• 20 Апр 2026 |
  •  USD / BGN 1.6636
  •  GBP / BGN 2.2450
  •  CHF / BGN 2.1046
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

От петък спират да взимат шофьорски книжки за неплатени глоби

От петък спират да взимат шофьорски книжки за неплатени глоби

/КРОСС/ От петък служителите на МВР окончателно ще преустановят практиката за взимане на книжката и спиране на автомобила от движение на водачи с неплатени глоби. Това става ясно, след като решението на Конституционния съд (КС), с което промените в Закона за движение по пътищата, регламентиращи това, бяха обявени за противоконституционни, бе публикувано в "Държавен вестник", пише "Правен свят".

През лятото на 2020 г. бяха приети законовите промени, които сега КС обяви за противоречащи на основния закон, с които се приеха сериозните ограничения за гражданите с неплатени глоби да напускат страната. В резултат на промените омбудсманът Диана Ковачева сезира Конституционния съд (КС) с искане за установяване на противоконституционност на чл. 171, т. 1, б. "д" и т. 2, б. "к" от закона. В искането на Ковачева се твърдеше, че те нарушават правото на свободно придвижване по територията на страната, правото на напускане на нейните предели и правото на личен живот на гражданите.

По-късно, пред Върховния административен съд (ВАС) бе образувана и частна жалба на адвокат Иглика Брусева срещу разпореждане на Административен съд (АС) - Благоевград, с което е отхвърлено искането й за прекратяване на неоснователни действия по извършването на системни проверки за невръчени наказателни постановления и/или електронни фишове по Закона за движението по пътищата и неплатени в срока за доброволно плащане глоби, наложи с тях, при преминаване на ГКПП Кулата - Промахон и на ГКПП Илинден - Ексохи. Така ВАС се произнесе, че граничните власти трябва незабавно да преустановят спирането на граждани с неплатени глоби на двата пункта.

"Чрез оспорените разпоредби законодателят ограничава упражняването на основни конституционни права на гражданите, с което цели да принуди длъжниците да платят наложените им по ЗДвП глоби, като заобикаля установения законов ред за тяхното събиране. Всяко ограничаване на основни конституционни права на гражданите, което има за цел да компенсира неспособността на държавата да изпълнява задълженията си, е недопустимо в правовата държава (Решение № 6 от 2013 г. по к. д. № 5/2013 г.). Обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по принудително събиране на наложените глоби, по никакъв начин не може да бъде основание за фактическо санкциониране на гражданите", категорични бяха и конституционните съдии.

Ден след като Конституционният съд обаче отмени отнемането на шофьорска книжката заради неплатени глоби, шофьори се оплакаха от нов проблем - МВР не им дава подновените книжки, докато не платят старите си задължения. Омбудсманът Диана Ковачева посъветва МВР доброволно да върне отнетите книжки.

Според юристи, въпреки решението на Конституционния съд, няма как да си търсите правата по съдебен път, ако вече ви е била взета шофьорската книжка или са ви свалени номерата на колата заради неплатени глоби.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.