• 13 Юли 2026 |
  •  USD / BGN 1.1430
  •  GBP / BGN 0.8516
  •  CHF / BGN 0.9223
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Майки от цялата страна излизат на протест за по-високо майчинство през втората година

Майки от цялата страна излизат на протест за по-високо майчинство през втората година

/КРОСС/ Майки от цялата страна се готвят за нов протест с искане за по-високо майчинство и по-адекватна подкрепа за семействата с деца. Те твърдят, че обезщетението през втората година не покрива дори основните разходи за отглеждане на дете.

Недоволството на родителите се изразява в поредица от демонстрации, като основният протест е насрочен за вторник от 18:30 часа пред Министерския съвет. Недоволството ще обхване редица градове в страната, сред които София, Шумен, Ямбол, Сливен, Велико Търново, Пловдив, Пазарджик, Плевен, Добрич, Хасково и Карлово.

В момента обезщетението за отглеждане на дете през втората година е в размер на 398 евро, като същата сума получават включително и майките, които имат близнаци, обясняват протестиращите жени. „Живеем общо взето за нищо, ако не е заплатата на таткото", споделя една от майките, която отглежда двегодишно дете и в момента очаква второ. Тя допълва, че алтернативите като помощ от близки или по-ранно връщане на работа са трудно осъществими. „В София това е невъзможно, защото в нашия квартал едно от четири деца влиза в ясла, а него не го приеха", разказва още жената.

„Разликата в разходите спрямо преди две години е над 100%, като цените са доста завишени във всичко, а няма никаква индексация нито на детските надбавки, нито за тези, които сме се върнали на работа", разяснява друга майка по време на протеста.

Основното искане на родителите е обезщетението през втората година да стане 70% от минималната работна заплата. До 2014 година майчинството автоматично е вървяло заедно с минималната работна заплата, но оттогава е изостанало и за да бъде наваксано това изоставане, сумата трябва да стане 480 евро и 55 евроцента, изчисляват жените.

Родителите вече са изпратили писма с исканията си до президента, омбудсмана и премиера, но до момента нямат получен отговор от институциите.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
Екипът на cross.bg ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията на Агенция КРОСС не носи отговорност за мненията, качени в cross.bg от потребителите.
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2026 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.