищните автобусни линии. Също така ще бъдат одобрени още 5,7 млн. евро за ученически транспорт. Сред другите мерки е още двойно увеличение на държавната помощ за поддържане на конкурентоспособността на тежкотоварния сектор - от 25 млн. евро на 50 млн. евро. За тази цел е изпратено писмо до Европейската комисия. Друго предложение е отлагане с няколко месеца повишаването на екокомпонентата в тол таксите за камиони над 3,5 тона и за автобуси.

Кризисният щаб работим в три направления. Сега сме във Фаза 1 - напредваща към Фаза 2. Фаза 2 е още по-високи цени, прекъсване на определени вериги, прекъсване на доставка на суровини. Ние планираме ден за ден, седмица за седмица, и следим какъв ефект имат мерките. Но тези мерки имат пряк ефект върху хората и бизнеса", каза още служебният министър на транспорта. И припомни: цените на дизела и бензина в България са едни от най-ниските в Европа, данъците са едни от ниските, но и заплатите са едни от ниските.

Служебният министър коментира и предложението на КНСБ за въвеждане на безплатен обществен транспорт за уязвими групи. Темата за безплатен градски транспорт е добра. Ако съм кмет и общината ми е богата бих направил безплатен общински транспорт, каза той.

Исмаилов поясни, че при ескалация на цените, може да се стигне до взимането на нов дълг.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.