-
25 Юли 2025 |
USD / BGN 1.6637
GBP / BGN 2.2546
CHF / BGN 2.0938
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Симеон Дянков: Смисълът на Фискалния съвет, за който се кандидатирам, е да посочва слабостите в проектобюджета

08 Март 2025 | 18:03

/КРОСС/ Смисълът на Фискалния съвет, за който се кандидатирам, е да посочва слабостите в проектобюджета. Например предвиденият 34% ръст от ДДС е напълно невъзможен, но е написано така, за да се вместим в 3-те процента дефицит. Това каза финансистът Симеон Дянков в предаването „Денят започва с Георги Любенов" по БНТ. Той е кандидат за председател на Фискалния съвет.
Той обясни мотивацията си да кандидатства за председател на Фискалния съвет. „Моята мотивация е да помогна на парламента за по стабилна фискална политика и по влизане в еврозоната. Аз помолих групата на ГЕРБ да ме номинира, защото смятам, че това е правилното ми място за влизането ни в Еврозоната", обясни Дянков.
Това, което най-много го притеснява в бюджета, са допълнителните 7.2 млрд. лева, които се вземат като заеми. С тях общият размер на дълга става 19 млрд. лева. „Тези 7.2 млрд. влизат в държавни компании. От тях 4 млрд. отиват в Българската банка за развитие. Никога ББР не е направила нищо за българското развитие. Каквото ББР прави, само се губят държавни пари", коментира Дянков.
Заложеният в бюджета приход от ДДС е 34%. „Януари и февруари ръстът на събираемостта на ДДС спрямо миналата година е 13-14%. Не е зле, но не е 34%", коментира финансистът.
Само преди седмица той е смятал, че с така предлагания от правителството бюджет страната не може да влезе в еврозоната. „Но ето, че междувременно ЕК реши от тази година парите, които отиват за отбрана и сигурност, да не се броят към бюджетния дефицит. Това отваря за нас добра вратичка - 2-та процента, които отиват за отбрана, да не влизат в бюджетния дефицит и така да се вместим в 3-те процента. Това е щастливо развитие за нас, защото реалният дефицит сега е 5-6 %. ", обясни Дянков.
Според него обаче опасността да не бъдем приети от януари 2026 г. остава, на първо място, защото продължаваме да не покриваме критерия за инфлацията. „Все пак имаме време до 15 април и може да падне още инфлацията. На ръба сме. Но към този момент изглежда, че конвергентният доклад, който трябва да излезе в края на юни, няма да е положителен за нас и ще ни отложат за следващия конвергентен доклад април 2026 г.", прогнозира бившият министър.
Според него Бойко Борисов иска да бъде премиер и в недалечно бъдеще той отново ще заеме поста. „Възможно е да стане премиер на правителство при друга конфигурация на партиите. Това зависи от влизането или невлизането в еврозоната. Ясно е казано, че сегашната коалиция съществува заради влизането в еврозоната", припомни той.
Дали ще влезем в еврозоната ще стане ясно в края на юни или началото на юли. „И оттам вече има два сценария. По-малко вероятният е да кажат малко ви липсва за еврозоната, но предвид общата обстановка влизаме. Тогава Борисов с основание ще каже: „Ето, ние изпълнихме задачата на това правителство. Зад мен има голяма подкрепа, веднага искам избори". ГЕРБ печели изборите с повече отсега и тогава Борисов казва: „Ставам премиер". Тогава новата коалиция може да е по-стабилна - с ПП, с ДБ. Ако не влезем в еврозоната, по същия начин Бойко може да каже: „Аз поддържах тази нестабилна коалиция заради еврозоната. Уви, трябва ни още една година, трябва ми друг мандат". И тогава пак може да се направи правителство начело с него, което да се бие за влизане в еврозоната през януари 2027 г." , обясни Дянков.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
24 Юли 2025 | 21:49
Българският Червен кръст получи вода за попълване на бедствения си резерв, като част от водата ще се раздава по време на горещите дни24 Юли 2025 | 19:48
Веолия получи “зелена светлина” от Столична община за изграждане на 2 малки ВЕЦ-а24 Юли 2025 | 18:32
25 деца казаха "Не" на агресията чрез футболен мач в инициатива на МКБППМН - Стара Загора24 Юли 2025 | 18:17
На 26 юли и 27 юли в следобедните часове ще се ограничава движението на камионите над 20 тона по определени участъци в 8 области. Очакват се високи температуриПОЛИТИКА