-
19 Дек 2025 |
USD / BGN 1.6689
GBP / BGN 2.2363
CHF / BGN 2.0994- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C 
Наталия Киселова: Направените преди 2 години промени в Конституцията ще останат в историята като една от най-ярките илюстрации на законодателен произвол
19 Декември 2025 | 13:56
/КРОСС/ Декларация от името на парламентарната група на БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА
На 20 декември 2023 г. се провежда третото гласуване на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България. Две години от една погрешна конституционна промяна. Процедурата тогава се характеризираше с бързина и с липса на усилия за търсене на квалифицирано мнозинство от 3/4 народни представители при неспазени срокове. Това бе покушение върху националния характер на българската държавност.
Промените, ако сте забравили, се отнасяха както до съдебната власт, така и до двойното гражданство на народните представители и министрите; до изземване на компетентността на държавния глава да назначи служебно правителство при правителствена криза, прераснала в парламентарна. В изминалите дни слушахме за добре и за лошо проведени парламентарни избори. Защо, уважаеми колеги? При един и същ президент в различни процедури. Отговорът е промените, които направихте. Те ще останат в историята, като една от най-ярките илюстрации за законодателен произвол, фалшиво парламентарно „единомислие", на осъдената в световната теория „тиранията на мнозинството", като изява на болни амбиции. Промяната не бе подплатена с отговорно проучване на реалните проблеми и което е особено важно, бе заявена с пределно властническо самодоволство и бе съпроводена с арогантността на големите пари и голямата власт. Неолибералният модел на икономически преобразования, многопосочното насърчаване на алчността, а всъщност на насърчаване на разграбването на публичната собственост и безмълвното приемане на случващото се от органите на изпълнителната и съдебната власт, създаде българската олигархия и ѝ позволи да завладее държавата.
Днес, 2 години по-късно, сме изправени пред поредните предсрочни избори. С изтекли мандати са Висшия съдебен съвет - повече от 2 години - и Инспекторатът към ВСС - почти 6 години, а има възможност нито едно висше длъжностно лице да не даде съгласие за определянето му за министър-председател в служебно правителство.
Конституционните промени следва да са израз на консенсус, какъвто не се потърси през 2023 г. Трите парламентарни групи тогава - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - наложиха волята си и след две конституционни дела сме свидетели на призиви за смяна на модела.
Кой модел, колеги? Лицемерието в живота е нищо в сравнение с лицемерието в българската политика. Онези, които променихте Конституцията през 2023 г., днес се натрапвате като морални съдници, произнасяте присъди. Налагате ни възгледи за бюджет и данъци, за изборно законодателство. Сегашното състояние на разкаляния политически терен, критиките към организирането на изборите, призивите за нов конституционен модел са лицемерни опити българските граждани да забравят кой и как развали Конституцията.
БСП - Обединена левица е за запазване на парламентарната форма на управление, за възстановяване на правомощията на президента самостоятелно да формира служебно правителство и да няма двойни граждани в българския парламент и правителство. Една от централните задачи на задаващото се 52-ро Народно събрание следва да бъде нова конституционна ревизия - нужни са нови решения и премахване на отровните промени в конституционния текст, внесени при предходното изменение.
Пресцентър на Българската социалистическа партия