-
02 Май 2026 |
USD / BGN 1.1702
GBP / BGN 0.8663
CHF / BGN 0.9190- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
"Ройтерс": Бордът на "Фолксваген" предпочете Турция пред България
12 Юли 2019 | 13:40
/КРОСС/ Германският автомобилен производител "Фолксваген" планира да построи завод за производство на няколко марки в Турция, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на германското специализирано издание Automobilwoche.
Решението е взето на заседание на Надзорния съвет на концерна в четвъртък. Локацията на новата фабрика ще е в турския град Измир.
В новия завод ще се произвеждат модели на няколко марки под шапката на VW, една от които е "Шкода".
Както немската, така и пресата в Чехия спрягаха за фаворити в надпреварата България и Турция. Другите кандидати бяха Сърбия и Румъния.
Говорител на "Фолксваген" е уточнил пред "Ройтерс", че "плановете за новия обект са потвърдени, но все още не са финализирани."
В публикацията се споменава, че позицията на Катар е била ключова за вземането на решение. Катар притежава 17% акционерно участие във "Фолксваген" и е оказал натиск върху Надзорния съвет, за да се стигне до избора на Турция.
През 2018 година "Фолксваген" е бил най-продаваният автомобил в Турция (67 хил. бройки), към които трябва да добавим и 21 хиляди продадени шкоди. Сред първите 6 най-успешни в Турция марки са още "Рено", "Фиат", "Форд", "Тойота" и "Хюндай", но "Фолксваген" е единствената, който към момента няма своя производствена мощност в страната.
Очаква се новият завод да бъде построен на 40 хектара площ край Измир. До 2001 година от конвейерите там са слизали опели, преди Дженерал мотърс да закрие това производство. В хода на преговорите турската страна е предложила за изграждането на железопътна линия от площадката до второто най-голямо турско пристанище - това в Измир. Освен това Анкара е предложила да се включи в инвестицията със 100 милиона евро.
На турска територия работят девет големи автомобилни производители и 400 доставчици на части. Потенциалната инвестиция е в размер на над 1 млрд. евро. Предвижда се фабриката да има 5 000 служители, от които до 650 инженери. Идеята е в завода да се сглобяват модели на "Шкода", "Фолксваген" и "Сеат".
Превод: БанкерЪ