-
12 Май 2026 |
USD / BGN 1.1765
GBP / BGN 0.8649
CHF / BGN 0.9163- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
С. Лавров: Амбициите на някои държави пречат на антитероризма (видео)
13 Февруари 2016 | 19:31
/КРОСС/ Антитерористичните усилия са неефикасни заради неспособността на редица страни да оставят настрана второстепенните въпроси и геополитическите амбиции, заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров на конференцията по въпросите на сигурността в Мюнхен.
&feature=youtu.be
По думите му създаването на ефикасен антитерористичен фронт досега не е постигнато главно заради неспособността на редица страни да загърбят второстепенните въпроси, сметките да се използва ситуацията за опити за смяна на режимите и реализиране на други геополитически амбиции. Лавров смята, че е необходим истински съюз на водещите държави срещу международния тероризъм и за предотвратяване на разпадането на Ирак, Либия, Йемен и Афганистан, чиято територия „Ислямска държава", заедно със сирийската опозиция, завзема активно, възползвайки се от липсата на ефективна стратегия сред международната общност.
Не може да не се види продължаващата вече пет години - от началото на т. нар. Арабска пролет - обща деградация на обстановката в района на Близкия Изток и Северна Африка, предизвикваща миграционна криза в Европа и криеща опасност от завладяването на огромни пространства от терористи, подчерта Лавров. Безпрецедентната терористична агресия е видна и в страните от Европа, Америка, страни, които са наши съюзници по Договора за колективна сигурност в Централна Азия. Това е сериозно предизвикателство за международната сигурност, подчерта Лавров.
Масовият приток на бежанци и други мигранти в Европа представлява „почти екзистенциална заплаха" за континента, коментира държавният секретар на САЩ Джон Кери, съобщава AFP.
„Ние сме изправени пред най-тежката хуманитарна криза в Европа от Втората световна война насам", посочи Кери на конференцията, която е доминирана от конфликта в Сирия.
По думите му Европа е дълбоко разделена по въпроса как да се справи с масовия приток на хора, бягащи от раздираните от война Сирия, Ирак, Афганистан и други страни.
Кери заяви относно бежанския наплив: „Ние не казваме „това е ваш проблем, не наш". Това е наш общ проблем".
Държавният секретар увери, че САЩ щe се присъединят към усилията на Европейския съюз за възпирането на мигрантския прилив.
Той дадe висока оценка на германския канцлер Ангела Меркел за „големия кураж в подпомагането на толкова много хора, изпаднали в беда", както и на европейските общности, които приемат тези, които бягат от насилието и „отхвърлят нетолерантността и расизма" в своите общества.
Американският държавен секретар обяви още, че икономическите санкции срещу Русия ще останат в сила, докато не бъде напълно приложено Минското мирно споразумение за Украйна, предаде DPA.
„Русия е изправена пред един прост избор: напълно да приложи договореностите от Минск или да продължи да бъде подложена на вредни за икономиката санкции", заяви Кери.
Той остро разкритикува Русия за действията й в Украйна и Сирия, като я обвини в „нееднократна агресия" и в двете страни, посочва АР.
По думите му Москва не се съобразява с волята на международната общност, като поддържа сепаратистите в Източна Украйна и осъществява военна операция в Сирия в подкрепа на президента Башар Асад.