• 13 Яну 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Петър Петров, „Възраждане“: Хартиеното гласуване трябва да отпадне – то създава условия за масови изборни злоупотреби

Петър Петров, „Възраждане“: Хартиеното гласуване трябва да отпадне – то създава условия за масови изборни злоупотреби

/КРОСС/ Хартиеното гласуване е източник на сериозни нарушения и изборни престъпления и не гарантира честността на изборния процес. Това заяви Петър Петров, заместник-председател на „Възраждане", в изявление пред медиите пред Народното събрание по повод обсъжданите промени в Изборния кодекс.

По думите му връщането на хартиената бюлетина от ГЕРБ, ДПС и БСП преди три години е довело до масови злоупотреби и подправяне на вота, включително дописване на бюлетини, манипулации с неизползвани бюлетини и нарушаване на изборното законодателство.

„Именно затова още през ноември 2024 г. ние, от „Възраждане", внесохме предложение за пълно отпадане на хартиеното гласуване и запазване единствено на машинния вот във всички секции", подчерта Петров.

Той уточни, че предложението на „Възраждане" предвижда машинно гласуване с протоколиране и задължително последващо ръчно преброяване на разписките от машините, като част от внесения от парламентарната група законопроект с 90 параграфа, включен в общ пакет от пет законопроекта с общо 222 параграфа.

По отношение на предстоящото заседание на Правната комисия Петров посочи, че още утре следобед ще се търси парламентарно мнозинство за подкрепа на предложените промени, но изрази резерви към опитите за запазване на хартиения вот под различни форми, включително чрез сканиращи устройства.

„Категорично сме против всякаква форма на запазване на хартиеното гласуване", заяви народният представител.

Петров предупреди, че промени в Изборния кодекс не трябва да се правят по спешност два месеца преди избори, тъй като държавата няма техническа готовност за въвеждане на нови устройства, на преброителни центрове и допълнителни механизми в толкова кратък срок.

„Изборните правила трябва да се променят в разумен и предвидим период, а не в последния момент", подчерта той.

Освен отпадането на хартиеното гласуване, от „Възраждане" предлагат още премахване на номерата в бюлетините и подреждане на кандидатите по азбучен ред, както и въвеждане на непублично видеонаблюдение в изборния ден в изборната секция, което да се използва при необходимост за проверка на нарушения или престъпления.

Сред предложенията са и публично видеозаснемане при предаването и обработката на секционните протоколи в РИК и ОИК, увеличаване на броя на наблюдателите, ограничаване на броя на изборните секция в Турция, които до момента излъчват шест депутати от ДПС, както и разширяване на състава на Централната избирателна комисия.

„Предлагаме ЦИК да бъде увеличена на 25 членове, с премахване на партийния принцип при назначаването и с актуализиране на състава след всеки парламентарен вот, така че да отразява реалните политически нагласи в обществото", заяви Петър Петров.

По думите му мандатът на настоящата ЦИК изтича в края на април и е необходимо комисията да бъде реформирана, за да се гарантира по-голяма прозрачност и доверие в изборния процес.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

Посочи една европейска държава, в която се гласува с машини?

Преди 47 минути

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.