• 25 Май 2026 |
  •  USD / BGN 1.1595
  •  GBP / BGN 0.8642
  •  CHF / BGN 0.9119
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

С 54 процента повече ток от вода сме произвели от началото на годината

С 54 процента повече ток от вода сме произвели от началото на годината

/КРОСС/ От началото на годината сме произвели с 54 процента повече ток от вода в сравнение със същия период на миналата година. Това каза за Хоризонт директорът на Централното диспечерско управление съм Електроенергийния системен оператор Пламен Герджиков.

"Износът на ток също бележи ръст и е с една четвърт повече в сравнение със същия период на миналата година. Ако температурите скочат и заради климатиците потреблението се увеличи, страната ни има достатъчно резервни мощности, за да покрие търсенето", уточни той.

Само за първите 7 месеца електричеството от водните централи е толкова, колкото обикновено произвеждаме за цяла година. "Нормално производство от вече 3-4 милиарда киловатчаса.

Тази година сме грубо на 3 милиарда и 400, което е средното производство за нормална година - ние го достигаме за първите 7 месеца.

Водните запаси в страната са много добри. За последните 5 години, енергийният запас в язовирите в момента е най-добър. Спрямо миналата година е с 32% повече". Износът на ток също бележи ръст и е с една четвърт повече в сравнение със същия период на миналата година. Ако температурите скочат и заради климатиците потреблението се увеличи, страната ни има достатъчно резервни мощности, за да покрие търсенето:

"Има 580 мегавата закупен резерв в термични централи. Отделно в ТЕЦ-2 и ТЕЦ-3 има по един блок в резерв. И много резерв във ВЕЦ. Достатъчно резерв, за да се гарантира непрекъснатост на вътрешното потребление", поясни директорът на Централното диспечерско управление Пламен Герджиков.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.