-
19 Юни 2025 | 02:07:51
USD / BGN 1.6995
GBP / BGN 2.2870
CHF / BGN 2.0800
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Добрин Иванов: Въвеждането на еврото е последната стъпка на интеграция на България с европейското семейство

02 Юни 2025 | 09:47

/КРОСС/ Винаги съм гледал на клишето, че въвеждането на еврото в България е цивилизационен избор, като на фраза, която не носи никакъв смисъл. Но след протеста в събота се разходих из центъра на София и видях модерни сгради и сгради, реновирани с европейски средства, с червен надпис върху им "Не на еврото" и сърп и чук и си дадох сметка, че това донякъде е вярно, тъй като въвеждането на еврото като официална парична единица е последната стъпка на интеграция на България с европейското семейство. Това е необратима стъпка и този избор трябва да бъде направен, каза в БНТ "Денят започва" изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал Добрин Иванов.
Адриан Николов, старши икономист, Институт за пазарна икономика, подчерта, че диалогът за въвеждането на еврото от самото начало е трябвало да се води на експертно, икономическо, дори на финансово ниво, тъй като става дума най-вече за реформа в монетарната политика. Разговорът обаче зави много рязко към идентичност, към национални ценности, които доста лесно разпалват темата.
За по-голямата част от населението въпросът за еврото не би бил много важен, ако не се разпалваше толкова много политическа риторика около него. Видяхме поне две политически страни, от една страна президент, от друга страна "Възраждане", да ползват тази тема в момента като централен мотив на своето политическо говорене. А именно този тип опит за градене на идентичност около темата за лева, според мен, ще е техният опит да натрупат политически капитал, на тема, която не би трябвало да е толкова политизирана.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
18 Юни 2025 | 21:38
ИА ГИТ: Работата при високи температури изисква мерки за опазване живота и здравето на работещитеПОЛИТИКА