-
21 Фев 2026 |
USD / BGN 1.6636
GBP / BGN 2.2450
CHF / BGN 2.1046- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
По-скъпи основни храни отчита изследване в Кипър
21 Февруари 2026 | 19:00
/КРОСС/ Значително по-скъпи основни храни ще сложат тази година кипърците на традиционната си постна трапеза, с която ще посрещнат Чист понеделник, началото на Великия пост и официален почивен ден в Кипър, информира БНР. Това установи специалното предпразнично проучване на Службата за защита на потребителите към търговското министерство, резултатите от което бяха обявени в петък.
Проведеният в навечерието на празника мониторинг на пазара отчете рязко увеличение на цените на морските дарове и характерния за деня хляб "лагана" спрямо миналата година, докато повечето зеленчуци поевтиняват. Най-голям скок - от 53%, е регистриран при цената на целината. Пресният октопод е поскъпнал с 25%, а традиционният за този ден хляб - с над 18%. С 9% повече струва таханът тази година.
Семейните бюджети ще почувстват известно облекчение с избора на зеленчуци. Най-големият спад на цените се наблюдава при доматите - с почти 47%, а при оранжерийните краставици той е близо 22%.
Проучването отбеляза също така големи разлики в продажните цени на едни и същи продукти в различните търговски обекти.
Цените на традиционните за трапезата на Чист понеделник храни - морски дарове, зеленчуци и плодове, маслини, салати, халва, са събрани от 67 големи и малки супермаркети и магазини в цялата страна.